reklama

Máte jizvu po úrazu? Pomůže vám vepřové sádlo

Jizvy na kůži na viditelném místě dokážou srážet sebevědomí. I po mnoha letech od zákroku jde se starou jizvou pracovat. Jak? Čtěte dál.

Foto: iStock

Kůže je největší orgán lidského těla. Obsahuje desítky milionů nervových zakončení a jejím prostřednictvím vnímáme velkou část okolního světa. Kromě toho mechanicky chrání vnitřní prostředí organismu před infekcemi a vnějšími poškozeními.

"To ale neznamená, že by kůže jako taková byla vůči poškozením imunní, naopak," říká dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Při jejím drobném poškození, kdy jsou výsledkem jen povrchové odřeniny a škrábance, nemusíte mít ze vzniku jizvy obavy. "I tato drobná poranění je ale třeba ošetřit tak, aby nedošlo k rozvoji infekce a zánětu, z něhož již jizvy vzniknout mohou," vysvětluje lékař.

"Horší je to ale se zraněními, kdy dojde k poškození hlubších vrstev kůže, stejně jako v případě chirurgických zákroků. V tom případě jizva vznikne dozajista," říká Martina Šmidrová. A bude jen na vás a vaší péči, jak bude vypadat a jak moc bude viditelná.

Jizva po odstraněném znaménku?

Mateřská znaménka obvykle není nutné odstraňovat, hlavní pohnutky pro jejich vyjmutí bývají estetické. Nutnost jejich odstranění nastává v momentě, kdy se z nich "vyklube" melanom, tedy kožní nádor vycházející z pigmentotvorných buněk. "Klíčová v prevenci vzniku onkologického onemocnění je včasná diagnóza melanomu a s tím související jeho včasné odstranění, aby se zamezilo vzniku vzdálených dceřiných nádorových ložisek v organismu," říká Miloš Kravciv.

U mateřských znamének či melanomů je třeba postupovat při jejich odstranění tak, aby vzniklá jizva byla co nejmenší. Té následně věnujte maximální možnou péči, aby se správně zhojila a vypadala dobře.

Jizva jako reakce na trauma

"Jizva vzniká jako reakce kůže na prodělané trauma. Způsob a rychlost, jakým se kůže zotavuje a hojí, jsou závislé na mnoha faktorech a liší se člověk od člověka, technicky vzato je ale průběh vždy stejný - z buněk vazivové tkáně se začíná utvářet nová kůže. Podle toho, nakolik bylo hojení náročné, získává pak jizva svůj finální vzhled," vysvětluje Miloš Kravciv.

Domácí péče o jizvu

Po zhojení a uzavření rány je ten nejlepší čas začít s vlastní péčí o jizvu. Pleť je vhodné několikrát denně promašťovat, mezi osvědčené produkty patří třeba vepřové sádlo. Ten, kdo nechce být cítit jako čerstvé škvarky, ale určitě raději zvolí tradiční měsíčkovou mast. Vedle aplikace krému vyzkoušejte i tlakovou masáž, která zlepšuje prokrvení a podporuje měknutí jizvy.

Laser, chemický peeling i radiofrekvence

Jaké léčebné postupy vám mohou pomoci při odstraňování jizev?

1) Sublativní radiofrekvence eMatrix 
Nastartuje v kůži novotvorbu kyseliny hyaluronové a kolagenu, čímž umožní vypnutí atrofických jizev.

2) Laserové ošetření
Jeho účinek se dělí podle typu laseru:
IPL lasery (lasery s intenzivním pulzním světlem) redukují začervenání jizvy a snižují vystouplé jizvy, včetně problematických keloidních. 
Neablativní lasery stimulují produkci kolagenu, aniž by poškozovaly povrch kůže, jsou proto vhodné pro jizvy po akné. 
Ablativní lasery (CO2 či erbiový, tzv. "řezací lasery") jizvu "odpaří" a odhalí nepoškozenou vrstvu kůže, jsou účinné proti mělkým jizvám nepravidelného povrchového rozsahu i jizvám hypertrofickým.

3) Excize
Neboli vyříznutí jizvy umožní odstranit jizevnatou tkáň většího rozsahu a výsledkem je drobnější jizva, již lze již redukovat předešlými metodami. Široké jizvy je tak možné zúžit, dlouhé zkrátit.

4) Steroidové injekce
Využívají se pro vyhlazení, zmenšení objemu a změknutí keloidních jizev.

5) Kryochirurgie
Prostřednictvím přístroje se při zákroku zmrazí svrchní vrstvy kůže, na níž se v důsledku toho utvoří puchýřky. Tímto způsobem dojde k odstranění zjizvené tkáně.

6) Dermabraze a chemický peeling
Obojí odstraňuje svrchní vrstvu kůže. Nejlepší účinek mají proto na nepříliš hluboké jizvy.

7) Injekční aplikované výplně
Lze jimi doplnit chybějící objem v propadlých i poměrně hlubokých jizvách.

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama