reklama

Jak mohou vůně léčit? Nalaďte se do psychické i fyzické pohody

Znáte ten pocit, když vejdete do místnosti a je vám tam najednou příjemně, anebo naopak? Často za to mohou pachy a vůně. Vůně, kterou má na sobě člověk, se kterým jste se setkali, nebo jen samotná vůně prostoru, ve kterém se nacházíte...

Foto: Thinkstock

Vůně, které jsou našim smyslům libé, totiž mnohdy dokážou zázraky: zklidnit, uvolnit, nabudit, dokážou vytvořit harmonii, dobrou náladu nebo pocit bezpečí. Ale mohou i život dost znepříjemňovat, pokud nám určitý pach z nějakého důvodu nesedí.

Já jsem například odjakživa neměla ráda vůni vanilky a růže. Nevadily mi vanilkové rohlíčky, ani jiné cukrovinky, vadily mi parfémy, které obsahovaly tuto ingredienci. A pak tady byly růže. Krásné květiny, které miluji ve váze nebo na zahradě, ale nemohla jsem si k nim čichnout. Neměla jsem ráda interiérové parfémy s přídavkem růže, ani jakékoliv kosmetické produkty. Když mě potkaly těžké životní zkoušky a já ucítila růži, bylo mi až na zvracení. Jak jsem se později dozvěděla od známé aromaterapeutky, růže obvykle nesedí lidem, kteří jsou ve stresu a nejsou v harmonii sami se sebou. V okamžiku, kdy můj život nabral druhý dech, jsem k vůni růže začala být lhostejná. Prostě mi nevadila a nijak mě neobtěžovala.

Diagnostika vůní

Jak tedy poznat, který parfém je pro nás ten pravý? Stačí vybranou vůni nanést na zápěstí nebo oblast krku k tepně a počkat, jak se rozvine. Obecně platí, že u bio parfémů (Bio-Bachovky) se na nás nejvíce rozvine ten, jehož zaměření v dané situaci potřebujeme nebo nám chybí. Pro roztěkané lidi je ideální vůně s názvem Harmonie nebo Soulad, na vytížených osobách má většinou největší efekt Energie.

Parfémy nám tak zcela jednoduše poslouží i jako základní diagnostika. A pozor, stejně jako u parfémů - netřete zápěstí o sebe, v okamžiku, kdy na sebe vůni nastříkáte. Je dobré vůni nechat rozležet na jednom místě, aby se mohly rozvinout všechny vonné složky. Zahříváním zápěstí naopak mohou rychleji vyšumět nebo úplně změnit svůj vonný směr. Reagují takto hlavně citrusové a ovocné tóny.

Co když na mě voní neočekávaná vůně

Někdy se při výběru vůní stane i to, že na kůži voní odlišná vůně, než na kterou sám sebe tipoval. Příčinou toho bývá užívání léků, nejčastěji antidepresiv. Lidské tělo, respektive jeho obal, jakoby vysílal signál, že je daná oblast v pořádku. Opak je však pravdou. Většinou je v pořádku právě jen forma těla, ale nikoli jeho obsah.

Jakou vůni do bytu?

Při výběru interiérové vůně je důležité uvažovat nad tím, co momentálně řešíme nebo co nás v následujícím období čeká. S přicházejícím podzimem, návratem dětí do škol a zvýšením pracovního vypětí po létě, je vhodné volit takovou vůni, která nám v této situaci pomůže. Většinou jsou nejvhodnější antistresové interiérové parfémy nebo esenciální oleje do aromalamp. V bytě se nám nejen příjemně pobývá, ale také se interiérový parfém podepíše na našem celkovém vnímání a zvládání zátěžových situací.

Léčba květovými esencemi

Jedinečné, avšak stále řadě lidí neznámé, jsou květové esence. Ty jsou získávány z planých květů, které jsou sbírány ve své nejrozkvetlejší fázi a následně zpracovávány za plně slunečného dne. Je jich celkem třicet osm a začaly být takto získávány už v 30. letech 20. století doktorem Edwardem Bachem. Esence jsou stoprocentní přírodní, obsahují totiž jen květovou esenci, která je doplněna bio koňakem. 

"Bio-Bachovky neboli Bachovy esence jsou získávané výluhem z 38 květů rostlin nebo stromů. Každý květ dokáže pomoci s jiným problémem, záleží pak už jen na našich přáních nebo problémech. Vhodné jsou proto takzvané kombinované esence, které už také řeší konkrétní problém (například Anti-stres, Deprese, Energie, Štíhlá linie, Detox a další). Jejich výhodou je, že je seženete v lékárně," říká terapeutka Romana Kotěrová.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama