reklama

Nová stravovací strategie: 16 hodin denně o hladu

Není to zase taková novinka, ve světě už se o tom pár let zlehka mluví. Často ale jako o účinném prostředku, jak zhubnout. Jasně, zhubnete, ale to by neměl být jediný cíl tohohle životního stylu.

Foto: iStock

O co ve strategii 16 ku 8 jde? Stravujete se jen osm hodin během dne, zbylých šestnáct nejíte vůbec nic. Proč? Protože budete mít super postavu, a hlavně - spoustu energie.

Nejdřív je třeba říct, že sama rozhodně nevyhledávám žádné hubnoucí rady a slovo dieta se podle mě mělo s příchodem nového tisíciletí zakázat. Proč? Protože si myslím, že na každého funguje něco jiného a každý si na to, jak se cítit a vypadat dobře musí přijít sám.

Jak funguje vaše tělo?

Tak například já - kdybych jedla pětkrát denně, vypadám jako koule a necítím se dobře. Nemám ráda pocit plného břicha, naopak nejlépe se soustředím, když mám trochu hlad. Vypozorovala jsem, že když mám občas prázdné břicho, cítím se dobře. A nesnáším chodit spát najedená. Aniž bych nad tím nějak přemýšlela, často se mi proto stane, že jím jen dvakrát denně. Snídani, kterou mi každé ráno dělá manžel, a tak o ní ani nepřemýšlím, a pak, když mám hlad. Někdy je to za hodinu, jindy až ve dvě odpoledne. A pak se stane, že prostě až do večera hlad nemám. 

A v tyhle dny se cítím ze všeho nejlépe. Jím, co chci, klidně jedno z těch jídel může být husa s knedlíkem. Přesto pak jdu večer spát s příjemným pocitem a ráno se probouzím s plochým břichem a spoustou energie - jakkoli paradoxně to zní.

To je důvod, proč mě zaujala metoda 16 ku 8. Je to něco velmi podobného - velkou část dne se tělo tak trochu čistí, protože pije jen vodu, čaj nebo neslazenou kávu. Rozdíl je v tom, že v těch osmi hodinách byste měli sníst normální denní příjem - tedy vše, co jindy zkonzumujete k snídani, obědu i večeři, případně k svačinám. Samozřejmě se počítá s tím, že víte, co si asi můžete dovolit, aby váš denní příjem nepřesáhl výdej. Nelze dát si třikrát menu od McDonald's a zajíst to čokoládou.

Výhodou je, že si můžete vybrat, kterých osm hodin naplníte jídlem. Někomu více vyhovuje jíst třeba od jedné odpoledne, protože by do večera nevydržel, jiný nedokáže začít fungovat bez snídaně. Důležité je tuto dobu dlouhodobě dodržovat.

Proč to zkusit?

Nejvíc ze všeho vás asi bude zajímat efekt. V první řadě zhubnete. Jestli chcete znát přesná čísla, New York Times zmiňují, že za osm týdnů se výrazně sníží množství vašeho tělesného tuku, naopak se zvýší podíl svalové hmoty. V praxi to znamená, že zeštíhlíte a dovolíte svalům, aby byly více vidět - proto si tuhle metodu oblíbili sportovci a lidé, co chtějí mít hezky vyrýsované tělo.

Jak je to možné? Váš metabolismus se zrychlí, protože bude přesně vědět, kdy bude pracovat a trávit. Funguje díky tomu efektivněji.

Štíhlejší i úspěšnější

Vedlejším, možná těžce uvěřitelným efektem je, že budete mít spoustu energie. Pár lidí kolem mě už to vyzkoušela a potvrzují, že narozdíl od nejrůznějších detoxů, během nichž hladovíte a sotva pletete nohama, je tohle naprosto udržitelný způsob života, a co víc, je velmi výhodný - všichni popisují mnohem méně únavy, více elánu i lepší schonost soustředění. 

Důležité ale je, že tahle metoda obnáší zapomenout v podstatě na všechno, co se nám doteď vštěpovalo do hlavy - že musíte snídat, že nesmíte jíst po páté hodině, že čím méně jídla sníte, tím lépe. Nic z toho u 16 ku 8 neplatí. Jakmile totiž budete chtít tyhle principy kombinovat, můžete to přehnat a celkem snadno si ublížit.

To všechno nicméně potvrzuje i teorii, kterou jsem si samovolně našla i sama u sebe. Když se necpu jídlem od rána do večera, vypadám i cítím se líp. Metoda 16 ku 8 mi dává smysl, přestože já sama se nechci obtěžovat tím, že si budu diktovat, kdy přesně si mám do čeho kousnout, navíc jsem nedůsledná a stereotyp mě děsí. Tak třeba inspiruje i vás a také si najdete ten správný životní styl, který vám bude vyhovovat i bez ohledu na to, že stravovací odborník v televizi káže něco jiného.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama