Konec ztvrdlým patám: Jak probíhá pedikúra u odborníků?
Všimli jste si někdy v létě, jak často lidé zapomínají na péči o svá chodidla? Jde to v pohodlí domova, ale nebojte se ani odborníků.
Všimli jste si někdy v létě, jak často lidé zapomínají na péči o svá chodidla? Účes pěstěný, osobitý parfém i outfit a paty bílé jako Karpaty. Přitom nejde o péči nijak složitou a nákladnou. Však posuďte sami.
Základní péči bychom chodidlům měli věnovat denně už jen tím, že je budeme promazávat. Ideálně ráno i večer. Přece jen nám každý den vykazují maxmimální službu tím, že skáčou, jak my pískáme. Jednou týdně bychom jim měli věnovat důkladnější péči v podobě domácí koupele, obroušení pat, důkladnějšímu promazání, ostříhání nehtů a podobně. A jednou za měsíc je dobré navštívit odborníka.
Jaké jsou možnosti v oblasti pedikúry a na co je dobré si dávat pozor, když takového specialistu navštívíte poprvé?
Suchá nebo mokrá?
Nejčastěji rozlišujeme suchou (medicinální přístrojovou) a mokrou pedikúru. "Medicinální pedikúra je moderní, vysoce účinný způsob ošetření nohou. Prostřednictvím velmi kvalitního přístroje s výměnnými brusnými nástroji, lze rychle a účinně odstranit ztvrdlou kůži, kuří oka, otlaky a mozoly. Přispívá k léčbě zarostlého nehtu bez nutnosti chirurgického zákroku.
Dokáže tvarovat nehty, snižovat jejich tloušťku, což usnadňuje průnik roztoků a tinktur do nehtových lůžek zasažených plísňovými onemocněními, a velmi významně přispívá k léčbě nehtů. Výhodou je rychlost ošetření, bez použití vodní lázně a ostrých předmětů. Ošetření je proto vhodné i pro diabetiky. Pedikúra kombinovaná s použitím skalpelu je vhodná například k odstranění velkých mozolů a otlaků, kde ošetření brusnými nástavci nemusí být tak účinné," říká pedikérka a členka České podiatrické společnosti Marcela Ihracká z Nehtové pohotovosti Marcela.
Stop zarostlým nehtům
Jsou úkony, které ani při vší šikovnosti doma nevyřešíme, například zarostlý nehet, který často souvisí s nošením nevhodné obuvi. A co takové plísně! Na co si tedy dát v domácím prostředí pozor?
"V domácí pedikúře je možné použít různé seřezávače, které dnes už nejsou určeny jen k profesionálnímu použití. Dále je dobré očistit všechny kleště, pemzy, pilníky, které používáme. Pokud má někdo problémy s mykózou, je lépe pilníčky raději užít jen jednorázově. Velmi rozšířeným problémem je zarůstání nehtů, někteří lidé si umí v tomto případě domácím ošetřením přivodit opravdu těžké záněty. Když si pak obujete boty, je to hodně bolestivé. Bez odborné pomoci se pak už neobejdete, a přitom často stačí třeba jen vyčistit nehtové valy a úleva je okamžitá," vysvětluje Marcela Ihracká.
Jak poznat odborníka?
Služby dobrého pedikéra by vždy měly být podloženy jeho znalostmi a zkušenostmi, které si můžete snadno ověřit na jeho stránkách nebo přímo ve studiu, kde pracuje, například formou získaných certifikátů. Na základě jeho znalostí a zkušeností se odvíjí i nabídka jeho dalších služeb a úroveň vybavení, plus používání kvalitní profesionální péče.
Klientka (či klient) by si měla vybírat studia, ve kterých je na první pohled zřejmé, že hygiena prostředí, dezinfekce nástrojů a čistota pracovních ploch, jsou automatickou součástí přípravy na ošetření. Dobrý pedikér také využije svých znalostí a poradí vám s následnou domácí péčí pro zlepšení stavu vašeho problému.
Jaké laky jsou in?
Nic nezkazíte francouzskou pedikúrou nebo nude odstíny. Krásný akcent na nohou vytvoří rudé barvy laků. Hitem jarní sezóny jsou ovšem pastelové odstíny na všem: od oblečení až po dekorativní kosmetiku. Velký návrat slaví všechny podoby modré od světlé přes blankytnou, mentolovou, mořsky azurovou až po temnou kobaltovou. Něžnou náladu dotvoří odstíny broskovové, meruňkové nebo lososové.