reklama

Jak správně vybrat a používat pudr?

Přijde vám, že je pudr k ničemu? Možná ho používáte špatně, nebo jste si nevybrala ten správný.

Foto: iStock

Máte mastnější pleť, která se často leskne, a tak cítíte, že se bez pudru prostě neobejdete. Jenže! Jakmile ho použijete, připadá vám, že vypadáte snad ještě hůř, než bez něj. Tvář máte najednou výrazně tmavší než krk a dekolt, nebo vypadáte nepřirozeně kvůli jeho viditelným nánosům.

Co s tím? Rezignovat na pudr a dál se lesknout, nebo si raději přiznat, že chyba možná nebude v pudru, ale spíše v jeho nesprávném výběru a špatné aplikaci? Ať je to jakkoliv, pudru se rozhodně nezříkejte. Pleti může prokázat skvělou službu - samozřejmě však pod podmínkou, že víte, který vybrat, a naučíte se s ním správně zacházet.

Co vlastně očekáváte?

Ze všeho nejdřív se vyplatí ujasnit si, co od pudru vlastně očekáváte. Hledáte-li kvalitní zmatňovač a fixátor make-upu, vaše požadavky jsou nastavené zcela správně. Pudr jako takový ale nedovede plnit roli make-upu ani korektoru. Naopak by měl tuhle dvojku doplňovat, korespondovat s ní a v líčení platit vlastně za jakousi pomyslnou třešinku na dortu. 

Sjednocení barvy pleti tedy přenechejte make-upu a funkci krytí pak ještě korektoru. Pudrem make-up pouze zafixujete, prodloužíte jeho životnost a zabraníte zmíněnému nežádoucímu lesku tváře.

Jak vybrat odstín?

Při výběru pudru je asi ze všeho nejdůležitější najít správný odstín. Pudr by měl vždy korespondovat s tónem vaší pleti i s odstínem make-upu. Než si tedy některý z pudrů odnesete domů, určitě si jeho barvu nejprve vyzkoušejte, ideálně přímo nanesením na hranu lícní kosti. Na ruce by totiž mohla barva pudru zkreslovat. 

Pokud si odstínem ani přesto nejste jistá, můžete vsadit na pudr transparentní, tedy průhledný. Díky němu vám žádný trapas související se špatně zvoleným odstínem rozhodně nehrozí. Na tváři se totiž přizpůsobí.

Nejlepší konzistence

K dostání jsou pudry sypké i kompaktní. Zavrženíhodný určitě není ani jeden z nich, v podstatě se vám mohou hodit oba druhy, jen záleží na situaci. "Pokud je to možné, snažte se pracovat spíše se sypkým pudrem. Je jemnější a pomocí kvalitních hustých štětců ho snadněji nanesete a odhadnete jeho adekvátní množství. Kompaktní, tedy tuhý pudr je ale ideální na cesty. Skvěle se hodí do kabelky a většinou obsahuje i labutěnku a praktické zrcátko, díky němuž můžete svou tvář kdykoliv během dne překontrolovat a v případě potřeby ji pudrem upravit," radí vizážistka Petra Šestáková.

Ať už si vyberete jakýkoli pudr, vždy ho nanášejte od středu obličeje směrem ven, tedy od kořene nosu směrem k tvářím, čelu a bradě, a nepoužívejte ho zbytečně moc, ať na tváři nevytvoří silnou, nezdravě vypadající masku. Mějte při tom na paměti, že lehce lesklá tvář je teď trendy, a tak si se zmatňováním nemusíte dělat takové starosti jako ještě před pár lety. Bohatě tedy stačí, když lehce poprášíte problematickou T zónu.

Nezapomeňte na čištění

Aby vám "kosmetické nádobíčko" pomáhalo jedině ke kráse a ne naopak, musíte se o něj dobře starat. "Labutěnku nenechávejte dlouho zavřenou v pudru bez toho, aniž byste ji vyprala a dobře vysušila. Mastnota z pleti totiž na houbičce ulpívá, v zavřeném pudru se z houbičky přenáší na samotný pudr, a ten se pak kvůli tomu dovede už za pár dní proměnit v hotový kámen," varuje Petra Šestáková.

Labutěnku z kompaktního pudru proto alespoň jednou týdně omyjte třeba šamponem na vlasy a vlažnou vodou, zlehka ji vyždímejte a nechejte samovolně uschnout na vzduchu. Její místo v pudru zatím nahraďte druhou labutěnkou a tyhle dvě houbičky pravidelně po vyprání střídejte. 

Podobná péče se pak vyplatí i pokud jde o štětce. Také kvalitní hustý štětec určený k nanášení sypkého pudru tedy pravidelně pulírujte šamponem, obyčejným mýdlem či sprejem k tomu přímo určeným (seženete například v Sephoře) a následně nechejte volně schnout. Ve štětcích se hromadí spoustu nečistot a všechny zákeřné bakterie byste nanášela na tvář, což určitě nechcete.

Produkty na fotografii:

Kompaktní pudr, DERMACOL, 89 Kč; zmatňující kompaktní pudr, De-Slick Mattifying Powder, URBAN DECAY, 860 Kč, transparentní pudr, HD Microfinish, MAKE UP FOR EVER, 950 Kč; zklidňující sypký pudr, AVON, 279 Kč.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama