reklama

Kožený a spol.: Život na útěku

Praha - Kožený, Vostrý, Krejčíř a mnozí další podnikatelé se skrývají před českými soudy v zahraničí. Zde je výběr několika z nich, který sestavila ČTK.

Jiří Čadek - viceprezident Banky Bohemia byl v roce 1994 obviněn za to, že bez souhlasu ČNB vystavil bankovní garance. Těsně před zatčením se policii ztratil a opustil republiku. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Čadkovo stíhání bylo v roce 1996 zastaveno, neboť podle novely devizového zákona přestalo být jeho jednání trestné. V roce 2000 se vrátil do Česka. 
     
Rudolf Hošna - podnikatel, který žije na Slovensku. V dubnu 2005 nabyl právní moci rozsudek, který mu vyměřil osm a půl roku za zpronevěru a podvody. Ještě před odsouzením však Hošna získal slovenské občanství a podle platných dohod tak nemůže být vydán do ČR. Vydávání osob se totiž nevztahuje na hospodářské delikty. Letos v dubnu český Nejvyšší soud Hošnovi trest potvrdil. 
     
Martin Koloc - dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů a podnikatel, který žije ve Spojených arabských emirátech. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z tunelování gumárenské společnosti Rubena. 
     
Viktor Kožený - finančník, který je v ČR podezřelý z podvodů, žije od roku 1994 na Bahamách. Má také irské občanství. V USA je obviněn mimo jiné ze zpronevěry a úplatkářství. 
     
Radovan Krejčíř - podnikatel, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v červnu 2005 policistům při prohlídce jeho domu. Od té doby je i s rodinou na Seychelských ostrovech, má tamní občanství. 
     
Vratislav Kutal - obchodník s lehkými topnými oleji byl odsouzen v roce 2003, do vězení ale nenastoupil a zdržoval se na neznámém místě. V červenci 2004 byl zatčen nedaleko Bratislavy. Po zadržení požádal o politický azyl na Slovensku, úřady mu ale nevyhověly a loni v květnu byl eskortován do ČR. 
     
Petr Lukeš - podnikatel a bývalý generální ředitel Cimex Holding žije od roku 1997 v USA na Floridě. V ČR čelí obžalobě kvůli poškozování věřitele. Státní zástupce jej podezřívá, že spolu s dalšími pěti osobami připravil věřitele o 4,5 miliardy korun. Americký právní řád ale trestný čin poškozování věřitele nezná, a proto americké soudy odmítly Lukeše vydat. 
     
Tomáš Půta a Maroš Šulej - dva členové údajného gangu okolo Davida Berdycha, který podle policie přepadával a mučil podnikatele. Oba se ukrývají zřejmě v Irsku a jsou stíháni jako uprchlí. 
     
Vratislav Romanovský - podnikatel, který byl spolu s Tomášem Pitrem odsouzen za daňové delikty na šest let do vězení. Romanovský pobývá v Austrálii, jejímž je občanem. Letos v lednu byl na něj vydán mezinárodní zatykač. 
     
Viktor Volf - pardubický podnikatel, který prostřednictvím občanského sdružení VK Invest vylákal v letech 1994 a 1995 od lidí zhruba 38 milionů korun, se před zákonem ukryl v Austrálii. V roce 2003 pravděpodobně spáchal sebevraždu. 
     
Boris Vostrý - bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu a blízký spolupracovník Viktora Koženého žije ve středoamerickém Belize a počátkem roku 2003 přijal belizské občanství. V ČR je stíhán jako uprchlý. Letos v únoru Vostrý oznámil, že se vrátí do Česka, pokud mu bude úřady poskytnut doprovod. Státní zástupce ale takový postup odmítl a Vostrý se do země zatím nevrátil.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama