reklama

4 mýty o estetické medicíně aneb Po liposukci nezhubnete

Většinou chceme všechno teď hned. Týká se to i tělesných nedostatků, které nám vadí a kterých bychom se rádi zbavili jako mávnutím kouzelného proutku. Všechny zákroky ale potřebují svůj čas a také vhodné postupy.

Foto: iStock

I když estetická dermatologie a plastická chirurgie dokážou téměř zázraky, některých výsledků s nimi zkrátka nelze dosáhnout. Jaká přehnaná očekávání nejčastěji návštěvníci ordinací mají? A jaké jsou reálné výsledky, jichž lze dosáhnout?

1) Mýtus: Strie lékař vyzmizíkuje na první dobrou

V momentě, kdy nové strie mají zatím červenou až tmavě fialovou barvu, existuje stále možnost zbavit se jich nadobro, a to rychlým zhubnutím a ošetřením zvaným sublativní radiofrekvence. "Bohužel stoprocentní záruka neexistuje, zákrok může mít za následek stažení pajizévek a jejich zhojení. Jakmile nicméně strie získají typický stříbřitě bílý odstín, máte je napořád. Stejně jako běžnou jizvu," upřesňuje dermatolog Miloš Kravciv.

"S jizvami lze samozřejmě pracovat, vyhlazovat je a činit je takřka neviditelnými, nicméně odborníci uvádějí na pravou míru, že stejně jako v současnosti ještě nejsou schopni odstranit stoprocentně jizvu, většinou nedokážeme odstranit ani strie," dodává Miloš Kravciv. Zcela ztracený boj se striemi však není. "Napomůže samozřejmě shození případných přebytečných kil, které podpoří stažení kůže jako takové a zmenšení a stažení strií. Také sublativní radiofrekvence významně stimuluje hojení tkáně, a tím pádem i redukci strií," říká Martina Šmidrová, odbornice na estetickou medicínu.

2) Mýtus: Liposukcí zhubnete

Liposukce není ošetření, které má pomoci zhubnout, ale pouze vymodelovat postavu. "V případě, že za mnou přijde někdo s velkou nadváhou a žádá liposukci, naopak jej vždy požádám, aby nejprve nějaké to kilo sám shodil a až poté přišel konzultovat liposukci," vysvětluje plastický chirurg Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7.

Liposukce je vhodná v momentě, kdy dieta a cvičení selžou. Proto se jedná o oblíbenou metodu odstranění třeba takzvaných "madel lásky", tedy tuku na bocích, kterého se lze jen těžko zbavit. "Na rozdíl od běžného hubnutí, kdy dochází k celkovému snížení obsahu tuku na těle, lze liposukcí cílit na konkrétní problematické oblasti," popisuje Josef Kulhánek.

"Lékaři proto často zdůrazňují, že liposukce není hubnutí, ale modelace kontur, což je názor, který je třeba šířit," uzavírá lékař. Pozor si podle něj musíte dát po proceduře i na to, abyste se nevrátili k původním návykům. A ani abdominoplastika, tedy plastická operace břicha, kdy dochází nejen k redukci tukové tkáně, ale i kůže, není náhradou za hubnutí. Pouze pomůže vyřešit estetický problém.

3) Mýtus: Zvětšení prsou vlastním tukem funguje stejně jako silikon

Zvětšování prsou pomocí vlastního tuku je trend poslední doby, který v sobě spojuje liposukci, tedy odsátí tuku, a zvětšení prsou. Na oblibě toto ošetření získává zejména proto, že zvětšení poprsí neprobíhá prostřednictvím cizorodé látky, jakou jsou silikonové implantáty, ale vlastním "přirozeným" materiálem klientky.

Někdy mají ženy pocit, že lze touto přirozenou metodou poprsí zvětšit stejně jako tradičními implantáty, což je omyl. "Při zvětšení prsou vlastním tukem je možné poprsí zvětšit maximálně o jednu velikost. Výsledek je velmi přirozený a poprsí působí jako bez vnějšího zásahu," říká plastický chirurg.

4) Mýtus: Celulitidu odstraní liposukce

S celulitidou je to bohužel podobné jako se striemi, odstranit ji je velmi obtížné, nicméně naštěstí ne nemožné. Stojí to ovšem hodně úsilí! Ačkoliv se liposukce jako způsob, jak se "pomerančové kůže" zbavit, nabízí, řešení to není nejlepší. Lékař při ní sice odsává z podkoží tuk, což ovšem neznamená, že tato procedura nevzhledné ďolíčky vyhladí.

Dojít může bohužel k přesnému opaku. "Při liposukci odsajeme tuk, který naopak nerovnosti kůže drobně vyhlazuje. Neodborné ošetření může poškodit vazivovou tkáň v podkoží a celulitidu ještě více zvýraznit," říká Miloš Kravciv. Zbavit se celulitidy je podle něj komplexní záležitost: "Vhodné je upravit váhu, začít pravidelně cvičit a zařadit ruční lymfatické masáže, které napomohou správnému prokrvení oblastí. A v případě neústupné pomerančové kůže zvolte přístrojová ošetření, jako je kavitace či laser, který pleť prohřeje a nastartuje v ní novou tvorbu kolagenu."

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama