reklama

Bolí vás celé tělo? Vyzkoušeli jsme pro vás tři léčebné masáže

Máte zdravotní potíže? Nebo potřebujete nastartovat tělo a dobít energii? Tady je naše inspirace.

Foto: Shutterstock

Za svůj život jsem vyzkoušela desítky různých terapeutických masáží, především na oblast zad a šíje, protože zrovna s touto částí těla mám problémy. S příchodem podzimu jsem chtěla vyzkoušet, co zajímavého, účinného a nového se na tomto poli objevilo.

První masáž trvala téměř dvě hodiny a byla mi vytvořena doslova na míru. Ve studiu Bomtom Florentinum si mě vzal do parády masér Igor Mekh, který se různým terapeutickým směrům věnuje přes deset let. V základu se jednalo o celotělovou indickou masáž s léčebnými účinky olejů, ale i s prvky jiných masérských technik.

Pan masér má takový dar, že dokáže vycítit zablokovaná místa na těle a ví, jak je odblokovat. Svými speciálními technikami dokáže podpořit regeneraci tkání a svalů, pomůže odbourat stres a celkově zharmonizovat vaše fyzické i psychické nastavení. Poradil mi, co dělám špatně ve svých každodenních pohybových návycích, ať už se jedná o špatné sezení, nebo postoj, doporučil mi cviky, které by mi pomohly posílit svalstvo v partiích, kde to potřebuju, a naopak mi ukázal, jaké jsou pro mě vhodné úlevové pozice. Když jsem odcházela, slíbila jsem si, že tady jsem rozhodně nebyla naposledy.

Z Indie do Číny...

Druhou masáží byla čínská masáž Tuina na pražské klinice Meridian, o které jsem slyšela poprvé. Tuina využívá stejně jako akupunktura systém akupunkturních bodů. Stimulace se ale neprovádí jehličkami, ale pomocí jednotlivých masážních technik, dlaní, prsty nebo lokty tak, aby se rozptýlily stagnace a obnovil tok energie čchi (qi) v drahách neboli meridiánech. Podle čínské medicíny tam, kde je stagnace čchi, je bolest. Masáž se používá nejen k ovlivnění šlach, svalů a kloubů, ale také podporuje činnost jednotlivých orgánů. Původní, pouze léčebná tuina se provádí přes oblečení, já si ale vyzkoušela "relaxační masáž s prvky tuiny" přímo na kůži a musím říct, že šlo o "zákrok" velmi účinný, přesně mířený a regenerační.

Terapeutka Kateřina Jízdná okamžitě poznala moje slabá místa a upozornila mě také na celkovou vyčerpanost organismu. Doporučila mi posílení ledvin, a to nejen pravidelnou masáží, ale i doma technikami jako moxování akupunkturních bodů za pomocí pelyňkových doutníků a také nahřívání těla pomocí sáčků s krystalickou solí. Vhodné může být i pití odvarů, které mi na klinice na míru naordinují na základě komplexního vyšetření pomocí vyšetřovacích metod tradiční čínské medicíny, včetně pulsní diagnostiky a diagnostiky z jazyka.

Mimo nesporných účinků, které masáž na mě měla, se mi líbilo, že terapeutka nikam nespěchala a "naslouchala" potřebám mého těla. Jak mi sama na konci masáže řekla: "Během masáže se nedívám na hodiny, takže někdy dopředu ani nedokážu říct, jak dlouho taková terapie trvá. Někdo potřebuje napoprvé i dvě hodiny práce s tělem, jiný zase jen tři čtvrtě. Co člověk, to trochu jiný přístup, a následně i časové rozložení."

...a z Číny na Planetu jménem Zen

Moje třetí návštěva se odehrála ve studiu Planet Zen a šlo o velmi efektní proceduru: krásné prostory, hudba, voňavé oleje a především vyhlášený masér. Dostalo se mi té cti, že mě masíroval srílanský terapeut Sathy Walawe, který žije v Česku sedm let a pendluje mezi těmi nejlepšími hotely v Karlových Varech a v Praze, kde má své praxe. Masáž s názvem Sathy Signature byla opravdu speciální, především díky střídání masážních technik: od poměrně silných rychlých hmatů až po téměř lechtání celého těla. Takže nejdříve se lehce opotíte a pak zase máte husí kůži. Moc mi voněly všechny oleje, které pan Sathy na mé tělo použil, a nadchla mě masáž hlavy a především závěrečná liftingová akupresurní masáž obličeje. Rozhodně šlo o nevšední relaxační zážitek, na který dlouho nezapomenu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama