Proč je běhání v Česku tak oblíbené, a kdo vlastně běhá?
Na cyklistiku běh v Česku sice stále ještě nemá, ale přesto tu běhá 60 procent žen a 40 procent mužů. Čím to je, a kdo jsou ti lidé, kteří běhu propadli?
Češi začínají s během nejčastěji kvůli potřebě pohybu, snížení tělesné váhy, ale i relaxaci. Aktuální boom ale podporují i veřejné závody včetně těch charitativních, který se koná čím dál víc a jejich popularita roste hlavně mezi začínajícími běžci.
Většina českých běžců chodí trénovat dvakrát až třikrát týdně. V rámci jednoho běhu pak nejčastěji pokoří vzdálenost pěti až deseti kilometrů. Nejčastěji chodí běhat k večeru, ideálně do lesa, ale když není zbytí, běhají i v parku nebo po silnici.
Polovina z nich má v chytrém telefonu zapnutou aplikaci, která jim měří uběhnuté kilometry i rychlost, 38 procent běžců si udržuje ještě větší přehled o svých výkonech díky speciálním hodinkám.
Nové boty si čeští běžci zpravidla kupují jednou za rok, běžkyně, přestože běhají víc, si vystačí s jedním párem na dva roky. Ženy za jeden pár utratí v průměru tisícovku až dvě, zatímco muži si klidně koupí boty v cenovém rozmezí 2500 až 3500 korun. Alespoň to vyplývá z ankety cenového srovnávače Srovnáme.cz.
Potvrzuje to i moje vlastní zkušenost. Snažím se běhat třikrát do týdne, většinou uběhnu kolem šesti kilometrů. Nejradši běhám v přírodě, která ale v Praze moc není. Ovšem silnicím se vyhýbám - při běhu podle mě není nic horšího než dýchat výfukové plyny či cigaretový kouř od těch, co rovněž dělají něco pro své zdraví.
Boty bych si nejradši kupovala každý měsíc, ale moje kamarádka tvrdí, že se běžecké boty mají měnit až poté, co v nich naběháte 400 kilometrů, a tak se tím řídím. Moc by mě nicméně zajímalo, kde ostatní běhající berou boty za tisícovku.
A proč vlastně všichni běháme? Já proto, že jsem byla povaleč, co se bál infarktu a špeků. Jak to mají ostatní?
"Běhání je, co se týče vynaložených nákladů a času, asi nejméně náročný sport. Stačí skutečně nazout boty a jít běhat kdykoliv a kdekoliv," říká Michaela Kofrová z magazínu SvětBěhu.cz.
Za skutečným boomem stojí ale podle ní více faktorů. "Jedním z nich je obrovský příliv peněz z firemního sektoru v podobě pořádání běžeckých závodů a akcí velmi dobře dostupných pro širokou veřejnost," dodává.
Z dalších výsledků ankety je patrné, že nejčastěji lidé začínají s během kvůli potřebě pohybu a snížení tělesné váhy. Jako další pozitiva běhu respondenti uvádějí relaxaci, svobodu, pobyt v přírodě, samotu, příjemný pocit po doběhnutí a možnost vyčistit si hlavu. Posouvání osobních výkonnostních hranic a běžecké výsledky jako takové už ale sportovce zajímají o něco méně.