reklama

Trápí vás křečové žíly? V zimě je ideální čas na jejich léčbu

Křečové žíly se vyskytují u 40 až 50 procent žen. Nejenže jde o zdravotní a mnohdy bolestivý problém, ale samozřejmě i vizuální. Dnes už ovšem estetická medicína dokáže zázraky.

Foto: iStock

Protože na jaře a v létě se potíže nejen znásobí, ale zároveň je všechno víc vidět, neměli bychom otálet s jejich odstraněním.

Hlavně genetika

Něco na vysvětlenou: Křečové žíly jsou z 90 procent chorobou vázanou na genetiku (má je více členů rodiny). Žíly dolních končetin se skládají z hlubokého a povrchového systému. Jsou vybaveny množstvím chlopní, které podporují tok krve směrem k srdci. 

"Křečové žíly se začínají rozvíjet, když chlopně nefungují. Krev v křečových žilách není řádně odčerpávána, proudí zpět na periferii. Krev se hromadí v žilách dolních končetin a díky přetlaku, který v nich vzniká, se postupně  rozšiřují. Výsledkem je obraz žilní nedostatečnosti," vysvětluje Věra Derflová, korektivní dermatoložka z Kliniky estetické a cévní medicíny BCD Clinic.

Laser, nebo miniinvazivní operace?

Už vám nepomáhají kompresivní punčochy ani pokládání nohou na stůl, máte otoky, noční křeče v nohou? Možná je namístě váš problém začít řešit. Je více způsobů, jak na křečové žíly. "Laserová operace je metoda volby v případě postižení velkých povrchových žil s významným refluxem. Na naší klinice je operace křečových žil prováděna diodovým laserem – takzvanou EVTL metodou. Jde o velmi šetrnou možnost nahrazení původní chirurgické léčby."

Drobné řezy, výborné výsledky

"Pak je tady flebektomie, která je vhodná k odstranění menších křečových žil pomocí drobných řezů (asi 3 až 5 mm) nebo vpichů speciálními nástroji po úsecích 6 až 10 cm. Ranky není nutné většinou šít," vysvětluje Věra Derflová. U tohoto typu zákroku existuje minimální tvorba podlitin a metoda má velmi dobré kosmetické výsledky. Nelze ji však použít u všech typů postižení žil, jde pouze o metodu doplňkovou.

"Protože je tato miniinvazivní operace velmi šetrná, provádí se zcela běžně v místním znecitlivění. V průběhu operace pacient zůstává při vědomí, ale necítí výraznější bolest. Bezprostředně po zákroku lze odejít domů a minimálně 14 dní je třeba nosit bandáže či kompresivní punčochy," dodává lékařka.

Stará známá sklerotizace

Sklerotizace křečových žil je injekční metodou léčby křečových žil střední a menší velikosti. Do postižené žíly se injekčně aplikuje roztok, který vyvolá cílenou drobnou zánětlivou reakci. Postupně dojde ke slepení této žíly, jejímu vyřazení z oběhu a následně i kosmeticky příznivému efektu. Součástí zákroku je opět nošení elastických punčoch nebo obinadel po dobu léčby. Ať už budete vy osobně potřebovat jakýkoliv způsob léčby, jisté je, že v dnešní době si estetická medicína poradí v podstatě s jakýmkoliv typem křečových žil. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama