reklama

Vlasy si foukejte po každém mytí, radí jedna z nejlepších kadeřnic

V sobotu se předávaly ceny Kadeřník roku 2015 a my přinášíme rozhovor s vítězkou kategorie Dámský komerční účes. Je plný praktických a dobře mířených rad.

Foto: Archiv Ley Trabak

Byla jednou jedna malá slovenskosrbská holčička, Lea Trabaková, která trávila veškerý svůj čas u svého dědy a strýce v jejich kadeřnictví. Pak se sama tou kadeřnicí stala, objela kus světa, aby zakotvila v pražském renomovaném salónu, a aby ve svých třiadvaceti letech získala prestižní cenu v rámci česko-slovenské soutěže Kadeřník roku 2015 – za nejlepší komerční účes v Čechách. A pak, že pohádky neexistují...

Leo, pojďme na úplný začátek...

Stát se kadeřníkem byl odjakživa můj sen. Už můj děda a strýc byli kadeřníky. V podstatě půlka mé rodiny se tomuto řemeslu věnovala. S výběrem střední školy to tak u mě bylo hrozně jednoduché. V Nitře jsem vystudovala střední odbornou školu, obor kadeřník, pak jsem si udělala nástavbu, protože si myslím, že v životě se může stát všelicos a maturitní list je důležitý. A když jsem byla právě na nástavbě, přišli k nám technologové ze Schwarzkopfu s tím, že se bude otevírat kadeřnictví, že by k sobě chtěli nějaké mladé "baby", co se nebojí práce a jsou šikovné. To mi přišlo super, tak jsem se přihlásila a začala tam pracovat už při škole.

Denodenně jsem byla v kadeřnictví: vždycky po škole jsem letěla udělat si své klientky, o víkendech také. V Nitře se mi pracovalo dobře, ale nebylo to úplně tak, jak bych si představovala. Tak jsem odjela do světa. Procestovala jsem Kanárské ostrovy a pak zamířila do Londýna, který byl pro mě velkou inspirací. Myslím si, že každý dobrý kadeřník by se měl osvědčit doma, projít světem a pak by si měl najít tým lidí, se kterými to bude celkově ladit.

Ten jste nakonec našla jak?

Na školení v Bratislavě jsem potkala Michala Zapoměla. To školení se jmenovalo Proměny s Michalem Zapomělem a týkalo se nejen vlasů, ale i make-upu. Šlo o celkový pohled kadeřníka na změnu člověka. Když jsem Michala uviděla s tím jeho širokým úsměvem a velkým charizmatem, tak jsem si  řekla: "wau, s tímto člověkem bych jednou chtěla pracovat", ale neměla jsem ještě takové sebevědomí. A když měl po nějaké době na Facebooku inzerát, že hledá nového člena do týmu, napsala jsem mu. Byla to "láska na první pohled".

A byl to zase Michal Zapoměl, kdo vás navedl směr Kadeřník roku 2015? Jak jste přišla na svou kolekci, kterou jste předvedla, a se kterou jste tuto sobotu vyhrála?

Ano. Na Kadeřníka roku mě dotlačil Michal. Já osobně jsem se ještě necítila na to, abych se přihlásila do tak velké soutěže. Ale on ve mně něco viděl, takže řekl, přihlašuji vás a vy to dáte. Vždycky to byl můj sen, ale nikdy jsem neměla podporu někoho, kdo se za mě postaví. Takže jsem moc ráda, že se to stalo. Když k tomu došlo, dlouho jsem přemýšlela, co představit. Osobně mi fantazie jede líp v pánských střizích.

To mě překvapuje. Nejsou ženské vlasy variabilnější?

To možná ano, ale u pánů si můžeme dovolit experimenty, tam se nic neděje... Za pár týdnů vlasy dorostou. Ženy si na své vlasy dávají větší pozor. Nemám moc ráda takové ty kosmické účesy, protože já obecně ženy vidím jako princezny. Vidím nás krásné se zdravými vlasy, ženské, silné a nemyslím si, že je to třeba udělat tak, že vystříháte půl hlavy. A že když uděláte dobrý základ, tak ženě stačí minimum a vypadá úplně skvěle. Chtěla jsem se vzdálit syrovým kreacím. Inspirovaly mě vlny, protože si myslím, že je dnes už mnoho způsobů, jak se dá vlas zvlnit. Chtěla jsem ukázat lehkost, sílu, lesk, zdraví vlasů a za tím vším ženu s velkým Ž. Celou kolekci jsem vedla tak, aby bylo zřetelné, že v jednoduchosti je krása a síla.

Jaké jsou současné trendy ve vlasech?

Přirozenost nebo naopak experimentování s barvami, a co se týká střihů, jde hlavně o to, aby konkrétně vyhovovaly právě vám. Člověk si má vybrat to, v čem se cítí sám dobře, ale obecně platí: buď jít do extrému, anebo být přirozená. 

Co je teď v kurzu v otázce barvení vlasů?

Teď jsou nejvíc v kurzu balayage a flamboyage. Jde o tipy kreslení barvy do vlasů tak, aby byl výsledek přirozený, aby se barva nenápadně přelévala. Nepoužívají se už tak moc alobaly. 

Jaký je rozdíl mezi melírem a balayagí?

Hlavní rozdíl je ten, že u balayage nejde o působení tepla na vlasy, ale o působení na vzduchu. Balayage je přirozenější, jemnější, lehčí pro vlasy. Melír je něco, co vlasy úplně vybělí, dá se jít do extrémních platinových kreací, ale je to na úkor kvality vlasů. Balayge neodroste tak rychle a viditelně. S melírem se dá vyhrát, ale musí se to umět, udělat ho jemňoučký, to je v podstatě metoda "babyhiglits", kdy se vyberou tenké milimetrové pramínky, které se zesvětlí, ale nedělají se ve vlasech takové ty typické tlusté pásy a čáry.

Podle čeho poznáme dobrého kadeřníka, pokud nemáme konkrétní doporučení od kamarádky? 

Dobrý kadeřník by vám měl umět poradit, co je pro vás vhodné. Měl by dávat pozor, jaký máte typ pleti a jaký typ vlasů. Například u kudrnatých vlasů nemůžeme jít do platinové blond, protože bychom šli na úkor kvality. Dobrý kadeřník musí vědět, co dělá, musí umět kolorovat. Nejde totiž jen o to, ukázat vám vzorníky a nakukat vám, že to tak přesně půjde. Taky vám musí umět říct, co se bude dít, abyste vy s tím byla v pohodě, a aby se vaše cesty střetly. Dobrý kadeřník diskutuje, konzultuje. Největší chybu kadeřníka vidím v tom, že v podstatě nezjistí, o co vám jde, pak vám neporadí, neposune vás nikam a nestopne vás, když jsou vaše požadavky mimo realitu.

Ideální kadeřník, ideální produkty. Jenže co ženy, které si kvalitního kadeřníka a koloristu z finančních důvodů nemohou dovolit. Jak pracovat s barvami doma?

I na doma bych kupovala dražší kvalitnější barvy. Existují bezamoniakové barvy, pěny, na trhu je hodně druhů barev. Z těch běžně dostupných mám oblíbený L'Oréal, i když s touto značkou nepracuji v práci, ale vím, že jako barva z obchodu má opravdu kvalitní obsah. Pokud vám začne barve rychle tmavnout na konečcích, není kvalitní. Barva by se neměla na vlasech vrstvit. Pokud to začne dělat, je třeba změnit při barvení techniku. Když jste například tmavovláska, tak si  každý měsíc dobarvujte kořínky a zbytek barvy na posledních 10 minut zašampónujte do vlasů.

Ono to vybírání barev podle obrázků na krabičkách je dost kumšt a sázka do loterie. Máte na to nějaký trik?

Obrázky jsou velmi zavádějící. Na obrázku se podívejte na nejtmavší místo, které na krabičce uvidíte, protože to je většinou ta výsledná barva. A raději zvolit o dva odstíny světlejší barvu, než byste si původně myslela.

Jak na každodenní péči?

Každý vlas je specifický. První chyba, kterou dělá řada žen, je od oka zvolený šampon. Když máme jemné vlasy, které mají tendenci elektrizovat, jsou zplihlé a rychle se mastí, a my na ně dáme regenerační řadu (i když jsou konce přesušené), tak je zbytečně zatížíme. Regenerační řada je pro tyto vlasy nejhorší, protože má v sobě oleje, které vlas naopak "přecpou" něčím, co vůbec nepotřebuje, a co nechceme. Nejsem ani proti kombinování. Pokud mám jemné vlasy, ale suché konce, tak si dám objemový šampón a regenerační kondicionér. Co se týká hydratačních řad, ty většinou nezklamou nikdy, protože hydrataci potřebují všechny vlasy. Pokud si tedy nejste úplně jisté, jaké přípravky použít, zlatou střední cestou je hydratace. Pokud máme vlasy suché, tvrdé, "chemlonové", pak můžeme sáhnout po regeneračních řadách. U blondýnek bych si dávala pozor na "silver šmapony", protože ty někdy dokážou udělat víc škody než užitku. Určitě bych je používala jednou týdně, ne na každé mytí.

Je nějaké tajemství ve správném umývání vlasů?

Nejdůležitější je, abychom byly psychicky v pohodě, nicméně musím říct, že každodenní umývání vlasů není dobré. V dnešní době všichni chceme být dokonalí, voňaví, ale samotné vlasy tím trpí, takže doporučuji umývat vlasy  maximálně třikrát týdně a vlasy si vždycky foukat. 

Foukat? Neměly by se nechat jen tak proschnout, aby ten častý proces byl co nejpřirozenější?

Ne. Rozhodně je nenechávat volně uschnout, protože ve vlasech pak nastává stejný efekt, jako když necháte vyprané prádlo dlouho v pračce - zapaří se. Nejlepší je tedy: umýt šampónem, kondicionérem, jednou týdně použít masku. Vlasy vymačkat, ručníkem je netřít, protože třením je lámeme a vysušujeme. Pak do nich dát stylingový přípravek (olejíček není výhra, je na vyhlazení, ne na vyživení), výživový krém. Kdo má rád objem, dá si objemová tužidla (nejsou úplně dobré pro jemné vlasy) nebo spreje. Vlasy sušíme v předklonu a do polosucha. Mokré vlasy nekartáčujeme. Pamatujte si, že kartáč a fén najednou, to je zase příliš mnoho tepla a mechanických pohybů. Proto začněte používat kartáč, až když jsou vlasy téměř suché. Když si je upravíte takhle, vydrží vám čerstvé a upravené delší dobu. A nenastane situace, že od hlavy budou mastné a konce vysušené.

Jak pracovat s žehličkami nebo kulmami?

Také opatrně. Když si přežehlíme vlasy na 180 stupňů, je to rychlé a bezpečné, jenže my to neděláme jednou, ale pravidelně. Většina žen si  žehličkou projede pramen i osmkrát. A na to velký pozor, protože tím si vlasy nenávratně ničíme. Vlasy vyfoukat, a pak na JEDEN zátah na 180 stupňů přetřít žehličkou. Jeden pramen a nechat ho. Druhý a nechat ho. To samé u kulem a dalších tepelných přístrojů. Nehledě na to, že tepelné přístroje rychleji ubírají barvu z vlasů.

Co je pravdy na tom, že se nemají střídat přípravky na vlasy?

Pokud si určíte dobrou řadu, která splní to, co má, tak nestřídat. Pokud se vám začne zdát, že vlasy jsou zatížené, rychleji se mastí, tak vyměnit. Osobně pracuji se značkou Alterna. Když potřebuju dát vlasy dokupy, jdu na regenerační řadu, potom se dá přejít na hydratační nebo objemovou. Není dobré si koupit šampon od Palette a kondicionér od L'Oréalu. Prostě zůstat v celé řadě u jedné značky, ale nemusí to být vždy komplet celá řada.

Základní rady od Ley: Jak barvit vlasy doma?

Blondýna: Nejdřív nabarvit odrost, střed, pak celou délku.

Bruneta: Nejdřív nabarvit odrost a nakonec jen zašampónovat hnědou.

Zrzka: Nejdřív obarvětě konečky, potom délku a až nakonec kořínky.

Dodržujte čas barvení, který je napsán na krabičce, nenechávejte barvu na vlasech déle, protože barvy jsou nevyzpytatelné.

reklama
Doporučené recepty
    reklama