reklama

Kotas: Na spojence se vybodnout nesmíme

Praha - Na výstavbě radarové základny USA na Brdsku nevidí nic špatného. Naopak: Česko se musí ukázat jako spolehlivý partner pro Spojené státy.

Martin Kotas
Martin Kotas | Foto: Ludvík Hradilek

Pražský kavárník Martin Kotas patří k lídrům iniciativy Pro.

Domnívá se, že Česko musí být Spojeným státům spolehlivým partnerem. Iniciativa podle něj vznikla proto, aby aktivně vstoupila do debaty v Česku. "Vyjadřujeme názor části veřejnosti, která si myslí, že jednání o umístění radarové základny je důležité," říká.

Martin Kotas byl dnes hostem Duelu na Aktuálně.cz, kde se utkal se svým názorovým oponentem - Janem Májíčkem z iniciativy Ne základnám. Navzájem si mohli - bez přítomnosti moderátora - dávat ty nejnepříjemnější otázky.

V čase, kdy čekal (v tříminutové lhůtě) na odpovědi od soupeře, mohl Kotas odpovídat i na Vaše otázky.

Vysvětloval zejména, proč považuje umístění radaru v Česku za dobrou věc. "Myslím si, že na spojence se vybodnout nesmíme," řekl například.

Další odpovědi Martina Kotase čtěte ZDE:

Odpovězeno: 14. 03. | 12:34Autor: jarda1063

Otázka: Když jste pro radar, jak by jste se tvářil a zachoval v případě, že by radar byl umístěn 1 km od Vaší kavárny?

Martin Kotas: Dobrý den, jmenuji se Martin Kotas a jsem PRO.
Bohužel to není možné, ale američtí vojáci by jistě zvedli mou návštěvnost :-)

Odpovězeno: 14. 03. | 12:39Autor: jarda1063

Otázka: Co vidíte pozitivního na umístění radaru na území ČR? Jaké výhody z toho bude mít ČR a její občané?

Martin Kotas: 1) Umístění radaru nám přinese spoluúčast na technologii, na kterou bychom jinak sami těžko dosáhli.
2) Společnou obranu.
3) Bezpochyby se jedná o nemalou zahraniční investici, ale to nepovažuji za to nejpodstatnější.
4) Myslím si, že už jen tato diskuse prospívá občanům ČR.

Odpovězeno: 14. 03. | 12:40Autor: Méďa Béďa

Otázka: Dobrý den. Jak odpovídáte lidem, kteří říkají, že Češi po roce 89 zbytečně lezou do jisté zadní části těla Amíkům?

Martin Kotas: Že si to nemyslím.

Odpovězeno: 14. 03. | 12:42Autor: Pavel

Otázka: Je soustava uvažovaného radaru a antiraket v Polsku schopna zničit rakety mající za cíl uzemí naší republiky?

Martin Kotas: Znova opakuji, že se jedná o systém radarů a antiraket umístěných na různých místech světa. Tento systém má za úkol chránit deklarované území před balistickými střelami.Podle všech oficiálních zdrojů se ČR ocitá v chráněné zóně.

Odpovězeno: 14. 03. | 12:49Autor: Škorpion

Otázka: Pane Kotasi, jistě patříte mezi odborníky přes raketovou techniku a fyziku. Je-li tomu tak, pak se vás ptám, z čeho usuzujete, že budoucí jaderný úder vůči USA, kupříkladu z KLDR povede přes Evropu? Jsem toho názoru, že tamní vědce nelze považovat v tomto směru za analfabety. Tak proč zde mít radar?

Martin Kotas: Pane Škorpione, nepatřím mezi odborníky přes raketovou techniku ani fyziku. Vycházím pouze ze zveřejněných materiálů. Dle těchto materiálů deštník chrání jak velkou část Evropy, tak území Spojených států. Věřím, že vědci z KLDR nejsou analfabeti a stejně tak věřím, že nejsou analfabeti vědci a politici připravující tento systém.

Odpovězeno: 14. 03. | 12:58Autor: Ladin

Otázka: Vážený pane Kotas,
Plně Vás podporuji, i když doma je toto jediná oblast,na které se neshodneme. Má Vaše iniciativa webové stránky? Když tak prosím adresu. Český stát se musí ukázat jako opravdový partner sil NATO.

Martin Kotas: Děkujem za podporu Naše stránky mají adresu www.radaryrakety.cz.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:01Autor: jaja.pha

Otázka: Česko-spolehlivý partner pro USA?To nemyslíte vážně?USA se potřebuje se dostat do Evropy,aby ovládala celý svět.Jakou má Amerika na rozdíl od nás historii?měla jen samé kolonie,stále válčila,utíkali tam lidé před vězením a ti co nesouhlasili s režimem ve svých zemích,jejich děti se sem dnes cpou.

Martin Kotas: USA má v tuto chvíli v Evropě, tuším, již 14 základen. Nepředpokládám, že by USA vynakládaly takové prostředky, kdyby jejich cílem bylo umístění několika desítek amerických vojáků někam do Brd.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:08Autor: yony

Otázka: Dobrý den,
nemyslíte si, že pokud většina občanů si nepřeje radar proto, že jednoduše nechce ŽÁDNÉHO CIZÍHO VOJÁKA na svém uzemí, pak zcela pozbývají vaše argumenty účelu a je to zbytečná ztráta času ?

Martin Kotas: Dobrý den,
většina občanů si přeje trest smrti a přesto není zaveden. Nevím, jestli důvod, který uvádíte, je opravdu ten jediný a hlavní. Myslím si, že vzájmená argumentace je důležitá.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:10Autor: Petr kučera

Otázka: nikde jsem se nedočetl jaký výkon má radar,nemáte tuto informaci prosím

Martin Kotas: Doporučuji navštívit oficiální webové stránky ministerstva obrany (www.army.cz).

Odpovězeno: 14. 03. | 13:13Autor: Vojta K.

Otázka: Dobrý den. Myslíte si, že v době teroristických útoků, hrozí reálné nebezpečí vojenského útoku? Nezměnil se již styl válčení?

Martin Kotas: Teroristické útoky jsou jistě daleko konkrétnější a aktuálnější nebezpečí. Avšak v dlouhodobém horizontu nemůže nikdo vyloučit raketový útok. Doufám, že do takové situace nedospějeme, ale nevím, proč bychom se měli bránit nabídce obrany.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:16Autor: MM

Otázka: Vážený pane Kotas, co jsi myslíte o možnosti, že USA výstavbou základny v Polsku a radaru v ČR chrání čistě jenom své záujmy? Nebudeme z toho mít jakýkoliv osoh. Můžeme se stát naopak cílem... Děkuji.

Martin Kotas: Myslím si, že cílem útoků se můžeme stát z mnoha jiných důvodů, než je umístění radaru (účast české armády ve svtěových konfliktech). K Vámi kritizovaným zájmům USA a zpochybňované společné obraně jsme se vyjádřil již níže.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:24Autor: Zak

Otázka: Cítíte se dostatečně informován a erudován, abyste ovlivňoval veřejné dění v otázce tak zásadní pro existenci nás a našich potomků? Zejména pokud jde o techniku, jejíž mnohé charakteristiky jsou z vojenských důvodů utajovány? Řídíte se více uvažováním, nebo hlavně první signální soustavou a citem?

Martin Kotas: Opakuji, že pouze vyjadřuji svůj občanský postoj.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:26Autor: Jirka

Otázka: Myslíte si že se na spojence můžeme vybodnout - ať si poradí sami?
Co až jejich pomoc budeme potřebovat my?

Martin Kotas: Myslím si, že na spojence se vybodnout nesmíme.

Odpovězeno: 14. 03. | 13:50Autor: jayhawker

Otázka: Dobrý den,
Jste pro refendum? Předpokládám, že stejně jako většina příznivců radaru nejste, chtěl bych ale znát důvod. Ale prosím o nějaký jiný než už stokrát omleté "o bezpečnostních záležitostech by měli rozhodovat odborníci a ne obyčejní občané"
Díky

Martin Kotas: Každá demokraticky zvolená vláda, bez ohleldu na to, jestli je to levice nebo pravice, má mandát či dokonce povinnost aktivně se starat o bezpečnost obyvatel. Opravdu se domníváte, že máme dostatek informací, abychom mohli, tak závažnou otázku rozhodnout vy nebo já?

Odpovězeno: 14. 03. | 14:00Autor: ulik

Otázka: Jake jsou zaruky, ze radar nebude zneuzit proti zajmum CR napr. odposlouchavani mobilnich siti, sledovani leteckeho provozu, jeho pouziti jako eletromagnetickeho dele k 'setreleni' letadla znicenim jeho elektroniky atd. Podle me toto lze zajistit pouze sluzbou CR vojaku, nebo nepostavenim radaru.

Martin Kotas: Otázky tohoto typu, by měli zodpovědět politici, kteří dospějí k závěru, že je opravdu vybudování základny na našem území v pořádku. Naše iniciativa, jak jsem již několikrát řekl, vyjadřuje pouze občanský postoj a zároveň žádá naše politiky o zodpovědné jednání.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama