reklama

Neexistují rychlá řešení: Dermální výplně stárnutí nespasí

Proč se v poslední době tolik zahraničních i českých celebrit mění na "mončičáky"? Proč mají naducané tvářičky, zapadlé oči, je jim třicet plus, nevypadají vůbec dobře a přirozeně, ale okolí jim nakukává, že lépe a mlaději snad nikdy nevypadaly?

Foto: Žena.cz

Možná neznají jiné možnosti, jak odddálit stárnutí a navrátit pleti kondici. Možná chtějí rychlé řešení. Ale právě tahle rychlá řešení mají své jasně definované limity.

Při brouzdání na internetu často narazíte na fotografie celebrit s podivně zdeformovaným obličejem a komentářem: "přehnala to s botoxem". Nepřirozený vzhled zahrnující většinou výrazně vymodelované tváře, rty či bradu však nemá na svědomí botulotoxin, ale dermální výplně aplikované v přehnaném množství.

Hlavně s citem

Bez dermálních výplní se korektivní dermatologie neobejde, jsou nepostradatelnými pomocníky při řešení vrozených či získaných disproporcí v obličeji i jinde na těle. Je však potřebné s nimi zacházet s velkou dávkou citu a zručnosti. Lékaři se v tomto případě stávají umělci, kteří modelují vaši tvář. Proto by měl seriózní odborník přehnané požadavky klienta na korekci tu či onde odmítnout.

Výplně vás omladí opticky, ne fakticky

"Aplikace výplní se velmi často nedá nijak nahradit, v žádném případě se však nesmí stát jedinou metodou k omlazení obličeje. Výplně vás omladí opticky, nikoliv fakticky. Základem anti-aging péče by měla být především komplexní ošetření směřující ke zlepšení kvality kůže v celé ošetřované ploše. Jsou jimi správně nastavené kombinace přístrojových ošetření a nejrůznějších biorevitalizačních a bioregeneračních technik, které nastartují přirozené procesy v kůži, vedoucí na svém konci ke zvýšení produkce kolagenu a zlepšení celkové hydratace, tedy pevnosti a pružnosti kůže.

Kouzlo úspěchu v tomto případě tkví jednak ve volbě vhodných procedur, která je vždy individuální, a jednak v určité pravidelnosti. Proto těmto technikám říkám fitness pro kůži - analogie je zde zcela zřejmá, důležitá je především pravidelnost, ale i intenzita a frekvence vybraných ošetření, přiměřeně věku," vysvětluje Ivana Pokorná z Kliniky estetické medicíny Formositas.

Pozor na trvalé podkožní implantáty

Dermální výplně (někdy označované jako dermální nebo kožní implantáty) jsou viskoelastické gely, které se aplikují do střední až hluboké dermis, popřípadě až ke kosti. V převážné většině případů se jedná o kyselinu hyaluronovou (HA), na trhu je však možné narazit na výplně i z jiných, nejrůznějších syntetických materiálů, tzv. "trvalé či nevstřebatelné" výplně, kterým je radno se vyhnout.

Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí mezibuněčného prostoru, výplně z ní vyráběné se postupně vstřebávají, v případě nespokojenosti klienta s výsledkem korekce je lze snadno rozpustit. "Trvalé podkožní implantáty, odmyslíme-li si řadu možných komplikací, jako je například tvorba granulomů, prakticky nelze odstranit a nepodařené korekce jakýmkoliv způsobem korigovat.

Dalším z důvodů, proč je neaplikovat, je fakt, že tvar obličeje se s věkem mění, nestárne pouze kůže, ale i vše, co je pod ní - podkožní tkanivo, tuková tkáň, svaly i kosti. Nevstřebatelná výplň se posouvá spolu s klesající tkání a může se tak za pár let ocitnout jinde, než byste ji chtěli mít. Většinu z těchto výplní nelze bez rizika kombinovat s ostatními estetickými procedurami, včetně výplní na bázi HA, a jejich výběrem si tak zavřete cestu k většině zákroků," vysvětluje Ivana Pokorná.

Kam tedy s kyselinou hylauronovou?

Výplně na bázi HA se vyrábějí o různé hustotě, která pak určuje způsob aplikace a jejich umístění na obličeji. Používají se k doplnění chybějícího objemu (lícní kosti, brada, hřbety rukou) a výplním středních a hlubokých vrásek. Tam, kde jsou rýhy způsobeny především činností mimických svalů (čelo, okolí očí) je žádoucí nejprve oslabit intenzitu činnosti svalů botulotoxinem a až po plném rozvinutí jeho účinku přistoupit k vyplňování rýhy, jinak pilné svaly výplň z rýhy brzy vytlačí do stran a z vyhlazeného čela se dlouho těšit nebudete. Pokud nejsou vrásky příliš hluboké, často postačí samotný botulotoxin.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama