reklama

Vymyslely dámské pisoáry. "Bude konec frontám," tvrdí. Na ženy je ale zvenku vidět

Dvojice mladých britských designérek získala finanční podporu na výrobu prvních pisoárů pro ženy. Chtějí snížit množství času, který ženy tráví na toaletě, a zamezit tak vzniku typických front.

Pisoáry pro ženy mají přispět k větší rovnosti. Podle autorek se na nich žen vystřídají šestkrát rychleji než na běžné toaletě.
Pisoáry pro ženy mají přispět k větší rovnosti. Podle autorek se na nich žen vystřídají šestkrát rychleji než na běžné toaletě. | Foto: Peequal.com

Třiadvacetiletá Amber Probynová a o dva roky starší Hazel McShaneová tvrdí, že použití dámského pisoáru je až šestkrát rychlejší, než když žena navštíví klasickou toaletu. Nyní je podpořily velké společnosti, jako British Design Fund, částkou převyšující v přepočtu sedm milionů korun. 

Absolventky Bristolské univerzity peněžitou pomoc ve svém projektu uvítaly, podle nich je taková finanční injekce pro ně naprosto zásadní. Jak informovala britská BBC, ve fázi samotné výroby pisoárů jim totiž prostředky začaly docházet. "Můžeme teď zaměstnat lidi a začít skutečně podnikat, což je skvělé," vysvětlila Probynová. 

Projekt designérek nese název Peequal, který v sobě spojuje anglická slova odkazující k močení (pee) a rovnosti (equal). "Jsme opravdu hrdé, že měníme způsob, jakým ženy vykonávají potřebu, a snižujeme tak čas strávený ve frontách," dodala McShaneová. 

V současnosti má dvojice připravených 250 pisoárů, které dohromady tvoří 44 kruhových bloků. Při navrhování vycházely designérky z vlastní zkušenosti z hodinových front na hudebních festivalech a dalších akcích. Zjistily, že ženy čekají ve frontě až 34krát déle než muži, protože na deset pisoárů připadá jen jedna dámská veřejná toaleta. 

Peequal nemá žádné dveře, takže není nutné se čehokoliv dotýkat. Pisoáry také nejsou zastřešené - žena má od pasu dolů soukromí, ale když se postaví, jde jí vidět trup. Jsou vymyšlené tak, aby na nich ženy močily spíše v podřepu, než aby si sedaly. Tvůrkyně ale zjistily, že až 80 procent žen močí na veřejných záchodech v podřepu kvůli strachu z bakterií, které se vyskytují na záchodovém prkénku. 

Podle designérek jsou pisoáry také udržitelnější než klasické mobilní záchody, je možné je složit do poměrně malého balíčku a na jejich převoz je tak potřeba mnohem méně vozidel. 

Deník Daily Mail však uvedl, že zkouška prototypu Peequal vyvolala i kritiku. Některé ženy si stěžovaly na to, že při močení vidí na okolní davy a cítí se příliš odhalené. Vyvstaly také dotazy, jak se budou nezastřešené pisoáry používat, když bude pršet. 

Pisoáry by se měly letos v létě objevit na několika festivalech ve Velké Británii, s nimiž mají Probynová a McShaneová v příštích týdnech podepisovat smlouvy. V roce 2023 by se pak mohly objevit i na festivalech v jiných evropských zemích. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama