Alchemilla vulgaris
Lidové názvy: alchemilka, rosička, knedlíček, husí nožka, polní muškát
Čeleď: růžovité (hvězdnicovité)
Popis byliny
Kontryhel obecný je vytrvalou bylinou. Má přímé, vystoupavé nebo poléhavé lodyhy s výškou do 30 cm, které se větví až v horní části.
Chloupkaté lodyhy vyrůstají z krátkého dřevnatého oddenku, stejně jako hustá růžice řapíkatých listů. Přízemní listy mají pilovitý okraj a ledvinovitý tvar s 9 – 11 laloky. Jsou tuhé s leskle chloupkatým povrchem, zejména na spodní straně. Lodyžní listy mají tvar okrouhlý, provází je hluboce pilovité palisty. Mladé lístky jsou řasnatě složené podél hlavních žilek. Toto skládání patří k charakteristickým rysům rostliny, stejně tak i kapky rosy v nálevkovitých listech.
Od května do září nese kontryhel drobné květy zelenožluté barvy. Na vrcholu vytvářejí květenství v podobě řídkého okolíku, později vijanu. Plodem je nažka uzavřená v češuli.
Kontryhel obecný, také kontryhel ostrolaločný, je souhrnným názvem pro celou řadu druhů, mj. kontryhel žlutozelený, kontryhel pastvinný nebo kontryhel holý. Všechny jsou si úzce podobné a obtížně se rozlišují. U nás roste asi dvacítka druhů kontryhelů, celkem jich existuje několik stovek. Všechny obsahují totožné léčivé látky.
Výskyt a pěstování
Kontryhel obecný hojně roste na území Česka i po celé Evropě, k vidění je také v některých částech Asie nebo Severní Ameriky. Je rozšířený od nížin až po hory. Osídluje zejména málo kosené či málo spásané louky, trávníky, ale i světlé paseky listnatých lesů. Roste podél vodních toků. Preferuje vlhčí stanoviště.
Kontryhel lze pěstovat na zahrádce nebo jako pokojovou rostlinu. U nás však divoce roste v takové míře, že pro léčebné využití bohatě vystačí.
Léčitelství
Kontryhel obecný se v léčitelství užívá zejména kvůli až 8% podílu tříslovin (tanin), obsahu hořčinů či vonných silic. V jeho složení lze najít kyselinu salicylovou, organické kyseliny, glykosidy, flavonoidy, některé minerální látky nebo vitamín C. Je také zdrojem tzv. fytohormonů.
V léčitelství se kontryhel uplatňuje v podobě kvetoucí natě nebo jen listů. Sbírá se od května do září, nejlépe v době květu. Suší se v tenkých vrstvách, ve stínu, co nejrychleji. Sušená droga je velmi křehká, vyžaduje opatrnou manipulaci. Skladuje se v suchu a temnu.
Léčivé účinky kontryhelu
- má protizánětlivé vlastnosti
- působí proti průjmům a nadýmání
- je mírně močopudný
- tlumí křeče
- má svíravé a stahující působení
- podporuje léčbu žaludečních vředů a jaterních chorob
- je užitečný při onemocnění ledvin a močového měchýře
- je prospěšný při respiračních potížích
- zastavuje krvácení
- harmonizuje menstruační cyklus
- posiluje děložní svaly
- stimuluje laktaci, zlepšuje kvalitu mateřského mléka
- zevně podporuje hojení ran, ekzémů či bércových vředů
- zvyšuje odolnost kůže a sliznic
Podávání a užití
Vnitřní užití
Kontryhel se vnitřně podává jako čajový zápar (1 – 2 čajové lžičky řezané drogy se přelijí šálkem vroucí vody, nechá se luhovat v uzavřené nádobě 10 min., poté se scedí), pije se 2x denně, neslazený. Kontryhelový čaj chutná nahořkle a svíravě. V léčitelství se kontryhel uplatňuje i jako tinktura (recept níže).
Droga nemá vedlejší účinky, lze ji užívat i dlouhodobě. Není však vhodná pro děti.
Kontryhel podporuje ženskou plodnost, spolu s řebříčkem nebo šalvějí. Užívá se v gynekologických bylinných směsích, také čajích metabolických či odtučňovacích.
Vnější využití
Kontryhelový zápar nebo odvar slouží k omývání bércových vředů, hnisavých a mokvavých ran. Napomáhá hojení hemoroidů. Využívá se i ke gynekologickým výplachům. Kontryhel se uplatňuje i jako sedací koupel. V neposlední řadě představuje kloktadlo prospěšné při zánětech dutiny ústní a hrtanu, angíně či paradentóze. Při rýmě se užívá k proplachu nosu.
Kontryhelové kapky – recept
Na 0,5 l alkoholu (slivovice, vodka, režná apod.) bude třeba 100 g nasekané natě kontryhelu. Do sklenice vložíme drogu, zalijeme alkoholem a necháme odstát asi 10 dnů. Poté slijeme.
Užívá se 3 – 4x denně po 20 kapkách, nejlépe zředěných ve vodě.
Upozornění
Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.