5 mýtů o celulitidě: Takhle se pomerančové kůže opravdu nezbavíte
Má ji skoro každá z nás a každé z nás vadí. O čem je řeč? O celulitidě neboli pomerančové kůži.
"Nejvýraznější vliv na to, jak je celulitida viditelná, mají pravděpodobně hormonální a genetické faktory, ačkoliv skutečnou příčinu vzniku celulitidy zatím věda neodhalila," říká doktor Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.
"Kromě toho hrají velkou roli v jejím vzniku také ženské pohlavní hormony estrogeny a vliv má taktéž užívání hormonální antikoncepce," doplňuje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková.
Vyklube se hned
"Celulitida je uložená tuková tkáň, kterou organismus jen složitě metabolizuje. Pro vznik celulitidy paradoxně není důležité, kolik vážíte, ale to, zda v podkoží máte nějaký tuk. A ten je bohužel zcela přirozenou součástí organismu a vyskytuje se u mužů i žen, hubených i silnějších. I sebemenší množství tuku se pak na stehnech může projevit jako pomerančová kůže," říká Petra Řehořková.
1) Mýtus: Muži celulitidou netrpí
Že by se mužům vyhýbala celulitida, to platí jen do určitého rozsahu. "Faktem je, že fyziologicky jsou ženy výrazně náchylnější k hromadění tuku na stehnech a bocích, zatímco muži váhu přibírají spíš v oblasti břicha," popisuje doktor Kravciv. U žen je navíc pojivová tkáň pod kůží schopna více se roztáhnout a má větší sklon k poškození, což dámská stehna činí ideálním prostředím pro rozvoj celulitidy. Že by se ale celulitida týkala výhradně žen, to podle Kravciva zdaleka neplatí.
2) Mýtus: Pití vody vás zbaví celulitidy
"Kéž by! Pokud by byla voda schopná změnit strukturu kůže a snížit množství podkožního tuku, pak by celulitidou netrpěl nikdo, stejně jako by nikoho netrápila nadváha," komentuje oblíbený mýtus Petra Řehořková. Bohužel to tak nefunguje. Pití dostatečného množství vody je skutečně zdraví prospěšné, nicméně neexistuje jediný vědecký výzkum, který potvrzuje, že by konzumace vody měla vliv na tuk kdekoliv v organismu. Ďolíčků na stehnech vás tedy opravdu nezbaví.
3) Mýtus: Zadržování vody v těle způsobuje celulitidu
Podle některých zdrojů je příčinou celulitidy nedostatek vody a podle jiných naopak zase zadržování přílišného množství vody v organismu. "Existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy. Tukové buňky obsahují jen asi deset procent vody. Redukce zadržované vody proto měla na celulitidu minimální vliv. Faktem sice je, že zadržování vody může mít za následek to, že vypadáme o pár kilo těžší, na vzhled celulitidy a množství tuku ale nemá žádný účinek,“ vysvětluje doktor Kravciv.
4) Mýtus: Speciální dieta odstraní celulitidu
Zdravá strava, která podporuje hubnutí, může pomoci zlepšit celkový vzhled. Protože ale vyšší váha jako taková není příčinou vzniku celulitidy, hubnutí podle Petry Řehořkové celulitidu neodstraní. Při hubnutí totiž nedojde ke změně struktury kůže na stehnech, což je pro vyhlazení ďolíčků třeba. U některých lidí stav celulitidy zhoršuje ukládání většího množství tuku. V těchto případech pak hubnutí její vzhled zlepší. Obecně však hubnutí za způsob, jak se pomerančové kůže zbavit, pokládat nelze," říká Petra Řehořková.
5) Mýtus: Detox zlepší vzhled celulitidy
Slova jako detox či detoxikace organismu se v poslední době skloňují jako zázračné řešení na všechny problémy, počínaje padáním vlasů přes chřipku až po celulitidu. Podstatou je eliminace toxinů, které se do našich těl dostávají prostřednictvím jídel, která zkonzumujeme, léků, ale i vzduchu a celkově z našeho životního prostředí. Opět nicméně neexistuje jediné prokázané lékařské tvrzení o tom, že by mělo pročištění organismu na celulitidu jakýkoliv efekt – nejsou to totiž toxiny, které by měly vliv na ukládání tuku.