reklama

Bláznivé hubnutí celebrit. Zvládli byste takové diety?

Co všechno jsou celebrity ochotné udělat proto, aby si udržely štíhlou figuru? Často to hraničí až s šílenstvím a zcela jistě to ohrožuje zdraví.

Foto: Profimedia.cz

Světu vládne štíhlost, a kdo má nějaké to deko (nebo nedej bože kilo) navíc, jako by ani nebyl. Obzvláště citlivé jsou v tomto směru hollywoodské hvězdy, které dělají doslova psí kusy, aby si udržely figuru jako proutek. Je ale zajímavé, že slavné osobnosti se k podivným dietám uchylovaly i v dobách dávno minulých.

Například císařovna Sissi si při výšce 172 centimetrů udržovala po celý život váhu 55 kilogramů. Tato štíhlost ovšem nebyla zadarmo: jedla pouze ovoce a pila šťávu ze syrového masa. Také romantický básník George Gordon Byron přišel na počátku 19. století s kuriózní dietou. Každý den pil ocet a jedl pouze brambory, které si v něm namáčel. Po této 'chuťovce' se u něj vždy spolehlivě dostavilo zvracení a průjem. A protože básník byl za svého života mimořádně populární osobností, hublo podle jeho stylu velké množství lidí, pochopitelně se stejnými komplikacemi jako on. 

Můžeme připomenout i 'tasemnicovou' dietu, kterou držela například operní pěvkyně Maria Callasová. To, že šlo o velmi nebezpečnou záležitost, snad není třeba připomínat. Spisovatel Franz Kafka si zase oblíbil podivnou dietu známou jako "fletcherismus". Lidé, kteří ji drželi, museli pokrm dlouho žvýkat a užít si jeho chuť. Dobrotu ale nesměli spolknout, naopak - museli ji vyplivnout. Autor diety Horace Fletcher dokonce určil, kolikrát se mají jednotlivé druhy potravin rozžvýkat. 

Je libo trochu vzduchu?

Ale teď zpátky do přítomnosti. Asi nejextrémněji hubne herečka Angelina Jolie. Ta se doslova ztrácí před očima a odborníci odhadují, že při výšce 169 centimetrů teď váží pouhých 35 kilogramů! (Kam se na ni tedy hrabe císařovna Sissi). Mluví se o tom, že Angelina trpí anorexií, ale těžko říct, zda je to pravda. Podle některých zdrojů totiž změnila své stravovací návyky poté, co se v roce 2011 stala velvyslankyní OSN pro uprchlíky. Navštívila velké množství táborů a na vlastní oči viděla tisíce podvyživených děti, které trpí hlady. "Jestliže ony nemohou jíst, nebudu jíst ani já," měla údajně říct Angelina a od té doby přijímá necelých 600 kalorií denně stejně jako malí uprchlíci. 

Hodně podivnou dietu drží zpěvačka Madonna. Je tedy pravda, že ve svých 58 letech vypadá pořád skvěle a figuru by jí mohla závidět kdekterá dvacítka, ale za jakou cenu? Madonna je vyznavačkou 'breathariánské diety'. Že vám to nic neříká? Není divu, Stoupenci tohoto životního stylu věří, že jídlo není pro udržení života podstatné a 'živí se' vzduchem, slunečním svitem, vesmírnou energií a životní silou. Pokud by Madonna tuto dietu držela dlouhodobě, zemřela by hlady, takže je jasné, že pravidelně drží půst. 

Jezte jako miminka a zhubnete

Máme tu také hodně kuriózní vlkodlačí dietu. Tu si oblíbila herečka Demi Moore a řídí se při ní fázemi Měsíce. Během úplňku je třeba zapomenout na jídlo a pít jen čistou vodu nebo čerstvý ovocný či zeleninový džus. Stejný proces je třeba provádět i během novu, kdy má Měsíc stejnou sílu a dokáže prý ovlivnit náš metabolismus. Demi si svůj dietní plán nemůže vynachválit, prý za krátký čas zhubne vždy nejméně tři kila. 

Herečky Reese Witherspoon, Gwyneth Paltrow Jennifer Aniston zase vyznávají 'baby dietu'. Musíte jíst jako miminka a shodíte při tom čtyři kila za týden. Princip je v tom, že si na den nakoupíte pět balení dětských přesnídávek a ty pak konzumujete: k snídani a k dopolední svačině mohou být ovocné, jinak se doporučují zeleninové s masem. Denně musíte vypít také minimálně dva litry vody a samozřejmě, alkohol je tabu. Z dietologického hlediska není na této dietě nic špatného, vždyť pro děti se vyrábějí ty nejlepší potraviny, ve kterých není nadměrně používána potravinářská chemie, sůl nebo cukr. Úskalím je, že dospělému začne po pár dnech chybět tuhá konzistence jídla a navíc nedochucené a nesolené kašičky často dvakrát nejedou miminkům, natož dospělým. 

"Bylo mi řečeno, že mé stravovací návyky jsou naprosto bizarní," svěřila magazínu Pageant v roce 1952 Marilyn Monroe. Je s podivem, že jí samotné přišlo zcela normální rozšlehat si každé ráno v horkém mléce dvě syrová vejce a tento 'koktejl' pak vypít. Směs bílkovin měla herečku udržet ve formě až do večeře, kdy si směla dát další koktejl. Není divu, že nebohá Marilyn svůj vlčí hlad kompenzovala alkoholem a prášky na uklidnění…

Co se vajec týče, sází na ně i Nicole Kidman. Když v roce 2003 točila film Návrat do Cold Mountain, připadala si vedle kolegyně Renée Zellweger nejspíš tlustá. Začala proto držet vajíčkovou dietu, kterou si ale přizpůsobila k obrazu svému. Jedla jen jedno vejce natvrdo ráno a dvě vejce natvrdo večer. Toť vše. Zřejmě zhubla, protože tuto dietu si občas dopřává i dnes. 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama