reklama

Jak se zbavit lupů a co je jejich příčinou?

Mít zasněžené šaty nebo košili není dobrá vizitka, ačkoliv jste jinak jako ze škatulky.

Foto: iStock

Lupy představují mrtvé buňky kůže, které se v nadměrném množství odlučují a zůstávají ve vlasech. Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health upozorňuje, že bychom je neměli brát na lehkou váhu, protože se stavem vlasové pokožky je úzce spojena i kvalita a zdraví samotných vlasů.

"Lupy můžeme rozčlenit do dvou skupin. Na suché, které se sypou z vlasů a většinou je zaregistrujeme až na oblečení. Jejich výskyt je ale menší než u lupů mastných. Ty naopak ulpívají na pokožce hlavy a mohou souviset s výskytem mazotoků," upřesňuje problematiku tricholožka.

Porucha imunity, překyselení organismu, nebo špatná kosmetika?

Najít příčiny lupů není jednoduché, protože mohou vznikat z řady důvodů u mužů, žen i dětí. Přesto jsme ale dali dohromady ty nejčastější příčiny lupů, které kromě toho, že svědí a trápí nás také nehezky "zdobí" naše oblečení.

1) Fyzický i psychický stav - chceme-li se zbavit lupů skutečně trvale, je nutné začít od základu a zrevidovat si celkový zdravotní stav i po psychické stránce. Příčinou může být i dlouhodobě přetrvávající stres.

2) Bílé šupinky se ve vlasech objevují také jako sekundární efekt jiných onemocnění, například lupénky, dermatomykózy či seboroické dermatitidy.

3) Vliv na vlasovou pokožku mají také překyselení organismu, poruchy imunity či vrozené predispozice.

4) Především dámy by pak měly velmi pečlivě zvažovat volbu vlasových produktů. Jejich nesprávné dávkování a výběr totiž může i zdravým vlasům způsobit nemalé problémy.

Šampony rozhodně nestačí

"Lidé se často mylně domnívají, že problém s lupy vyřeší jen se šampóny, ale jedná se pouze o krátkodobé řešení. Pokud se chceme lupů zbavit trvale, musíme onemocnění řešit komplexně a šampon doplnit vlasovou vodou, která představuje nedílnou součást každé vlasové kúry.

Šampon totiž vlasovou pokožku pouze připraví pro následné vstřebání aktivních látek obsažených právě ve vlasové vodě," upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková. V případě, že se vám lupy neustále vrací, snažte se hledat příčinu obtíží také uvnitř organismu. Ten, koho lupy trápí opakovaně, často trpí dalšími mykotickými problémy.

Odkládání léčby, prohloubení problémů

Pokud léčbu lupů odkládáme, může se po čase stát, že dojde k prohloubení problému až k seboroické dermatitidě. "Seboroická dermatitida se na těle projevuje ve formě červených fleků a kromě vlasů se objevuje i na obličeji. Pokud se objeví ve vlasech, doprovází ji kromě lupů také velmi nepříjemné svědění pokožky.

Čím později toto onemocnění zachytíme, tím komplikovanější je následná léčba. Z tohoto důvodu doporučuji vyhledat odborníka skutečně včas a nespoléhat se pouze na šampony z drogerie či lékárny," upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

reklama
reklama
reklama