Buď zhubnout, nebo oplešatět. Způsobuje oblíbený lék na hubnutí ztrátu vlasů?
Zhubnete rychle, ale zaplatíte za to daň v podobě ztráty vlasů. Zní to jako smlouva s ďáblem. Brala byste to, nebo ne?
O dánském léčivu Ozempic se už nějakou dobu mluví po celém světě. Velice brzy dostal přívlastek "zázračný", protože se díky němu povedlo zhubnout rychle a efektivně mnoha lidem, včetně světových celebrit. Vyvolal ovšem i početné kontroverze, jelikož byl v první řadě určen pro diabetiky. Záhy se o něj ale začali zajímat i relativně zdraví lidé, kteří si přáli "pouze" zhubnout. Tento nadměrný zájem vedl ke zvýšeným cenám a jeho výpadkům, což byl problém zejména pro ty, kteří jej potřebovali nejvíc.
Pokud si myslíte, že šílenství kolem Ozempiku se České republice vyhnulo, jste na omylu. I u nás prudce stoupla poptávka po tomto a podobných lécích "na hubnutí". Jako všechna léčiva, i tato s sebou ovšem přináší nežádoucí účinky, jako třeba nevolnost, zvracení, zánět slinivky břišní nebo zánět žlučníku. A svůj vliv mají i na zevnějšek lidí, co je užívají. Dosud se mluvilo o fenoménu "Ozempic face" (angl. ozempiková tvář), kterou charakterizují propadlé tváře, zapadlé oči, povislá kůže a nárůst vrásek. V důsledku toho působí lidé starší: změnit se může i velikost rtů, tváří a brady.
Je libo vlasy, nebo štíhlou linii?
Teď se ale mluví o dalším hrozivém důsledku užívání těchto léčiv. Teď v říjnu informovala influencerka Claudia Oshry své sledující na Instagramu o tom, jak v důsledku užívání Ozempiku přišla o vlasy, a jak se zdá, není s tímto pozorováním jediná. Také dermatologové, kteří se věnují léčbě plešatění, pozorují nárůst počtu pacientů.
"Mám pacienty na semaglutidu (farmaceutické označení antidiabetických léků, pod které spadá značka Ozempic - pozn. red.) a někteří si všímají, že jejich vlasy jsou tenčí a křehčí a že se jejich struktura během užívání léků změnila," potvrzuje neblahé zvěsti doktor Anthony Rossi, odborný asistent dermatologie na Weill Cornell Medical College.
Další doktoři ovšem upozorňují na to, že to nemusí být samotná složka léku, která způsobuje plešatění, nýbrž samotné rychlé zhubnutí, jelikož tělo je vystaveno nadměrnému stresu. Semaglutid totiž notně omezuje apetit, takže lidé hubnou zejména z toho důvodu, že jedí o dost méně. S tím souvisí slabší výživa, které se posléze nedostává ani vlasům. Při rychlém úbytku hmotnosti nebo nedostatku živin si totiž tělo myslí, že je ve stresu a nátlaku, a vypne se, přičemž všechny vlasové folikuly zároveň tlačí do klidové fáze. Tělo si totiž potřebné prvky rozpočítá mezi základní životní funkce, vlasům se tudíž dostává jen opravdové minimum.
Dobrou zprávou ovšem je, že u vysazení tohoto léku se ztráta vlasů s největší pravděpodobností zastaví. Může to ovšem nějakou dobu trvat - odborníci to odhadují na týdny, v některých případech měsíce.