reklama

Za své chlupy na hrudi se styděla, dnes je z ní aktivistka za netradiční ideál krásy

Umělkyni Esther Calixte-Beaové poprvé narostly chlupy na hrudi, když jí bylo jedenáct let. Stejnou dobu jí trvalo, než se smířila s tím, jak její tělo vypadá. Dnes už své ochlupení neskrývá, naopak stala se z ní aktivistka v boji za netradiční ideál krásy. Na Instagramu má více než 91 tisíc sledujících.

Ilustrační fotografie. Prohlédnout grafiku
Ilustrační fotografie. | Foto: Shutterstock

"Na střední škole jsem byla velmi nejistá a stydlivá. Nesnášela jsem se, protože jsem byla oproti ostatním holkám příliš hubená a měla jsem výrazné ochlupení. Máma mě a sestru každý den postavila před zrcadlo a musely jsme opakovat, že jsme krásné a chytré," říká umělkyně Esther Calixte-Beaová. Na Instagramu začala před třemi lety zveřejňovat fotografie, kde své ochlupení neskrývá, a stala se tak bojovnicí za vzhled těla, které neodpovídá mainstreamovému ideálu krásy. 

"Máma mi říkala, že tato slova budou fungovat jen v případě, když jim budu věřit a budu je říkat sebevědomě," vzpomíná pro časopis Glamour 25letá Calixte-Beaová, která má na Instagramu více než 91 tisíc sledujících. 

"I když jsem si chlupy odstraňovala voskem, rostly mi ještě delší, silnější a tmavší. Na univerzitě jsem s epilací jednoduše přestala a začala jsem je skrývat. Pak jsem si ale uvědomila, jak mě tohle neustálé schovávání mentálně vyčerpává," svěřuje se v Montrealu žijící umělkyně. 

Ve dvaadvaceti letech se tak rozhodla se skrýváním skoncovat a vytvořila malbu pod názvem "Pro krásu se musí trpět". "Tuto větu mi máma a teta říkaly od jedenácti let, kdy jsem s odstraňováním chlupů začala. Až o dalších jedenáct let později jsem díky radě své mámy, modlitbám a práci na svém sebevědomí samu sebe konečně přijala," říká.

Esther Calixte-Beaová doufá, že svými fotografiemi povzbudí další ženy, aby se za svá těla nestyděly. Podívejte se do galerie. 

reklama
reklama
reklama