reklama

Krásný a hrozný popis cesty do otroctví

Dokončení recenze

Oproti moderní americké židovské literatuře je tu zajímavým momentem vztah k rodičům. Žádná bitva generací, jako je tomu u Rothova slavného románu Portnoyův komplex (1969) nebo u Isaaca B. Singera či Josepha Hellera. Tedy konflikty tu nalézáme, ale rodiče z nich vycházejí docela dobře, alespoň morálně.

Jednačtyřicetiletý otec neomylně vnímá náznaky okrajování svobody, zatímco všichni kolem jednají jako naivkové nebo blázni. Matka si zachovává chladnou hlavu i v nejzoufalejších situacích. Tentokrát je to spíše oslava židovských rodičů, kteří dělají to nejlepší, co mohou, jenže doba je příliš šílená na to, aby se jim to mohlo zdařit.

Kudy do nesvobody

Spiknutí přitom není oslavou židovského světa, je spíš freskou ukazující způsoby, jak lidé reagují na hrozící otroctví. Kolaborací a naivitou jako rabín Bengelsdorf, zatvrzelostí a nespoluprací jako otec Roth, sledováním vlastního kšeftu jako strýc Monty, mediální ofenzivou jako reportér Walter Winchell nebo rezignací - jako většina. Tlak moci degeneruje vztahy rodinné, sousedské, občanské.

Spiknutí je také dobrou knihou o tom, jak lidé mohou o svobodu přicházet postupně. Začíná to drobnými ústrky v restauracích a hotelech, potom nabídkami k přestěhování do míst daleko od domova a komunity a nakonec přicházejí pogromy.

Orwellovské hrátky s jazykem jsou tu jasně patrné, např. začlenění Židů do amerického života znamená ve skutečnosti jejich vyčlenění.

Nabízí se otázka, proč Roth tuto knihu napsal. Spokojit se pouze s tím, že je spisovatel, a psaní knih je tak pro něj věcí přirozenou, ještě nevysvětluje, proč napsal právě TUTO knihu.

Není třeba však vstupovat do polemik o tom, zda je to kritika  Bushovy vlády, nebo naopak skrze kritiku slepého pacifismu podpora nynější "administrativy". Pravděpodobné přinejmenším je, že Roth vidí tento svět nakažený antisemitismem a jinými formami lidské pitomosti. Jak je tomu ostatně v lidské historii odnepaměti.

Philips Roth: Spiknutí proti Americe. Překlad Josef Línek. Volvox Globator, Praha, 2006, 420 stran, 299 Kč.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama