reklama

Tupé je zpátky, říká o pánských vlasech kadeřnice Lea Trabaková

Víte, proč je tak důležité pečovat o vousy, že i vlasy mají svůj Red Bull a že právě zažíváme trendy "roky šedin"? Přečtěte si následující rozhovor.

Foto: Shutterstock

Nikdo mi nikdy o vlasech, střizích a údržbě neřekl tolik praktických i objevných informací jako jedna z nejlepších kadeřnic současnosti, Lea Trabaková. Proto jsem ji znovu vyzpovídala. Tentokrát na téma "pánské vlasy". A pokud mohu mluvit za sebe, myslím si, že by tento rozhovor měly sdílet se svými mužskými protějšky všechny české osoby něžnějšího pohlaví.

Leo, co muži, vlasy a vousy? Jaké jsou současné trendy?

V současnosti je trendem ukazovat vlasy zdravé a pěkné. Vlasy by měly být stříhány nůžkami, anebo strojkem. Je to v podstatě rozdělené, protože máme klasické holičské salony zvané "barbery shopy", které jsou zaměřeny na strojkové střihy, kdy jsou vlasy kvalitně do ztracena vystřihané, nebo jsou zase naopak pouze střihy, které jsou provedeny nůžkami. Už se prostě nenosí to, že si muž na pět minut sedne do křesla, "dobrý den, ostříhejte mi boky strojkem, vrch vezměte nůžkami..." To už se opravdu nenosí. Je to dost viditelný rozdíl. Strojek patří spíš mladším ročníkům, těm starším bych už ho nedávala. V jejich případě je třeba hodně dbát na tvar hlavy a pohrát si se střihem. Vlasy u mužů ve středním a starším věku nejsou tak měkké a pohyblivé, proto nůžkami lépe zkoordinujete tvar.

Co vousy?

Jsem toho názoru, že bradu by si měl muž oholit a upravit doma. Zarostlý a chlupatý chlap až po krk působí zanedbaně, přidává mu to na kilech. Muži by se sami doma měli starat o krk, strniště a bradu. Když je vše upravené a má to zástřih, vypadá to dobře, všem to prospěje a opravdu všichni takhle vypadají charismatičtěji. V kategorii "mladá hříbátka" či "neopeřené ptáčátko" – teď mluvím o osmnáctiletých, dvacetiletých mužích, bych navrhovala plně se holit. Mladá a hezká tvář by měla být vidět, protože už nikdy nebude vypadat jako teď. Brada a strniště patří mužům, ne "dětem".

Jak to mužům jde, taková širší pravidelná údržba?

Měla by jít. My ženy si taky musíme mýt vlasy, mýt a holit celé tělo, abychom podpořily svou přitažlivost. Myslím si, že pravidelně pečovat o 3 x 4 cm mužské tváře není nakonec zase tak strašně složité.

Kde seženou všechny ty "serepetičky" na vlasy a vousy?

Balzámy, krémy, masky, změkčovadla a oleje na brady, to všechno se dá pořídit. Jde sice o specializované přípravky, všechno v obyčejné drogerii nekoupíte, ale už mnoho salonů po celé republice takovou péči nabízí. Hodně se rozjíždějí barbery. Pokud se muž nenechává často stříhat, když si nechá jednou za týden upravit bradu, je to hned znát. Dřív chodili muži na "foukačky": Zkraje týdne se nechali oholit, umýt vlasy, ostříhat... a vydrželo jim to krásně celý ten týden. Takže vlastně apeluji na muže: pokud nechtějí řešit vlasy, aby řešili aspoň zastřižení vousů, protože odborně ostříhaná brada vypadá fantasticky.

Jak najít toho svého kadeřníka? U mužů je to asi ještě složitější proces, protože ne každý má v sobě určitý estetismus, který je vlastnější ženám. Když jednou přijdou někam, kde jim to nesedne, nebudou chtít dál řešit někoho jiného. Příště zase půjdou někam, kde jim to prostě sestříhají strojkem a tak trochu ostříhají nůžkami...

Ano, muži to neřeší tolik jako ženy a je to škoda. Ale je to stejné jako u žen. Když si muž sedne do křesla a kadeřník nebo barberista od vás bude chtít názor na to, jak máte vypadat, a neřekne vám jeho názor na to, jak by vás viděl on, už to není ono, protože nikdo nedokáže přenést do reality vaši představu o sobě jinou rukou než vaší vlastní. Musí si také oba sednout lidsky: kadeřník se dotýká vašich uší, krku, hlavy. Jde o intimnější dotyky. Někteří muži nechtějí do barber salonů právě proto, že se o ně budou starat muži a jim prostě často nesedí, když na ně sahá jiný muž. Musí proto volit kadeřnictví s ženami, ale ať se zeptají, jestli umí stříhat, upravovat a tak dále.

Kadeřník, který brady neupravuje, bradu neupraví dobře. Je to zase o té komunikaci. Pět až deset minut konverzace jim dokáže zachránit měsíc chození jako člověk nebo jako barbar. Nebát se říct, co chci, ale nebát se také, nechat to na tom odborníkovi. Já osobně, když si mám hledat kadeřníka, tak si sednu do křesla, a podle toho, jak se mnou kadeřník mluví, se rozhodnu, jestli k němu budu chodit, nebo ne. Když si nejsem jistá, raději si nechám udělat miniúpravu a hledám jinde, než bych měla skončit se schody na vlasech. A pánské účesy jsou náročné na stříhání. Je to hra o milimetrech, takže tím spíše. U dámských účesů se nějaký ten schod dá schovat vyfoukáním, ale u mužů ne.

Vy jste tím pověstná, že raději stříháte muže, protože je to větší výzva. V čem? Můj laický dojem je ten, že se u mužů nedá na hlavě až tolik vytvořit, tím pádem ani zkazit, jako u žen.

Je to o zvyku. V našich končinách se řekne: ostříhejte mi to na pět mm, abych nemusel zas tři měsíce nikam chodit. A to je ta chyba.

Takže pořád si v tomhle modu čeští muži "jedou"?

Ano. Pořád chodí na velikonoční, vánoční a narozeninovou "stříhačku". V celém světě chlapi ukazují svoje vlasy, nikde nejsou tak nakrátko ostříhaní jako u nás. Holanďané mají polodlouhé vlasy, neuvidíte u nich strojkem ostříhaný střih. Angličané si s vlasy umí udělat zajímavé věci. Trend vlasů je prostě u mužů i u žen. A tak, jak by ženy měly mít svou korunu krásy, tak i král má mít tu svou.

Co dělat, když koruna ztrácí na své kráse?

Pokud začínají u muže kouty, pleš... je to věc genetiky, životního stylu, ale také je to tím, že muži nevěnují čas prevenci vypadávání vlasů.

Jak vypadá taková prevence před ztrátou vlasů?

Když vidíte, že už to není, co to bývalo, existují tonika, která obsahují taurin a podporují vlasový kořínek. Je to takový vlasový Red Bull. Vlas dostane znovu sílu a vydrží o několik roků déle, ne navždy, ale dá se ten čas prodloužit. Pak jsou výborné masáže vlasů a kořínků. Také je dobré zařadit ke stravě výživové doplňky. Pak, když už se tvoří hodně kouty, pleš, je dobré přiznat barvu a oholit hlavu.

Ale co když to někomu nesluší? Úhledný tvar hlavy není samozřejmostí ani u žen, ani u mužů.

Pak mohou přijít na řadu implantáty. Jde o vaše buňky zezadu, kde je víc vlasů. Ty jsou naneseny dopředu, takže na hlavě nemáte a nevidíte rozdíl, že byste měla kus svých vlasů a zbytek někoho cizího. Jsou to prostě vaše buňky. A muži mají v tomto, jako vždy, štěstí, protože ženské implantování vlasů je mnohem těžší. Ženské tělo implantáty hůř přijímá. Je to mírně bolestivý zákrok, ale ty vlasy drží a muži jsou spokojení. Není to limitované věkem, někdo přijde o vlasy ve třiceti, někdo v padesáti...

Je ještě nějaká jiná varianta pro řídnoucí mužský porost než oholit hlavu nebo jít na implantáty?

Když se to dá, tak střihem zjemnit a odvést pozornost od koutů a počínající pleše. Například, muž má kouty. Když jim kadeřník ostříhá vlasy na ten český centimetr, tak jim kout vyběhne hrozně: mají ofinu, kout, a vedle vlasy a vypadají jako Hurvínek. Je dobré nechat to delší, neřešit přehazovačku a stylizovat účes tak, že vím, že ten kout mám. Mám klienty, kteří mi přišli s vystříhanými kouty, nechali jsme je dorůst a najednou se cítili sebevědomě a chodí k vám vysmátí a šťastní.

Co s postupným vypadáváním vlasů?

Pokud na dotyk ještě cítíme, že tam nějaké zbytky vlasů jsou, existují vlasové spreje s výtažky z Mrtvého moře a je to takový prášek v barvě vlasů muže, který se přichytí i na ten nejkratší vlásek. Vlasy přestříkáte a opticky se zakryjí chybějící místa. Malinko to ale pouští, takže to není úplně vhodný přípravek do deště. Takhle to ale řeší i specializovaná holičství v Americe. Pak existuje tupé.

Ještě?

Ne. Už zase. My ženy máme příčesky a paruky, muži mají tupé. Zase to přišlo ve velkém do módy v Americe. Vypadá to výborně, pokud je to dobře udělané, efekt je stoprocentní. Nalepíte tupé, a pokud muž má ještě své vlasy, ostříháte ho i s tupé do účesu. A muži uberete dvacet let.

Sundává se na noc?

Ne, vydrží 14 dní až tři týdny. Takže ideální čas k zastřižení vousů a vlasů. Znovu se vše vyčistí, nalepí, ostříhá a je to. Už máme mnoho možností, takže není to tak: jsem plešatý a už nikdy nebudu mít vlasy. Možnosti opravdu jsou. Pokud muži mají chápavé prostředí doma, které je podpoří, a mají odvahu, tak tupé doporučuji, protože to dobře vypadá a zvedne to mužské sebevědomí.

Takže už i u nás můžeme zajít na tupé?

Ne. Zatím jde o služby jen v USA a v Austrálii. My jsme vždycky tak pět let po...

Jak je to s barvením?

Barvení u mužů s velkým vykřičníkem. Muži mají o hodně teplejší pigment než většina žen, takže i ta nádherná naturální hnědá, která u kadeřníka nebo na krabičce v obchodě existuje, mužům všechno chytá syrově, do červena. Pak, když vlasy odrůstají, muži nejsou většinou schopni si doma co měsíc odbarvovat odrosty sami. Existují ale specifické barvy pro pány. Jsou to desetiminutové tonery, které vám zakryjí barvu, nezakryjí přesně šediny, ale napigmentují vlasy do odstínu, který máte. Barva není tvrdá, neodrůstá, a vlastně ztónujete vlasy tak, že když se na to podíváte, je to super, není ten vlas bílý, ale výsledek nevypadá uměle a nepřirozeně. V tomto případě je dobré nesnažit se kamuflovat přírodu. A hlavně: rok 2015, 2016, 2017 je rokem šedin.

Existují barvy, které vám dokážou zpigmentovat šediny: například muž je původně tmavovlasý, má šedivé vlasy, vy mu tam dáte tmavě šedý pigment, který nechytí na jeho vlasech dočervena, protože je to sivá, a na těch šedinách to zabarví tak, že je to tmavý vlas, ale nezabarvený. Takže bych šediny přiznala, ale maximálně bych tónovala než barvila, protože to odrůstání je u krátkých vlasů těžké na údržbu. Nesahat na domácí barvení, ale zkusit například silver šampony, které pročišťují a rozzáří šediny.

Co by ještě muži neměli podceňovat?

Dbát na zdraví pokožky. Je to stejné jako u žen. Používat šampony, kondicionéry bez sulfátů, bez parabenů a jiných chemických látek. Je dobré používat přírodní kosmetiku. Základ zdravých vlasů je zdravá pokožka. Takže i když si doma koupí Fačko na tělo, vlasová pokožka potřebuje jinou péči než celé tělo. To, že něco funguje na tělo dobře, neznamená, že to bude dobře a prospěšně fungovat na vlasové kořínky. Muži by si měli pamatovat, že u nich je víc než polovina úspěchu ve vlasech a vousech, v ničem jiném.

Poslouchají klienti, když jim poradíte?

Když jim upřímně řeknete, co dělají špatně, co by měli zlepšit, vždycky si nechají poradit. I muži chtějí vypadat dobře. Ten byznys holičství jde dopředu, protože muži si hledají své místo na slunci i v této oblasti.

reklama
Doporučené recepty
    reklama