reklama

Konec zákona i referenda v Brně

Brno - Lidé z jižní Moravy nebudou moci do voleb rozhodnout, zda chtějí přesun brněnského nádraží. Nákladná investice, kterou prosazuje město, dělí veřejnost. Část krajských zastupitelů nyní chtěla prosadit nový zákon, který by umožnil rozhodnout nejen lidem z Brna, ale z celého regionu.

Zákon o krajském referendu navrhli jihomoravští zastupitelé v reakci na to, jak dopadlo městské lidové hlasování o přesunu nádraží v Brně. K referendu v roce 2004 přišlo 24,9 procent z Brňanů, kteří mohou volit.

Celkem 85 procent z nich se vyslovilo proti přesunu nádraží z centra města. Na to, aby bylo místní referendum platné, je ale potřeba padesátiprocentní účast.

Podle jihomoravských sociálních demokratů, kteří s iniciativou na krajský plebiscit přišli, musí o takových otázkách hlasovat všichni obyvatelé v regionu.

Čtvrtina nebo polovina?

Spor o to, kolik musí přijít lidí k referendu, se nakonec stal pro zákon smrtící.

Do sněmovny totiž krajští zastupitelé poslali loni návrh, který nijak nestanovoval nutnou minimální účast voličů. Počítal jednoduše s tím, že referendum bude možné vypsat na základě rozhodnutí zastupitelstva nebo petice, kterou by muselo podepsat nejméně pět procent obyvatel kraje.

Původní návrh navíc nestanovoval žádnou hranici účasti pro platnost referenda. Závazné ale mělo být pouze v případě, že se pro jednu z odpovědí vyjádří nejméně 25 procent všech voličů.

Občanští demokraté ale minulý měsíc prosadili v zastupitelstvu Jihomoravského kraje, že závazné bude hlasování jen tehdy, pokud by hlasovalo minimálně padesát procent,  tedy dvojnásobek voličů.

Navíc nově krajští zastupitelé přijali usnesení, které říká, že pokud se do zákona ve sněmovně nepodaří zavést nově schválenou poloviční účast, musí hejtman kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL) krajský zákon z Parlamentu stáhnout.

Poslanci o zákonu nehlasovali

Se zvýšením limitu pro závaznost výsledku referenda ale nesouhlasili jihomoravští sociální demokraté. A nakonec se proti němu při vyjednávání postavili i poslanci ČSSD ve sněmovně.

Hejtman proto zákon těsně před projednáváním stáhl a poslanci o něm nakonec ani nemohli hlasovat. Zdůvodnil to právě tím, že nový požadavek na padesátiprocentní účast pro platnost referenda by neprošel.

"Protože nejsem schopen dodržet usnesení zastupitelstva, musím na základě tohoto usnesení tento materiál stáhnout. Je mi to líto a doufám, že se jednou najde Poslanecká sněmovna, která bude pro dobrý zákon navržený z kraje hlasovat," uvedl před poslanci Juránek.

V Česku je dnes možné pořádat jen místní referendum, celostátní plebiscit se zatím přes řadu pokusů nepodařilo uzákonit. Pokud by zákonodárci návrh jihomoravských zastupitelů schválili, mohlo se krajské referendum uspořádat v kterémkoliv regionu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama