reklama

Pedikúra: Co skutečně obnáší a proč ji potřebuje každý?

My Češi máme s pedikúrou ještě stále trochu problém. Ošetřená chodidla a nehty nebývají samozřejmostí, a spousta lidí vlastně ani neví, v čem všem pedikúra vlastně spočívá.

Foto: Thinkstock

Na pedikúru chodím pravidelně, jsem na upravené obličej i tělo, nohy nevyjímaje, celkem cimprlich. Před mnoha lety jsem párkrát vyzkoušela mokrou pedikúru. 

Pokaždé, když jsem si namáčela nohy v lavoru před samotnou akcí, už jsem skřípala zuby. To zas bude, říkala jsem si v duchu: skalpel, ořezávání kůže, snad se pedikérka strefí, snad tu patu neořeže moc. Vždycky jsem si připadala jako maso na prkýnku. Pak jsem objevila suchou pedikúru a od té doby na ni nedám dopustit. Co všechno byste o ni měli vědět, než se na ni vydáte?

Bez použití řezných nástrojů

Při ošetření suchou přistrojovou pedikúrou se klade důraz na esteticko-zdravotní  hledisko. Nepoužívají se řezné nástroje (ani u kuřích ok) a je zachována maximální bezpečnost z hlediska možného přenosu mykotických, virových a bakteriálních onemocnění. Při ošetření se používají vysokootáčkové přístroje s frézkamy různých velikostí a hrubosti, tudíž je ošetření velmi šetrné, pečlivé a přesné. Dají se ošetřit těžko dosažitelná místa v meziprstních prostorách a pod prsty. Při řešení zarůstajících nehtů je frézka téměř nenahraditelná.

Vhodné pro baletky i fotbalisty

"Suchá pedikúra se hodí pro klienty s neuropatii (snížená citlivost nohou vůči bolesti), u těchto pacientů by se v žádném případě neměly používat řezné nástroje, ale určitě potřebují odbornou péči. Ošetření suchou pedikúrou je také vhodné a doporučované lidem s onemocněním žil či tepen dolních končetin, s lupénkou, diabetem a těhotným ženám, sportovcům - hlavně fotbalistům, ale také baletkám," vysvětluje Blanka Schönweitz.

Kuří oka, mozoly a zarůstání nehtů

"Mezi nejčastější problémy patří zarůstání nehtů. Dále pak kuří oka, mozoly, plantární bradavice, mykózy kůže nohou i nehtů. Jako pedikér mám v kompetenci ošetřovat zarůstající nehet, kuří oka, mozoly a vše, co je mechanicky zapříčněné. Při podezření na virové, bakteriální či mykotické onemocnění musíme vždy doporučit návštěvu u specializovaného lékaře," říká pedikérka.

Co s gelovými nehty?

Jak často musí pedikérka opravovat a dávat zdravotně do pořádku nehty například po umělých nehtech? "Je to celkem časté, mám klienty, kteří mají špatné zkušenosti, ve většině případů jde o ne úplně profesionální ošetření ze strany manikérky/pedikérky. Jestliže je manikérka profesionál a svou práci provádí odborně a zodpovědně, neměl by nastat problém ze zdravotního hlediska.

Co je ortonyxie?

Řeší zarůstající a deformující nehty ( orthos rovný, onyx nehet ). Je to komplexní péče o zarostlý nehet, kde jsou různé možnosti řešení a to podle rozsahu zarůstání, stavu nehtové ploténky a okolí nehtu.

Jedna má klientka měla velice postižený nehet mykózou již na první pohled a pedikérka jí opakovaně aplikovala gel na postižené nehty i po upozornění klientky, zda je nehet v pořádku. S klientkou dáváme nehty dohromady už skoro rok," upozorňuje Blanka Schönweitz a dodává:

"Určitě bychom si měli nohy nechat pravidelně kontrolovat. Často lidé nechávají zajít své obtíže do takových fází, že se pak za své nohy stydí a nehty schovávají v uzavřených botách, a to může být začátek velkého zdravotního, ba i psychického problému."

Co se zarostlým nehtem?

Mezi konzervativní řešení patří šetrná systematická úprava a vybrušování, tamponáž neboli vypodkládání zarostlé nehtové ploténky, tejpování, tedy odtahování nehtového valu pomocí lepící pásky, nebo koupele, například z řepíku lékařského či šalvěje přeslenité.

Existují také takzvané nehtová rovnátka. Jak fungují? Dlouhodobým jemným tlakem na okraje nehtu se docílí pomalého a bezbolestného narovnání nehtové ploténky. Náprava trvá zhruba šest až deset měsíců. Vždy je velmi důležitá spolupráce klienta. Při pravidelných návštěvách je klient vždy poučen a je mu doporučená ta správná domácí péče.

Nehet zůstane trvale bez recidivy za předpokladu, že se odstraní i příčina zarůstání a bude se o nehet správně pečovat. Nejčastější příčiny zarůstání je špatné zastřihávání nehtu, nošení nesprávné obuvi nebo nehty postižené mykózou.

Meteoroložku silně "odbourala" chyba na zeleném pozadí. Je z toho virální hit | Video: Martin Krepindl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama