Vietnamky nově podstupují tabuizovaná tetování. Pomáhá jim to překonat traumata
Zatímco ve Vietnamu se počet potetovaných lidí doposud pohyboval kolem 4 procent populace, mladá tatérka z Hanoje se domnívá, že právě nadchází doba, kdy ženy tato bolestivá zdobení svých těl podstupují častěji. "Překonaly strach z předsudků společnosti a mají osobní touhu po znovuzrození," dodává mladá umělkyně.
V malém bytě v Hanoji tetuje Ngoc ženy, jejichž životy prošly nepříjemnými změnami kvůli rozvodu nebo nemoci. Ženy léčí své rány tetováním, které ve Vietnamu i nadále zůstává tabuizovaným uměním. V konzervativní zemi vedené komunistickou stranou je tetování nejčastěji spojené se zločinci, prostitutkami a undergroundem, píše AFP.
"Potkala jsem mnoho žen, které mi řekly, že milují tetování, ale narodily se v době, kdy je pro většinu lidí nepřijatelné," uvedla tatérka, která si nechá říkat Ngoc Like a s podnikáním začala před deseti lety.
V průběhu života se ale některé ženy rozhodly obrátit zády k minulosti a kresby na svém vlastním těle považovaly za způsob, jak se vymanit z přísných společenských norem, které je do té doby svazovaly.
Nechat se tetovat je v jejich životě klíčovým okamžikem, domnívá se osmadvacetiletá umělkyně, jejíž klientelu tvoří převážně ženy. "Překonaly strach z předsudků společnosti a mají osobní touhu po znovuzrození," dodává Ngoc.
Ve Vietnamu mají tetování jen čtyři procenta obyvatel, vyplývá z posledního průzkumu v roce 2015, realizovaného vietnamskou společností Q&Me. Ve stejném průzkumu také 25 procent Vietnamců uvedlo, že při pohledu na tetování se "cítí vystrašeně".
Pro 41letou učitelku Tran Ha Nguyen je tetování naopak oslavou rozvodu s "konzervativním a strnulým" manželem. "Můj manžel odmítal jakékoliv tetování na mém těle. Já osobně jsem se obávala, že bych mohla přijít o práci, pokud bych měla něco viditelného," vzpomíná Tran Ha Nguyen.
Po rozvodu se chtěla úplně odstřihnout od svého starého já a dělat věci, na které by si dříve netroufla. Rozhodla se pro malé tetování, které nikdo neuvidí, pokud se nesvlékne do plavek. "Mám pocit, že jsem našla své pravé já," říká Tran Ha Nguyen.
Nguyen Hong Thai se ve 46 letech také vzpamatovává z traumatu, její manžel zemřel na rakovinu plic. Přes jizvu na břiše si nechala vytetovat malou růži a na ruku nápis "navždy v mém srdci". Její manžel si vždycky přál, aby měla tetování.
"Teď už tu není a myslím si, že by chtěl, abych byla silná. Tetování mi dodalo sílu a sebedůvěru," dodává Nguyen Hong Thai s širokým úsměvem na tváři.
Poptávka po tetování je podle Ngoc stále silnější. V Hanoji, kde je průměrná měsíční mzda přibližně 500 dolarů (v přepočtu 10 900 korun), jsou její klienti za tetování ochotni zaplatit i více než 1000 dolarů (v přepočtu 21 800 korun).