reklama

Vyzkoušeli jsme: Vyplatí se ordinační bělení zubů?

Protože naše práce vyžaduje každodenní komunikaci s lidmi a je třeba je ničím neodradit, rozhodly jsme se s šéfredaktorkou Zdenkou Tomis, že vycizelujeme barvu našeho chrupu.

Foto: iStock

Rozhodly jsme se pro ordinační bělení zubů, každá v jiném zařízení. Jak se liší přístupy na jednotlivých klinikách? 

Nina na klinice Mediestetik

Kdysi jsem absolvovala jedno domácí bělení, které bylo trošku náročnější na všechno (od zhotovení nosičů až po denní aplikaci gelu a noční nošení) a jedno ordinační bělení. Po tom ordinačním mě pak týden bolely zuby, takže jsem se i teď docela bála, jak budu fungovat. Ale nebudu předbíhat.

Na klinice Mediestetik mě nejprve s předstihem před ordinačním bělením objednali na dentální hygienu (předtím jsem absolvovala vše během jedné návštěvy, což možná také přispělo k následné přecitlivělosti zubů). Na dentální hygienu jsem vždycky chodila k dentální hygienistce, takže mě překvapilo, že tady ji vykonává samotný lékař. Nejprve pomocí ultrazvuku odstraní tvrdé usazeniny na povrchu zubů i v mezizubním prostoru, takzvaný zubní kámen.

Následně pomocí pískování, tedy působením proudu vzduchu s drobnými částicemi speciálního prášku, odstraní měkké usazeniny na zubech, tedy zubní plak. Pak jsou zuby leštěny a zubní sklovina je na závěr posílena fluoridovou pastou. V životě jsem s celou procedurou nebyla hotová za patnáct minut, což jsem netušila, jestli je dobře, nebo špatně.

Za čtrnáct dní jsem přišla na samotné bělení. Protože jsem se snažila vytěsnit myšlenku, že by mě při mé zubní přecitlivělosti mohlo něco bolet, domluvila jsem si hodinu po zákroku termín rozhovoru. Bělení zubů se tady provádí systémem ZOOM 3. Na zuby se nejprve nanese speciální bělicí gel s velmi nízkým procentem karbamid peroxidu a posléze je po dobu 15 minut vystaven UV světlu z bělicí lampy, které aktivuje proces bělení. Ten se opakuje třikrát až čtyřikrát.

Po druhém kole bělení jsem si začala v duchu nadávat, jak "skvělý" nápad s rozhovorem následně po bělení jsem měla. Ale pak jsem jako Jára Cimrman řekla: "Zatni zuby a táhni!" a šlo to. Po třetím opakování jsem dala lékaři stopku, protože na větší hrdinku jsem si už nechtěla hrát. Na klinice mě ještě pohotově vybavili anestetickým gelem a Ibalginem - "kdyby něco". Bezprostředně po bělení se doporučuje 24 hodin dodržovat takzvanou bílou dietu, tedy odpustit si jakékoliv potraviny, které by mohly efekt ošetření ovlivnit. Sýry, jogurty, mléko či bílé víno si můžete beze všeho dopřát. Dietu jsem dodržovala tři dny a myslím, že by to chtělo ještě o kapánek déle.

Zdenka na klinice Dental office H33

Na rozdíl od Niny jsem nikdy žádné bělení zubů nezkoušela a taky na rozdíl od Niny mě nic nebolelo, i když řeknu vám rovnou - bělení zubů asi nikdy nebude příjemná záležitost. Asi dva týdny před samotným bělením jsem musela přijít na kliniku na kontrolu - hygienistka zkontrolovala, zda nemám žádné zubní kazy nebo jiný zubní problém, kvůli němuž by bělení nemohlo proběhnout. Zároveň šlo o to zkontrolovat, v jakém stavu je moje zubní hygiena - docházím na ni pravidelně, a tak jí teď nebylo potřeba. Těsně před bělením se totiž zubní kámen tak jako tak odstraňuje.

Samotné bělení je celkem náročný proces. Už proto, že musíte mít zhruba hodinu a půl otevřenou pusu, nemluvíte, nejíte, nepijete, vlastně neděláte nic, než jen ležíte a čekáte. Prvních třicet minut trvá zmíněné odstranění kamene a příprava na bělení. To znamená, že vám hygienistka jednak "vycpe" ústa gumovým "náhubkem", což je nakonec celkem fajn, protože drží pusu automaticky otevřenou a vy se nemusíte na nic soustředit. Nějakou chvíli pak trvá, než vám do pusy aplikuje speciální bariéru - jde o to, aby pečlivě zakryla dásně a bělicí gel se pak dostal čistě jen na zuby.

Jakmile je vše hotovo, začíná proces šesti stejných osmiminutových procedur, během nichž gel pod lampou působí. Metoda, kterou jsem na této klinice vyzkoušela, se jmenuje Prevdent - a přesně jak výrobce i klinika slibují, je velmi šetrná. Nic mě nebolelo ani během bělení, ani po něm. Hygienistka mě upozornila, že je lepší ještě pár dní po zákroku používat zubní pastu na citlivé zuby, přesto jsem nepocítila žádný problém. Jediné, s čím jsem měla malý problém, byla ona bariéra na dásně - po té hodině, co jsem ji měla v puse, už mě v jednom místě lehce škrábala do dásně, což je ve chvíli, kdy prostě nemáte na co jiného se soustředit, nepříjemné.

Výsledný efekt je obrovský - obzvlášť když díky vzorníku jasně vidíte, o kolik se vaše zuby zesvětlily. U mě to bylo dobrých šest odstínů. Tři dny jsem pak dodržovala bílou dietu, ale myslím, že efekt trochu povolil - ideální by tedy bylo jíst jen bílou stravu po dobu 14 dní, jak doporučují někteří lékaři. Efekt je nicméně vždy individuální - záleží na tom, jaký je váš výchozí odstín. S výsledkem jsem nicméně spokojená - měla jsem pocit, že jsou moje zuby už zažloutlé, čehož jsem se zbavila. Nevypadám jako Ross Geller ani jako hollywoodská celebrita, ale tak markantní skok jsem ani nepožadovala. Cítím se dobře a lépe než předtím - je zvláštní, jak vám s hezkým úsměvem naroste sebevědomí, takže bělení rozhodně doporučuji.

reklama
Doporučené recepty
    reklama