reklama

6 překvapivých důvodů, proč se vám mastí vlasy: Jaké je řešení?

Mastné vlasy čas od času trápí každého z nás. Co ale dělat v případě, že se tohoto problému nemůžete zbavit? Zjistěte příčinu.

Foto: iStock

Myjete si vlasy každý den, ale neustále se vám mastí? Pak musíte nejdříve zjistit příčinu. Častým mytím totiž jen problém maskujete, ale svým vlasům nepomáháte, spíše naopak. 

Mastné vlasy mohou mít různou příčinu. "K nejčastějším patří hormonální nerovnováha, dědičnost, vysazení či nasazení antikoncepce i stres. Pozornost bychom rovněž měli věnovat správnému výběru vlasových přípravků, které mohou zbytečně přesušovat vlasovou pokožku," říká tricholožka Lenka Kašpaříková. Pokud jinak vše ve vašem těle běží tak, jak má, nejspíš nepůjde o problém zdravotního rázu. Na vině pak můžou být následující věci, které lze snadno změnit. Tady jsou ty nejčastější důvody:

1) Příliš si na vlasy saháte

Platí to jak u obličeje, tak u vlasů. Častým saháním si na vlasy přenášíte mastnotu z prstů do vašich vlasů. I když máte ruce čisté, vlasové pokožce tím neprospíváte.

2) Používáte hodně kondicionéru

Na kondicionér pozor. Možná je typ, který používáte, pro vaše vlasy příliš těžký, nebo ho pořádně nevymýváte. Zkuste kondicionér dát jen do konečků, ne na celou plochu vlasů.

3) Myjete si je až moc často

Je nám jasné, že se chcete mastnoty zbavit, a tak si vlasy denně myjete. Jenže tímto způsobem to tak budete dělat už pořád. Místo toho si zkuste vlasy mýt ob den, nebo jen párkrát za týden. Dejte vlasům čas na to si zvyknout. Denním mytím vlasovou pokožku zbavujete přirozených olejů, a ta jich tak kvůli tomu produkuje více.

4) Vlasy hodně češete

Česání stimuluje produkci přírodních olejů vlasové pokožky, což se může nejprve projevit jako lesk, ale brzo skončí mastnotou. Rozčesávejte pouze délky vlasů. Dávejte pozor na to, aby byl hřeben čistý od všech starých vlasů a zbytků stylingových přípravků.

5) Používáte špatné produkty

Je dost možné, že používáte produkty, které vaše vlasy zatěžují. Zkuste se na pár dní zbavit všech stylingových přípravků, a pokud to nepomůže, vyměňte šampón a kondicionér za jemnější přípravky. Vyhněte se čemukoliv, co slibuje, že vlasům dodá lesk a hydrataci. Tyto produkty se hodí na suché vlasy a vlasovou pokožku.

6) Usazeniny ze stylingových přípravků

Na vlasy si v dnešní době nanášíme kde co a obyčejný šampón to z nich jen tak nevymyje. Pokud jste milovnicí suchých šampónů nebo stylingových přípravků, jako jsou různé masky pro suché vlasy, oleje a laky na vlasy, dejte vašim loknám jednou za čas pohov. Pořídit si taky můžete speciální šampón, který vás těchto nánosů zbaví. A čas od času se vyplatí udělat i peeling vlasové pokožky.

Pokud jste vyzkoušeli všechny možnosti a problém s mastícími se vlasy stále přetrvává, zkuste se svěřit do rukou trichologa nebo zajít do ordinace dermatologa. Poradí vám také v Centru zdravých vlasů, které funguje při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.  

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama