reklama

Pedikúra: Co skutečně obnáší a proč ji potřebuje každý?

My Češi máme s pedikúrou ještě stále trochu problém. Ošetřená chodidla a nehty nebývají samozřejmostí, a spousta lidí vlastně ani neví, v čem všem pedikúra vlastně spočívá.

Foto: Thinkstock

Na pedikúru chodím pravidelně, jsem na upravené obličej i tělo, nohy nevyjímaje, celkem cimprlich. Před mnoha lety jsem párkrát vyzkoušela mokrou pedikúru. 

Pokaždé, když jsem si namáčela nohy v lavoru před samotnou akcí, už jsem skřípala zuby. To zas bude, říkala jsem si v duchu: skalpel, ořezávání kůže, snad se pedikérka strefí, snad tu patu neořeže moc. Vždycky jsem si připadala jako maso na prkýnku. Pak jsem objevila suchou pedikúru a od té doby na ni nedám dopustit. Co všechno byste o ni měli vědět, než se na ni vydáte?

Bez použití řezných nástrojů

Při ošetření suchou přistrojovou pedikúrou se klade důraz na esteticko-zdravotní  hledisko. Nepoužívají se řezné nástroje (ani u kuřích ok) a je zachována maximální bezpečnost z hlediska možného přenosu mykotických, virových a bakteriálních onemocnění. Při ošetření se používají vysokootáčkové přístroje s frézkamy různých velikostí a hrubosti, tudíž je ošetření velmi šetrné, pečlivé a přesné. Dají se ošetřit těžko dosažitelná místa v meziprstních prostorách a pod prsty. Při řešení zarůstajících nehtů je frézka téměř nenahraditelná.

Vhodné pro baletky i fotbalisty

"Suchá pedikúra se hodí pro klienty s neuropatii (snížená citlivost nohou vůči bolesti), u těchto pacientů by se v žádném případě neměly používat řezné nástroje, ale určitě potřebují odbornou péči. Ošetření suchou pedikúrou je také vhodné a doporučované lidem s onemocněním žil či tepen dolních končetin, s lupénkou, diabetem a těhotným ženám, sportovcům - hlavně fotbalistům, ale také baletkám," vysvětluje Blanka Schönweitz.

Kuří oka, mozoly a zarůstání nehtů

"Mezi nejčastější problémy patří zarůstání nehtů. Dále pak kuří oka, mozoly, plantární bradavice, mykózy kůže nohou i nehtů. Jako pedikér mám v kompetenci ošetřovat zarůstající nehet, kuří oka, mozoly a vše, co je mechanicky zapříčněné. Při podezření na virové, bakteriální či mykotické onemocnění musíme vždy doporučit návštěvu u specializovaného lékaře," říká pedikérka.

Co s gelovými nehty?

Jak často musí pedikérka opravovat a dávat zdravotně do pořádku nehty například po umělých nehtech? "Je to celkem časté, mám klienty, kteří mají špatné zkušenosti, ve většině případů jde o ne úplně profesionální ošetření ze strany manikérky/pedikérky. Jestliže je manikérka profesionál a svou práci provádí odborně a zodpovědně, neměl by nastat problém ze zdravotního hlediska.

Co je ortonyxie?

Řeší zarůstající a deformující nehty ( orthos rovný, onyx nehet ). Je to komplexní péče o zarostlý nehet, kde jsou různé možnosti řešení a to podle rozsahu zarůstání, stavu nehtové ploténky a okolí nehtu.

Jedna má klientka měla velice postižený nehet mykózou již na první pohled a pedikérka jí opakovaně aplikovala gel na postižené nehty i po upozornění klientky, zda je nehet v pořádku. S klientkou dáváme nehty dohromady už skoro rok," upozorňuje Blanka Schönweitz a dodává:

"Určitě bychom si měli nohy nechat pravidelně kontrolovat. Často lidé nechávají zajít své obtíže do takových fází, že se pak za své nohy stydí a nehty schovávají v uzavřených botách, a to může být začátek velkého zdravotního, ba i psychického problému."

Co se zarostlým nehtem?

Mezi konzervativní řešení patří šetrná systematická úprava a vybrušování, tamponáž neboli vypodkládání zarostlé nehtové ploténky, tejpování, tedy odtahování nehtového valu pomocí lepící pásky, nebo koupele, například z řepíku lékařského či šalvěje přeslenité.

Existují také takzvané nehtová rovnátka. Jak fungují? Dlouhodobým jemným tlakem na okraje nehtu se docílí pomalého a bezbolestného narovnání nehtové ploténky. Náprava trvá zhruba šest až deset měsíců. Vždy je velmi důležitá spolupráce klienta. Při pravidelných návštěvách je klient vždy poučen a je mu doporučená ta správná domácí péče.

Nehet zůstane trvale bez recidivy za předpokladu, že se odstraní i příčina zarůstání a bude se o nehet správně pečovat. Nejčastější příčiny zarůstání je špatné zastřihávání nehtu, nošení nesprávné obuvi nebo nehty postižené mykózou.

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama