Vlasy v těhotenství a po porodu: Jak přežít jejich změny nálad
V těhotenství a po porodu se kvalita vlasů obvykle mění. Bohužel u mnoha žen spíše k horšímu. Naštěstí existují způsoby, jak jim co nejdříve vrátit jejich původní krásu.
Jako by to bylo včera. Do pátého měsíce těhotenství jsem zářila. Vlasů jsem měla na tři hlavy, ale pak jako by někdo mávnul kouzelným proutkem, začaly hodně vypadávat. Ještě pořád to ale nebylo tak deprimující. Ta hlavní pohroma přišla až druhý měsíc po porodu.
Mějte trpělivost, bude to zase v pohodě
Vlasy mi vypadaly snad všechny, výrazně ztmavly, zjemnily se a úplně se narovnaly. Přemýšlela jsem, jestli za pár let budu plešatá, nebo jestli mi to málo, co na hlavě zbylo, takhle zůstane. A všechno je jinak. Asi čtyři roky po porodu mi narostla hříva, která se kvalitou i strukturou vlasů vrátila zpátky do mého dospívání. Moje rada proto zní: Mějte trpělivost, ono to přijde, když to už vůbec nečekáte. Koneckonců, jako všechno v životě.
Samozřejmě to ale není jediná moje rada. Jak jít nápravě naproti? A čím jsou ty výkyvy vlastně způsobeny?
Když se splaší hormony
Není žádným tajemstvím, že těhotenství a porod znamenají pro ženské tělo doslova hormonální bouři. A protože hormony řídí prakticky všechno v našem těle, podepisuje se jejich nerovnováha i na našem vzhledu. Vlasy nejsou výjimkou. Je velice těžké s tímto jevem bojovat. Každou ženu to bohužel potká, některou méně, jinou více.
"V prvních měsících těhotenství mívají ženy vlasy obvykle krásné. Je to dáno nejen hormony, ale také lepším prokrvováním organismu. Dobře vyživován je proto nejen plod, ale také vlasové cibulky. Po porodu je to zase jiný příběh. Pokud žena kojí, tělo se soustředí především na tvorbu mateřského mléka a krása vlasů jde stranou, podobně jako kvalita zubů a nehtů," vysvětluje Barbora Minaříková, technoložka české značky na vlasy OroExpert.
Jak vypadá správná péče
Odborníci doporučují užívat doplňky stravy, které by měly obsahovat zinek, železo, vápnník a hořčík. Tyto minerály vám totiž mohou v těle chybět, ale na to nejlépe přijde lékař poté, co vám provede krevní testy. Proto je vhodné se s ním nejdříve poradit. Vsadit můžete také na prevenci v podobě aplikace sér přímo na vlasovou pokožku. Začít můžete již před očekávaným těhotenstvím i v jeho průběhu a následně po celou dobu kojení. Je pravda, že jestli se má zhoršit kvalita vašich vlasů, úplně to nezměníte, ale tento proces můžete alespoň zmírnit. A vlasy se vám pak hlavně vrátí rychleji do původního stavu.
Nechte si poradit
"Pamatujte také na vhodnou péči. Vlasy byste měla mýt jednou za dva až tři dny. Vsaďte raději na kvalitní šampon a další pečující přípravky, které se postarají o délku vlasů. Na vlasovou pokožku nanášejte sérum, které vyživí vlasové cibulky. Při mytí vlasů myslete také na jemné promasírování vlasové pokožky, protože to pomůže jejímu prokrvení.
Doporučuji také zajít do kvalitního kadeřnického salonu, nechat si udělat diagnostiku vlasů a podle toho zvolit péči. V některých salonech se na tuto problematiku přímo specializují. Za nejhorší variantu považuji nákupy pečující kosmetiky přes internet, bez konzultace. Správně diagnostikovat kvalitu vlasů je někdy těžké i pro kadeřníka, natož pro laika," dodává Barbora Minaříková.