reklama

Koriandr setý

Coriandrum sativum
Lidové názvy: anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, semeno kyšencové, kyšinec
Čeleď: miříkovité (okoličnaté)

Popis rostliny

Koriandr setý je jednoletou bylinou, která dorůstá do výšky 0,5 – 1 m.
Má přímou, rozvětvenou lodyhu a dva typy listů. Zatímco lodyžní listy jsou eliptické, dvakrát až třikrát peřenosečné, s čárkovitými úkrojky posledního řádu, přízemní listy jsou lichozpeřené a mají okrouhlý tvar.
Čerstvé listy provází nepříjemný zápach, který se po usušení ztrácí. Na tento pach připomínající ploštici odkazuje i samotný název rostliny, který pochází z latinských slov „koris“ („ploštice“) a „amon“ („anýz“). Anýz připomínají tvarem zelené plody (kulovité dvounažky).
Koriandr kvete v červnu a červenci. Bílé květy mohou mít růžový nebo fialový podtón. Vytvářejí vrcholové okolíky a okolíčky.

Výskyt a pěstování

Koriandr setý má původ ve Středozemí a na Blízkém Východě. Zde roste i planě. V našich podmínkách se divoce nevyskytuje, stejně jako v mnoha jiných zemích se však u nás pěstuje. Mezi tradiční pěstitele koriandru patří Indie, Čína, Sýrie, Gruzie, Maroko, Egypt nebo Etiopie.
Na pěstování není koriandr náročný, potřebuje zejména dostatek vláhy. Bude se mu dařit na slunném stanovišti, v propustné, avšak výživné půdě. Vysévá se na jaře nebo na podzim. Rozmnožuje se zpravidla samovýsevem.

Léčitelství

Koriandr zaujme až 1% podílem vonných silic (linalool, geraniol, tridecenal, borneol, cymen, pinen, felandren), také obsahem tříslovin, mastných olejů, některých vitamínů (A, B, C, PP) a minerálních látek (vápník, sodík, draslík, fosfor). V jeho složení najdeme i cukry nebo pektin. Pro obsah kumarinů není vhodný pro osoby s poruchami srážlivosti krve.
V léčitelství se uplatňuje zejména plod a list koriandru. Semena se sbírají v červenci a srpnu. Čím jsou zralejší, tím výraznější chuť a vůni nesou. Suší ve stínu, uměle do teploty 35 °C. Listy se sbírají po celou sezónu. Vzácně se vykopávají i kořeny rostliny.
Koriandr poslouží také jako exotické koření. Každá část rostliny má přitom specifické aroma. Listy jsou známé především z kuchyně Gruzie, vhodně doplní některé typy omáček či pokrmy z ryb. Semena jsou nasládlá až pikantní, voní po sušených švestkách, skořici a pomerančové kůře. Provoní perník nebo domácí chléb.
Kořen koriandru má intenzivní zemitou vůni. Je součástí indického kari, nachází uplatnění v arabské, čínské nebo mexické kuchyni. Samostatně ho lze využít při nakládání zeleniny či hub. Najdeme ho v receptech na polévky, luštěniny, bramborová jídla, masité pokrmy se základem v rybách, jehněčím, hovězím či vepřovém mase. V jihovýchodní Asii je známý jako zelenina.

Léčivé účinky koriandru

- podporuje trávení
- zvyšuje sekreci žaludečních šťáv
- posiluje chuť k jídlu
- pomáhá při střevních potížích
- tlumí křeče hladkého svalstva
- působí antibakteriálně
- snižuje horečku
- je močopudný
- podporuje vykašlávání
- pozitivně ovlivňuje nervový systém
- tiší bolesti hlavy, posiluje paměť
- vně je prospěšný při revmatismu a kožních potížích
- listy mají protizánětlivé vlastnosti

Podávání a užití

Vnitřní užití

Léčebné uplatnění mají sušená semena koriandru, která se mohou přímo žvýkat, častěji se podávají drcená jako prášek. Připravuje se z nich čajový odvar (pár semínek se zalije šálkem vařící vody, nechá se louhovat cca 5 min., podává se 3x denně, před jídlem). Obdobně lze odvar připravit i ze sušených listů. Semena se uplatní i při výrobě likérů či vína.
Koriandr nemá vedlejší účinky. V bylinných směsích se kombinuje převážně s bylinami na podporu trávení jako je kmín nebo fenykl.

Vnější použití

Odvar z koriandru v podobě obkladu pomáhá při kloubních potížích. Uplatní se i při ošetřování vředů a jiných kožních neduhů jako jsou ekzémy, mykózy, akné či afty. Silice z rostliny je součástí mastí na bolavé svaly a klouby, ale i některých parfémů.
Šťávu z listů koriandru lze využít i jako protizánětlivé oční kapky.

Osvěžující šťáva s koriandrem

Na 1 l jablečného džusu si připravíme šťávu z 1 – 2 citrónů a asi 4 lžíce čerstvých lístků koriandru. Vše důkladně rozmixujeme. Podáváme chlazené, ozdobené lístkem koriandru.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama