reklama

Myjete si vlasy často? Můžete je "trénovat", pozor ale na svědění: hrozí ztráta vlasů

Mytí vlasů není vždy požitek: je s tím práce, někdy se nám nechce a suchý šampon dovede zachránit ledacos. Rychlá řešení se ovšem na celkovém zdraví vlasů nevyplácí. Pro koho je vhodné "trénování" vlasů?

Foto: Shutterstock

Přesnou instrukci, po kolika dnech si máte mýt vlasy, vám nikdo nedá. Někteří přísahají na metodu "trénování vlasů", u které interval mezi jednotlivými mytími postupně prodlužujete. Záměrem je udržet v nich přirozené oleje a "naučit" tak mazové žlázy omezit nadprodukci vlasového mazu. K ní dochází proto, aby se nahradily ztráty přirozených olejů.

Pro většinu vlasových textur tato metoda funguje, ale neznamená to, že je vhodná pro všechny. Ocení ji spíš lidé s hustými nebo kudrnatými vlasy: těm podle odborníků stačí i mytí jednou až dvakrát za týden. Za pomoci přirozených olejů se pak snáze vytvoří i styling.

U mytí vlasů nesmýváme vodou jen šampon, ale také nahromaděné bakterie, zbytky produktů, různé nečistoty a odumřelé kožní buňky. V opačném případě se mohou shlukovat kolem vlasových folikul a vést ke svědění, podráždění, nebo dokonce k folikulitidě (zánětu vlasových váčků), jež může způsobit i ztrátu vlasů.

Svůj interval mytí vlasů si nakonec budete muset najít sama. Pokud jste schopná vydržet s mastnými vlasy i nějakou dobu navíc, případně to není tak vidět nebo víte, jak je zamaskovat ve stylovém účesu, klidně do toho. Na druhé straně, pokud vás trápí svědění anebo lupy, je dobré zvážit časté a pravidelné mytí. Kožní buňky se ustavičně obnovují, když ale vlasy myjete nepravidelně, na pokožce hlavy zůstávají i ty odumřelé, které pak s mazem a nečistotami budují nánosy a ty jsou živnou půdou pro mikroorganismy, jako třeba kvasinky. Pokud chováte v oblibě suché šampony, mějte na paměti, že byste je měla smýt ještě v ten den, abyste se vyhnula iritaci pokožky.

reklama
Doporučené recepty
    reklama