reklama

Suché vlasy bez lesku: Pomůže i olivový olej

Máte suché vlasy? Pak potřebují péči jako žádné jiné. Pokud ale najdete tu správnou, odvděčí se vám leskem a krásou.

Foto: Thinkstock

Suché vlasy potřebují péči více než ostatní typy vlasů. Je nutné se o ně starat každý den. Postrádají totiž vlhkost, což je vidět na jejich matném a šupinatém povrchu, který je potřeba co nejvíc 'zcelit'.

S pomocí odpovídající vlasové kosmetiky a dodržování zásad při péči o vlasy se ale dá dosáhnout mnohého.

Když je suchá pleť, jsou suché i vlasy

Suché vlasy se často pojí se sušší a citlivou pletí, a proto je dobré nosit v kabelce celé jaro i léto micelární vodu ve spreji, nebo některou z květinových vod, a rosit, rosit, rosit – ocení to jak pleť, tak vlasy.

Při pravidelné péči používejte zásadně šampon na suché vlasy a nikdy nezapomínejte ani na kondicionér – nebojte se ho dát větší množství než je obvyklé. Vlasy totiž vyživí a zvlhčí. Pokud si vyberete ten správný, můžete se těšit i na lesk. Při mytí je ale také důležité dodržovat jisté zásady.

Jak je správně mýt?

V první řadě zapomeňte na horkou vodu. Právě ta, stejně jako drsnější rozčesávání, je pro suché vlasy morem. Chce to jemnost. Z vlasů vymývejte šampon i kondicionér vlažnou vodou něžně a dlouho. I když se to nezdá, při kratším mytí zůstanou ve vlasech zbytky kosmetiky, což jim neudělá dobře a ještě více je vysuší.

Další věc, kterou je dobré zvládnout, je aplikace šamponu a kondicionéru. Měla by vypadat spíš jako jemné vmačkávání, než jako 'vtírání', které je běžné. Vmačkáním totiž mokrý vlas, který je citlivý k lámání mnohem víc než suchý, tolik nepoškodíte.

Hydratace hraje prim

V péči je dále dobré zapojit do hry hydratační masku. Tu stačí aplikovat jednou za dva až tři týdny. Dobré je ji nechat působit přes noc. Častější použití by vlasy zatěžovalo a účinky už by nebyly tak dobré. Na závěr mytí vlasy spláchněte bylinkovým oplachem, u suchých vlasů dobře zabírá výluh z kopřivy. Pak už je znovu nesplachujte vodou. Pokud si na bylinky nepotrpíte, opláchněte je na závěr studenou vodou – tak studenou jak jen snesete – chladná voda vlasy více hydratuje a zůstávají lesklejší.

Produkty na fotografii:

Hydratační maska, Marula Oil, PAUL MITCHELL, 1260 Kč; intenzivní maska, Essence Ultime, SCHWARZKOPF, 200 Kč; olej na pleť i vlasy, Hydrating Dry Oil, MARIONNAUD, 379 Kč; elixír s arganovým olejem, OROFLUIDO, 515 Kč, www.viviane.cz.

Přílišné vysoušení škodí

Další věda je vysoušení – už z logiky věci není dobré tenhle typ vlasů fénovat - když, tak jen speciálními vysoušeči s ionizérem, které v rámci možností zachovají ve vlasu vlhkost. Na kulmy nebo žehličky je opravdu dobré zapomenout, protože suchý vlas se z takového ošetření těžce vzpamatovává.

Mokré vlasy je tedy dobré jemně vysušit ručníkem, a to nejlépe tak, že je pomocí ručníku jen lehce a opatrně promačkáte. Trvá to sice déle, ale zase vlasy neztratí tolik vlhkosti a působí mnohem lépe. Na závěr sušení je jemně pročeště širokým hřebenem, ideálně z přírodního materiálu.

Přesušené vlasy skvěle snáší olejový styling, třeba ten, který se vmačká do vlhkých, rozčesaných vlasů a bez fénování nechá uschnout. Oleje dělají vůbec suchým vlasům moc dobře. V posledních letech je jich naštěstí k dostání celá řada.

Domácí maska

Stejně tak dělá tomuto typu vlasů dobře maska z olivového oleje. Ten stačí aplikovat do suchých vlasů, a nebojte se ho dát hodně. Pak vlasy zabalte do kuchyňské fólie a nahřátého ručníku a nechte hodinku, nebo ještě lépe dvě, působit. Poté vše dobře spláchněte a těšte se, že vlasy budou mít pár dní zdravý lesk. U běžných stylingových produktů se vyvarujte především laku, který ještě přidává na suchosti, a tím i na lámavosti.

Produkty na fotografii:

Dvousložkové krémové sérum, Full Swirl, REDKEN, 538 Kč; ochrana před teplem, Gliss Kur Oil Nutritive Thermo Protect, SCHWARZKOPF, 200 Kč; regenerační výživa na suché vlasy, ZIAJA, 55 Kč.

Pozor na gumičky a barvení

Není tak docela pravda, že suché vlasy barvení více vysuší nebo poničí. Jde totiž především o kvalitu barev. Některé přípravky je můžou naopak spíše vyživit. Za zkoušku určitě stojí i přírodní barvy na vlasy – nebo lépe řečeno ty, které mají výrazně menší podíl chemie.

Na závěr ještě pár tipů: Myjte tento typ vlasů maximálně dvakrát týdně. Pozor na používání gumiček a vlasových drobností – kupujte speciální, které vlasy netrhají a nelámou. Pozor na sluníčko, zavlažujte vlasy sluneční kosmetikou s UV filtrem. Pomůžou i pravidelné masáže vlasové pokožky a také přísun vitamínu B a C i železa.

reklama
Doporučené recepty
    reklama