reklama

BLOG Inkpotstories: Šokující prostředí výroby bot

Kožené boty my lidé nosíme již po tisíce let. Staly se naší nedílnou součástí. Napadlo vás ale, jak, kde a kým byly vyrobeny ty, které máte právě teď na nohou?

Foto: Lucien Photographer
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

My ženy boty milujeme. Já sama je považuji je za doplněk, který dokáže pozvednout celý outfit o level výš. Obuv je také jedna z prvních věcí, které si na lidech všímám. Kožených bot jsem si vždy považovala a starala se o ně tak, aby mi vydržely léta. Ale…

… podle údajů organizace Na Zemi se za rok 2016 vyrobilo více než 23 miliard párů bot - tedy více než tři páry bot na člověka. Valná většina jich putovala do našeho, západního světa a obecně jejich spotřeba nadále roste - 20 zemí světa spotřebuje 75 procent vyrobených bot. V USA si lidé v průměru koupí sedm párů bot za rok, v Německu, Velké Británii a Japonsku pět párů. S těmito údaji v hlavě začalo mé pátrání po tom, co stojí za vznikem takovéhoto obrovského množství obuvi, odkud pochází kůže na ni použitá a kdo ji šije. 

Zpracování kůže a jeho vliv na životní prostředí

  • Začněme chovem skotu, jenž je hlavním zdrojem kůže vhodné na obuv. Ten je hlavní příčinou odlesňování a je zodpovědný za 65 procent skleníkových plynů vznikajících při chovu zvířat.
  • Chov zvířat a zpracování jejich usně je proces velmi náročný na vodu - spotřebuje se jí až 1000 litrů na 0,19 m2, tedy 26 300 - 35 500 litrů na tunu.
  • Zpracování kůže v koželužnách patří mezi čtvrtý nejšpinavější průmysl hned po tom těžebním.
  • Při zpracování kůže se používá tzv. trojvazný chrom, který může oxidovat na toxický a karcinogenní šestivazný chrom.V rámci činění kůže (proces, kdy se surová kůže mění na částečně opracovanou useň) se jedná o levnější a časově méně náročnou variantu (celý proces trvá jen pár hodin na rozdíl od několikadenního činění kůže pomocí činidel rostlinného původu), která je však nebezpečná pro životní prostředí i lidi (pracovníkům slézá kůže z nohou, mají problémy s bolestmi hlavy z toxických plynů atd). (zdroj)
  • Na zpracování jedné tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kg chemických látek. Zároveň vzniká přibližně 600 kg pevného odpadu.(zdroj) V místech výroby dochází ke kontaminaci vody skrze nezpracování kapalného ani pevného odpadu a zakládání skládek. Touto vodou jsou pak zavlažována pole, kde si místní pěstují plodiny pro svou obživu. (zdroj)
  • Britský profesor Shahin Rahimifard odhaduje, že se za rok jen ve Velké Británii prodá na 330 milionů párů bot a většina z nich pak skončí na skládce. Právě tam ale nastává další problém kvůli chemikáliím používaným při vydělávání kůže a lepidlům, jež se uvolňují při rozkladu.

Sociální dopad výroby bot

  • Žádné sociální jistoty. Aby výrobce obuvi snížil své výrobní náklady, probíhá značná část šití v neformálním sektoru, tedy v domácnostech dělníků. Díky tomu se firma zbaví plateb sociálních benefitů svým zaměstnancům, kteří přeberou i další náklady - platbu za nájem výrobních prostor, elektřinu, stroje a údržbu. (zdroj)
  • Nízké mzdy. Dělníci a dělnice často nedostávají ani minimální mzdu. Ta je počítána za kus ušitých bot a například v Indii, která je čtvrtým největším exportérem koženého zboží na světě, se pohybuje okolo 10 rupií, tedy 0,14 eura. Nízký příjem tak neumožní ani pokrytí běžné potřeby.
  • Dětská práce. Ta přímo souvisí s výše zmíněným bodem - aby rodina zvýšila svůj příjem, musí ušít více bot. Do práce jsou tedy zapojeny i děti.
  • Dalšími problémy jsou dlouhá pracovní doba (10 hodin denně šest dní v týdnu, bez proplacených přesčasů), zastaralé technologie, nedodržování bezpečnostních norem, a tím pádem i ohrožování zdraví pracujících.

Co můžu změnit já sama

  • Starejme se o svoje boty, ať nám vydrží co nejdéle. Pravidelně je čistěme a krémujme.
  • Nechejme si obuv opravit. Prošlápnutá podrážka nebo špatný podpatek není nic, co by mistr švec nesvedl.
  • Nakupujme odpovědně a s rozmyslem. Platí tu zlaté pravidlo kvality nad kvantitou a méně je více. Tipy na obuv dle základů šatníku.
  • Vyhněme se nákupu ve fast fashion řetězcích. Nevíte, o co se jedná? Přečtěte si tento článek.
  • A kde si tedy boty pořídit? Na mém blogu najdete podrobného průvodce.
reklama
Doporučené recepty
    reklama