reklama

BLOG Kosmetika hrou: Vymacerujte si bylinky z vaší zahrádky a okolí 2

Pojďme si tedy jednoduše shrnout, v čem macerujeme a jaký je postup.

Foto: Michaela Doušová
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

1. V oleji

V jakém?

Já na maceraci používám bio slunečnicový olej. Není drahý, nemá výraznou vůni a díky tomu krásně nese vůni bylinek a také se rychle vsakuje. V případě, že si chci připravit macerát, který chci používat přímo na tělo - například obličejový olej, tak používám kvalitní mandlový olej. Ten je daleko jemnější a výživnější.

Když chci macerovat bylinky pro léčebné účely nebo na vlasy, tak je maceruji v olivovém oleji nebo konopném oleji. Do konopného pravidelně nakládám bylinky na zubní olej a zábal na vlasy :).

Jak na to?

Bylinky nechám minimálně den zavadnout. Poté je dám do zavařovací sklenice a zaliju vybraným olejem. Potom je zahřívám ve vodní lázni. Dám na okno a nechám je tam 3 týdny na sluníčku.  

Postupy různých bylinářů a chemiků se liší. Chemik by vám doporučil byliny dát do tmavé místnosti, aby se oleje nekazily. Bylinář by naopak doporučil nechat macerát na slunci, aby se do něj dostala sluneční energie.

Po třech týdnech přecedím přes plátno a uzavřu do tmavé lahvičky a na lahvičku dám popisek s názvem a rokem!

Sušené bylinky - dáme poloviční množství než čerstvých, protože jsou silnější. Macerát bude méně vonět, ale bude silnější. V tomto případě téměř nehrozí, že by nám macerát zplesnivěl.

Čerstvé bylinky - dáme dvojnásobné množství než sušených bylinek. Hotový macerát bude více vonět, ale pozor, moc rád plesniví! To můžeme ošetřit například tím, že vystřihneme z tvrdého plastu kolečko o velikosti vnitřku lahve a vložíme ho na macerát tak, aby pokrývalo všechny bylinky, a hodíme na něj kamínek. Ani kousek květinky nesmí vyčuhovat a speciálně ne u měsíčku! 

A na co to použijeme?

Oleje používám jako základ do další kosmetiky. Můžeme je přidávat do tělových a koupelových olejů. Pár kapek vždy dám do mého oblíbeného balzámu na rty a hodí se i do šlehaných másel a masážních kostek. Oleje nasají esence a sílu bylin a tu potom využijeme v naší DIY přírodní kosmetice :).

Lákají vás bylinky? Přidejte se k našemu cyklu Bylinkářův rok a naučte se je poznávat i zpracovávat.

2. V bambuckém másle

Jak na to?

Postup je jen trochu odlišný od macerace v oleji. Mohu také pracovat s čerstvými i sušenými bylinkami, které se chovají stejně jako u macerace v oleji! Do sklenice dám bylinky a na ně 2 lžíce bambuckého másla, můžeme kombinovat i třeba s kokosovým olejem. Sklenici dám do vodní lázně a čekám, až se směs rozpustí. Všechny květy by měly být ponořené v bambuckém másle, pokud nejsou, tak přidám další lžíci bambuckého másla.

Potom dám sklenici za okno na slunce a po další 3 dny směs rozpouštím a opět nechávám zatuhnout. Po 3 dnech přecedím přes plátno a je hotovo :).

A na co to použijeme?

Z těchto základů jsou naprosto úžasná šlehaná másla!!!

3. V alkohole

Jak na to?

Na rozdíl od macerace v oleji či v bambuckém másle je potřeba macerovat v alkoholu mimo světlo. Ale my už teď víme, že i oleje macerujeme v temnu :). Macerujeme také 3 týdny. Lahev popíšeme a dáme do skříně, každý den protřepeme, aby se hezky promíchala. Gramáž naložených bylin záleží na druhu bylinky. Stejně tak síla alkoholu. Většinou se však bylinky zalijí 40% alkoholem. Pokud se chcete pustit do výroby tinktur, tak doporučuji použít odbornou literaturu, jak jsem již psala v úvodu.

A na co to použijeme?

Tinktury většinou používáme vnitřně, a to na léčbu nebo prevenci - před nastydnutím, pro posílení imunity…

Tinktury jsou mnohem silnější než bylinkové čaje či olejové maceráty. Alkohol velice rychle začne kolovat v krvi, a proto je účinek rychlejší a silnější.

Často slýchávám, že bylinkami nic nezkazíme. To však není pravdou a rozhodně ne v případě tinktur, které při špatném použití mohou i ublížit!

Použití i výrobu doporučuji konzultovat se zkušeným léčitelem nebo léčitelkou :).

Další tipy a recepty najdete na našem webu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama