reklama

Botox: Co byste měly vědět, než na něj půjdete

Mám jít, nemám jít? Je ta vráska už hodně vidět? Když půjdu teď, nebudu pak chodit pořád a neztratím mimiku? Pokud se vám podobné otázky honí hlavou, přečtěte si následující článek.

Foto: iStock

Všichni o něm mluví, hodně lidí (ano, i muži!) na něj chodí, někteří se odhodlávají a jiní zase odolávají. Další nemusí ani odolávat, prostě jim botox v životě nechybí a naopak razí heslo, že vrásky jsou stopy jejich bytí. Těm z vás, kteří se k tomuto „blokátoru“ vrásek odhodlávají, by však třeba mohl pomoci tento článek.

Mimické vrásky nejsou jen projevem stáří

Za vznik vrásek může více faktorů. Naše rýhy života jsou dány geneticky, presenilní atrofií, která je způsobena chronickými vlivy UV záření, gravitací, životním stylem a aktivitou obličejových svalů. Poslední zmiňovaný faktor má na svědomí vznik mimických vrásek, které nejsou nutně projevem stáří, ale mohou se objevit i v mladém věku. Pokud vám vadí a iritují vás, můžete vyzkoušet právě píchnutí botulotoxinu.

Všechno tak nějak nadzvednout

Botulotoxin je přírodní látka, vyráběna ovšem umělou cestou pod různými marketingovými názvy. Tenhle blokátor se úspěchem může pochlubit klasicky u vrásek v obličeji, kde je jeho popularita spojena nejvíce s vráskami mezi obočím, na čele a kolem očí, ale málo už se ví o jeho úrodném působení na oblast krku a dekoltu.

"I místa odepisovaná často pro jejich nepřekonatelnou transparentnost se dají omlazovat. Existuje ale i řada nových možnosti, kde všude využít účinků botulotoxinu. Pomocí něho lze například přizvednout špičku nosu, pozvednout koutky úst a také srovnat jakoukoliv asymetrii v obličeji, a vyhnout se tak chirurgickým invazivním metodám," vysvětluje korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká z Laserového centra Anděl.

Snadné provedení, rychlý výsledek

Terapeuticky je využíván botulotoxin typu A, který byl připraven v roce 1979 a o deset let později byl schválen FDA jako bezpečný lék. První studie o ovlivnění mimických vrásek v obličeji byly publikovány v roce 1991.

"Korekce mimických vrásek botulotoxinovými injekcemi je oblíbená u žen i mužů pro svou jednoduchost, neomezení pracovního nasazení, minimální dobu hojení, pozvolný nástup efektu a minimální riziko vedlejších účinků. Provedení tohoto zákroku je pro pacienta velmi snadné a rizika nežádoucích účinků se minimalizují, pokud aplikaci provádí erudovaný odborník – lékař. Botulotoxin se aplikuje tenkou inzulinovou stříkačkou a jehličkou do mimických svalů v místech vrásek, které chceme vyhladit. Proces vyhlazování vrásek nastupuje až během dvou týdnů a doba trvání účinku je obvykle od čtyř do šesti měsíců," říká Jitka Chaloupecká.

Po opakovaných aplikacích se efekt prodlužuje, protože si naše mimika zvykne na klidnější projevy. Pokud jsou už naše vrásky smíchu pořádně hluboké, nedokáže je ale ani botulotoxin vyrovnat stoprocentně. To by nakonec ale nemělo být ani smyslem omlazovacích metod, nechceme-li působit jako vosková figurína. Aspoň zdání přirozenosti by si člověk měl zachovat, na což je důležité v rámci všech omlazovacích metod myslet. Mnoha obyčejným smrtelníkům i celebritám se totiž takové "never ending" zkrášlování doslova vymklo z rukou.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama