reklama

Jak o sebe pečovat v těhotenství?

Moc dobře si pamatuju na léto, kdy bylo asi 50 stupňů ve stínu, já měla v břiše balíček a modlila se, aby byl každým dnem doručen. Nebyl. Ani 14 dní po termínu. Měla jsem těžké, unavené a opotřebované tělo. Jak tedy pečovat o tělo 2 v 1, abyste byla co nejvíc v pohodě?

Foto: Thinkstock

K těhotenství patří citlivější pokožka, sklony k zarudnutí, ekzémům, otokům, a samozřejmě také s rozšiřující se pokožkou, i strie. Co používat na obličej, co na tělo, co na problematické partie tak, abyste byla v co nejlepší kondici během těhotenství i po porodu?

Výživa pro pleť

Těhotenství není nemoc, jen změna stavu. Jsou ženy, kterým se během těhotenství výrazně zlepší všechno, ale i ty, které jejíchž tělo naopak vyžaduje zvýšenou péči. Pokud patříte mezi ty šťastlivky, které v péči o sebe nemusí až tak moc měnit, buďte ráda. Pokud patříte do druhé kategorie a zápasíte s ekzémy, vyrážky, pupínky, zvýšenou pigmentací, raději se poraďte s dermatologem. Určitě nekupujte nic "na blind". 

Co neuškodí nikomu, notabene gravidní ženě, je vytrvalé promazávání pleti. Hitem posledních let jsou oleje, které se používají na všechno: na vlasy, obličej i tělo. Alergičky by si měly dávat pozor na ořechové nebo mandlové oleje, mohla by vzniknout nežádoučí reakce. Nic nezkazíte kokosovým, arganovým, růžovým olejem. 

K lepší pružnosti pokožky přispívá také kolagen, proto před i během těhotenství konzumujte stravu i další produkty, které hladinu kolagenu v těle zvyšují. Zaměřte se na konzumaci hovězího masa a ryb, ale také na rajčata, kapie, avokáda. (avokádo je potravina - zázrak, stačí si ho rozmačkat, smíchat se špetkou soli, citrónem a špetkou chilli a máte v minutě hotovou vitamínovou bombu).

Pozor na estetické úpravy

Jakékoliv úpravy kožních potíží, případně estetické opravy těla, řešte až s odstupem času po porodu a po kojení. V době tehotenství byste měla zapomenout na všechny laserové ošetření nebo mikrojehličkové radiofrekvence. Na jakékoliv invazivní zákroky estetického charakteru v tomto období zapomeňte. Nejdůležitější v této chvíli jste vy a vaše dítě, ne vy. Co se týče barvení a odbarvování vlasů v těhotenství, samozřejmě se barvit můžete. Vývoj produktů jde raketovým tempem dopředu, a argumenty, že barvy jsou napěchované chemikáliemi, už dávno neplatí.

Samozřejmě stejně jako v péči o pleť, i u vlasů je lepší, svěřit se do rukou profesionálů a hlavně je o jiném stavu informovat. Barvení v domácím prostředí může mít za následek to, že budete mít na hlavě úplně jiný odstín barvy, než jste původně chtěla. Vlivem hormonálních změn se mění struktura vlasového vlákna, tudíž barvení vlasů v těhotenství je mnohem větší alchymie a sázka do loterie. 

Vůně nejsou, co bývaly

A pak jsou tady pachy a vůně. Čich je v těhotenství citlivý, jak u služebního psa kriminální policie. Proto je třeba hodně pečlivě vybírat, jakou vůni se obklopíte. Samozřejmě, když jedete městskou hromadnou dopravou nebo stojíte ve frontě v obchodě, moc ovlivnit pachy kolem sebe, nemáte. Jindy ale pečlivě vybírejte.

Je dost dobře možné, že všechny parfémy, které jste doteď s radostí používala, už nikdy nepoužijete. Těžké a sladké vůně nebudou v tomto období pravděpodobně na pořadu dne, spíš sáhnete po čistých pudrových nebo svěžích tónech. Výbornou alternativou v letních vedrech jsou květové vody a bio tělové spreje. Ty můžete na sebe stříkat v průběhu celého dne.

Tělo by rozhodně péči chtělo

Těhotenství je rájem na zemi pro strie. Ty vznikají vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže při extrémním natažení kůže, v době kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Oblasti které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa. Dá se tedy hovořit o problémových partiích těla. Pokud fanaticky necvičíte a neposilujete i těch hájených 40 týdnů, nějaké strie se vám jistě objeví. 

Jsou ženy, jejichž pokožka má větší sklony k tvorbě strií a naopak ty, které zaznamenají jen minimální nárůst těchto jizviček. V tomto případě jde ovšem o určité genetické předpoklady. Pokud k nim ale přidáme pravidelnou důslednou péči, je dost dobře možné, že výskyt strií omezíte na minimum. Proto je nejdůležitější hlavně mazat. Mluvíme-li o promazávání, je tím myšleno pravidelné několikatýdenní mazání s lehkou prokrvující masáží za pomoci speciálních účinných krémů či tělových mlék, které zamezují tvorbu strií a zvyšují elasticitu kůže. Výborné jsou kromě olejů, také taky bambucké másla. 

Tip redakce: Mám pro vás speciální, osobně vyzkoušený a nejúčinnější tip na všechny strie světa: šípkový olej. Přidat do něj můžete, v jednoprocentním ředění esenciální oleje z levandule, mandarinky, růže, myrhy a benzoinu. Masáž tímto olejem je dobré provádět od 22. týdne těhotenství. Uvidíte, že i v této oblasti se často zázraky dějí.


reklama
reklama
reklama