reklama

Kam se silikonovými implantáty. Pod sval, nebo pod žlázu?

Mít vytvarovaná a zvětšená prsa pomocí silikonů je stále velmi trendy a žádané. Jaká rizika může mít tato operace? Jaké silikony si vybrat a kam je vložit? Pokud jste ještě doteď tápala, po přečtení tohoto článku nebudete.

Foto: iStock

Snad žádná z nás není tak bláhová, že by si mohla myslet, že vložit do těla silikony je něco jako jít nakoupit do supermarketu. Ano, i tohle je operace a ano, i ona má svá rizika.

I drobná operace v místním znecitlivění může být zčistajasna zkomplikována třeba alergickou reakcí pacienta na lokální anestetika a i při sebepečlivěji vedené celkové narkóze může pacient nečekaně zareagovat třeba náhlým poklesem krevního tlaku či zhoršenou srdeční činností.

Hojení tkání jako komplikovaný proces

Žádný chirurg nikdy nemůže vyloučit například zvýšené krvácení při operaci či dokonce v pooperačním období. Možných komplikací při každém chirurgickém výkonu je celá řada, ale zkušený chirurg a dobrý anesteziolog se s nimi samozřejmě dokáží vyrovnat a zvládnout je bez problémů. "Hojení tkání je velmi komplikovaný a složitý proces a výsledek operace je závislý nejen na chirurgově práci, ale i na reakci pacientova organismu, místní i celkové. I naprosto precizní práce chirurga může být zcela zničena například nekontrolovatelným jizvením kůže," říká Svatopluk Svoboda, plastický chirurg z Prvního kolínského sanatoria.

Předoperační vyšetření nutná

Dobrá klinika s perfektním chirurgem by se neměla do operace pustit dřív, než klientka přinese pečlivé předoperační vyšetření před každým větším výkonem. Každé pracoviště musí být vybaveno tak, aby případné komplikace dokázalo rychle a dobře vyřešit. Za samozřejmé je třeba považovat i to, že každý chirurg svého pacienta předem pečlivě vyšetří, zváží všechna rizika plánovaného výkonu a zcela jistě - a to je nezbytně nutné - pacienta o možných rizicích a komplikacích poučí.

Pod žlázu, nebo pod sval?

"Občas čítávám vášnivé diskuse na téma 'pod sval, či pod žlázu' na internetu a musím se přiznat, že je sleduji s pobavením," říká Svatopluk Svoboda. "Na tento problém je - alespoň podle mého názoru - velmi jednoduchá odpověď: Implantáty se na hrudník umisťují tak, aby vytvořily krásná prsa. To je totiž hlavním cílem a úkolem celé operace. V podstatě je téměř jedno, jakým způsobem a kam jsou implantáty vloženy, důležité je, aby hlavní cíl - krásná prsa - byl dosažen. Je pravda, že každé z těchto umístění, ať již 'pod sval', či 'pod žlázu', má své relativní výhody a relativní nevýhody, nelze ale jednoznačně říci, který způsob je obecně výhodnější.

Každá žena je jiná, pokaždé vycházíme z jiné základní situace a pro každou ženu je některé z těchto umístění výhodnější či méně vhodné. Kam tedy budou implantáty vloženy, rozhoduje (nebo alespoň by měla rozhodovat) zkušenost a praxe operatéra. Neřešte tento problém, není zas až tak podstatný. Nejdůležitější je vždy konečný výsledek a z dlouholeté praxe vím, že i zkušený plastický chirurg se občas o nejvýhodnějším uložení implantátu rozhodne až v průběhu operace - někdy se až tehdy zjistí, jaké umístění implantátu udělá ta nejkrásnější prsa," dodává Svatopluk Svoboda.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama