reklama

Jak o sebe pečují astronautky? Umýt si vlasy nebo vyčistit zuby není vůbec lehké

Napadlo vás někdy, jaké to je být astronautkou? Vaše povolání je pro širokou veřejnost opředeno tajemstvím, ale i ve vesmíru máte úplně obyčejné potřeby. Třeba vás trápí suchá pleť nebo chybějící tekoucí voda. A ten věčný stav beztíže! Věřily byste, že právě problémy, kterými trpí ženy v kosmu, se staly inspirací pro inovace v kosmetickém průmyslu?

Foto: Foreo

Třicetiletá Kellie Gerardi je zaměstnankyní Federace společností pro soukromé lety do vesmíru a také vědecko-astronautickou kandidátkou. Kromě toho ale miluje kosmetiku a prozradila, jak o sebe pečuje ve stavu beztíže.

Ženy astronautky jsou pod velkým společenským tlakem, o kterém se zatím poměrně málo hovoří. Když se podle Kellie nalíčí, dostávají komentáře o tom, že jsou marnivé a nevěnují se dostatečně své profesi, když ale publikují on-line fotografie, kde make-up nemají, najdou se kritici, kteří je shazují za "neupravený vzhled".

Pro pozemšťany nepředstavitelné

Kellie podniká výzkumné lety do vesmíru, díky kterým má pak k dispozici hygienický balíček od NASA, který je osobně vybrán pro každého astronauta. Můžete si zvolit například svou oblíbenou značku zubní pasty, ačkoliv během cest mimo naši planetu není k dispozici tekoucí voda. "Všechno je složitější. Nemůžete si jen umýt obličej vodou," říká Kellie. Vlasy se myjí ve vesmírném plavidle tak, že vmasírujete trochu produktu do pokožky, pak ze speciálního sáčku můžete použít malé množství vody. Původně byly tyto sáčky vynalezeny pro nepohyblivé nemocniční pacienty, kteří se nemohli dopravit do sprchy. Zubní pastu musíte polykat, nikoliv ji vyplivnout. Ale na zubní hygienu si musíte dát velký pozor, protože ve vesmíru si nemůžete zaletět na zubní pohotovost.

Inspirace pro kosmetický průmysl

Švédská značka Foreo, která vyrábí kartáčky na čištění a masáž obličeje, se právě astronauty a jejich hygienickými potřebami inspirovala. Vytvořila kartáček Luna 2, který vydrží na jedno nabití až 7 měsíců. Je vyroben ze silikonu, nemnoží se na něm bakterie, kterých se ve vesmíru nejen Kellie docela obává. "Jste v uzavřeném prostoru, vše je sterilizováno a vzduch čištěn, ale i tak dostává pleť hodně zabrat. Kartáček má také masírovat obličej tak, aby nedošlo k otokům obličeje, které astronauté ve stavu beztíže zažívají mnohem častěji než lidé na Zemi.

Létající řasenka

Vyrovnat se s chybějící gravitací může vypadat komicky, ale pokud to zažijete na vlastní kůži, je to opravdová výzva. Pokud jdete na záchod, musíte se k prkénku přikurtovat bezpečnostními pásy, řasenku zase nevyndavat moc rychle z kapsy, nebo uletí.

Zákaz parfémů

Kromě toho, že na palubě vesmírné lodi nesmíte používat pudr, protože by mohl vletět někomu do plic, také zapomeňte na vůně, opět kvůli uzavřenému prostředí, kde není možnost si vyvětrat.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama