reklama

Jak se líčit, když máme suchou či mastnou pokožku?

Máte na obličeji suché šupinky kůže, nebo naopak se vám příliš leskne a vy nevíte, jak se nalíčit, abyste vypadala i přes tyto nešvary dokonale? Poradíme vám, jak na to.

Foto: Shutterstock

Každé z nás příroda nadělila jiný typ pokožky. O stavu a typu naší pleti je dobré vědět co nejvíc. Samozřejmě se kvalita kůže proměňuje spolu s ročním obdobím, alergiemi, stresem, únavou nebo nevyspáním, nicméně základní charakteristiku pokožky máme danou.

Pokud máme nějaký problém, je dobré zařadit do našich každodenních rituálů adekvátní péči. Co platí pro všechny typy pokožky, čili pro citlivou, suchou, mastnou, smíšenou, normální, dehydrovanou nebo zralou? Čištění, odličování a pravidelná hydratace zvenku i zevnitř. Pokud máme co nejlepší základ, samotné nalíčení je pak už hračka.

Pohrajte si s odličovači

Pokud trpíte na suchou nebo mastnou pleť, je potřeba v obou případech používat mastné odličovače – oleje nebo balzámy, které suché pleti dodají potřebný olej a u mastné pleti omezí nadměrnou tvorbu mazu. Po odlíčení je důležité použít exfoiliační tonika. Suchá a dehydrovaná pleť vyžaduje tonika s obsahem kyseliny glykolové a mastná pleť s obsahem kyseliny salicylové.

Šach mat

"Teď v zimě se také vyplatí i během dne natřít obličej olejem (pro váš typ pleti) a pak teprve použít oblíbený krém. Cílem veškeré této péče je eliminace šupinek. Na suchou kůži používejte rozjasňující make-upy s olejovou složkou. Před nanesením make-upu je v případě mastné pleti dobré použít matující bázi. Aplikujte ji ale v tenké vrstvě, aby neměla spíše opačný efekt. Matující báze jsou vhodné i pro ženy, které se potí v obličeji, protože jej dočasně omezí. V případě šupinek je vhodné make-up nanášet buď prsty, nebo houbičkou. Tahy štětcem všemi směry mohou šupinky ještě více zvýraznit," doporučuje make-up artistka Iva Davies.

Neupozorňovat na slabá místa

Po všech krémech, sérech, korektorech a make-upech začněte líčit obličej směrem od obočí ke rtům. Pokud se vám i přes veškerou péči ještě viditelně loupou, nebo naopak lesknou části tváře, zvolte jednoduchý, lehce zvýrazňující nude líčení, které nebude přehnaně upozorňovat na něco, co by mělo zůstat skryté.

Což v praxi znamená: nepřehánět to ani s linkami a tmavými očními stíny, ale také nepoutat pozornost na rty výraznou matnou rtěnkou, například v případě, kdy se vám olupuje nos nebo brada. Pokud jste nositelkami mastné pokožky, na konec celé "akce" aplikujte trochu pudru, ten stabilizuje korektor a make-up a zmatní místa náchylná k lesku, jakými jsou čelo, brada nebo nos.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama