reklama

Rady pro krásné ruce: Zbavte se suché kůže i ekzému

Po zimě jsou ruce extrémně vysušené a na jaře se daří i atopickému ekzému.

Foto: Thinkstock

V zimě jsme je schovávaly v rukavicích, na jaře už to nepůjde. Jak rukám dodat výživu přesně takovou, jakou si zaslouží? Jak pečovat o ekzematickou kůži?

Ruce jsou naší vizitkou. Kůži na rukou vysušuje voda, studená teplota, mýdla, gely nebo i klimatizace. Nejhorší účinky má kombinace několika faktorů. Pokožku na rukou a na celém těle vysušují i různé přípravky jako jsou tuhá mýdla, tekutá mýdla, gely na sprchování a podobně. 

Na rukou je málo mazových žláz, které by tvořily tolik mazu, aby pokožku samy chránily.  Z toho vyplývá, že jsou častěji vysušovány. K tomu pomáhá počasí, práce, studený vzduch, změna teploty, práce v prašném prostředí nebo i přípravky na umývání.

Zkuste masku

Ruce i nehty by po zimě měly být pod stálou ochranou krému. Jednou týdně si udělejte zábal, je to velice jednoduché. Můžete použít masku na obličej, nebo hutný mastný krém. Na ruce naneste silnou vrstvu krému a zabalte do igelitových sáčků, poté zabalte do ručníku. Vše nechte působit 15 až 20 minut. Po uplynutí této doby ruce nemyjte vodou, pouze otřete ubrouskem nebo ručníkem. 

"Na regeneraci pokožky můžete vyzkoušet masáž rukou s použitím koupelí ze solí z mrtvého moře, vonných olejů a bahna z mrtvého moře. Tato procedura přispívá k vyživení pokožky rukou, regeneraci šlach, vazů a zmírnění zánětlivých stavů karpálních tunelů. Za zmínku také stojí klasický parafínový zábal,“ doporučuje Jarmila Zedníková, kosmetička značky Dermacol.

Produkty na fotografii:

Krém na ruce a nehty, Deep Comfort Hand and Cuticle Cream, CLINIQUE, 660 Kč; krém, Reve de Miel, NUXE, 180 Kč; Velvety Hand Cream, MARIONNAUD, 159 Kč; regenerační krém, SOS Repair, DERMACOL, 89 Kč.

Jak na atopický ekzém

"Kůže atopika má z genetických důvodů snížený obsah tuků a zrychlenou ztrátu hydratace. Aby fungovala jako zdravá a aby se ekzémy vracely co nejméně, musíte pro to něco dělat. Pro běžnou péči o atopickou pokožku bohužel nestačí jen vyměnit mýdlo a šampon za nějaké šetrnější varianty, které tolik nevysušují a nedráždí. Ruce nebo jiné části těla, které se u vás vysušují rychleji, je obvykle potřeba mazat častěji nebo vydatnějším přípravkem. 

Jakmile pokožka ztrácí vláčnost a začíná vysychat, je potřeba ji přemáznout. Ze začátku nebo při extrémním zhoršení to může být i každé dvě hodiny. A bohužel se to nedá zjednodušit, pokožka nadměrnou dávku nevstřebá," vysvětluje dermatoložka Yvonne Bergerová z Kliniky estetické a cévní medicíny BcD Clinic.

Měsíček nebo rakytník?

Pokud nejste ekzematici a alergici a dáváte přednost přírodě, vyzkoušejte koupele z měsíčku lékařského nebo rakytníku řešetlákového. Měsíček je v kosmetice ceněn především pro své vysoce zjemňující, zvláčňující a regenerační účinky. 

Rakytník má zase výrazné regenerační a antibakteriální účinky. Mezi jeho výsostné vlastnosti patří především ty antioxidační, tedy preventivní a ochranné účinky, a proto se významně uplatňuje proti procesům poškození a stárnutí pokožky.

Produkty na fotografii:

Olej na tělo i ruce, RODIN, 1800 Kč, prodává bomton.cz; sada péče na ruce, La Source Hand Care Tin, CRABTREE & EVELYN, 850 Kč, prodává Slovanský dům nebo www.crabtree-evelyn.cz.

První pomoc

1) Zábal na suchou kůži rukou:
 Rozpraskaným suchým rukám pomůže teplá nesolená bramborová kaše, kterou necháte 15 minut působit a poté jemně omyjete vlažnou vodou. 

2) Aspoň jednou týdně si dopřejte olejové zábaly. 

3) Velmi důležitý je přísun vitamínu B, E, D. I jejich nedostatek může ovlivnit negativně stav vašich rukou.  Pokud ho nemáte dostatek v potravě, kupte si v lékarně doplňky stravy. 

4) Na domácí práce používejte bavlněné rukavice a na ně jednorázové chirurgické bez pudru.

reklama
reklama
reklama