Syndrom naštvané tváře: Víte, jak doopravdy vypadá váš obličej?
Víte, jak vypadá výraz vaší tváře, když se na něj nesoustředíte? Někdy to není úplně veselý pohled, a s věkem se to bohužel zhoršuje. Jaký je za tím důvod?
V zrcadle to nepoznáte. Stačí se ale podívat na fotku, pořízenou v okamžiku, kdy jste to nečekala. Koutky svěšené, obočí nakrčené, brada a vůbec všechno na obličeji pokleslé. Výraz, který najednou vyjadřuje nudu, omrzelost, naštvání.
Je to tam?
Pokud ano, stala jste se členkou klanu, které trpí pohromou zvanou RBF, což je zkratka pro anglický výraz "resting bitch face". Přeložit ho můžeme jako "vzhled protivné baby“. V internetové komunitě má jeho název ještě ostřejší podobu: naštvaná kráva. Muži sice úplně vyloučeni nejsou, ale hlavně se tento problém soustřeďuje na ženy.
Správný okamžik ukáže
Má ho královna Alžběta, módní ikona Victoria Beckham, herečka Kristen Stewart, velmi často její kolegyně Drew Barrymore. A z lovu fotek celebrit s tímto výrazem se stala nová móda. Samozřejmě se ale neomezuje jen na slavné, RBF může mít kde která, a to bez ohledu na věk. Dobře se povede z pohyblivých obrázků, když je zastavíte v tom "správném“ momentě.
Okolí takový obličej vnímá jako naštvaný a protivný. Jakoby naznačoval, že jeho majitelka každou chvíli vystartuje a bude dělat potíže. V čemkoliv. Rozhodně nic, co bychom chtěly o sobě šířit do světa. Jenže právě tohle nevědomky děláme.
Jak to vnímáte?
Odborníci na lidské chování Jason Rogers a Abbe Macbethová použili sofistikovaný počítačový program Face Reader, který má v databázi přes deset tisíc obrázků obličejů a identifikuje 500 bodů na lidské tváři, které vyznačují osm základních emocí: štěstí, smutek, vztek, strach, překvapení, znechucení, opovržení a neutrální vzhled. Ukázalo se, že… že se vlastně nic neukázalo.
Obrázky, které pozorovatelé vnímali jako projev RBF, vlastně nic význačného neprokazovaly. Výzkumníci proto dospěli k názoru, že RBF není ani tak spojený s fyziologií tváře, jako spíš se sociálními normami. Prostě s tím, jak vnímáme druhé. Právě proto se týká hlavně žen.
Usmívejte se, prosím!
Doktorka Macbethová to vysvětlila takto: "Od mládí se dívkám říká usmívej se, musíš se víc usmívat, abys vypadala hezky. Prostě se od žen čeká, že se budou neustále tvářit mile a vstřícně.“
Což vyžaduje úsilí a soustředění. Jenže ve chvíli, kdy si nedáváte pozor, zamyslíte se nebo prostě jen nemáte úplně náladu 'zářit', tvář povolí, na čele se udělá nepříjemná vráska a… máte RBF. Samozřejmě jsme k němu náchylnější s věkem, kdy gravitace zapůsobí, koutky směřují dolů, pod očima se udělají váčky a tváře ochabnou.
Být ženou je tak stále náročnější. K nespočetným povinnostem přibývá další těžká práce - neustále zvedat koutky. Po mužích tuhle kulturistiku ovšem nikdo nechce...