Zuno má na refinancování jen tři sazby a vše je online
Banky už dlouho lákají nové klienty na refinancování nevýhodných úvěrů. Je to atraktivní nástroj marketingu, ale zajímavá čísla úrokových sazeb nemusí být vždycky v souladu s realitou. Nevýhodné splátky se pak mohou vrátit jako bumerang.
Banky už dlouho lákají nové klienty na refinancování nevýhodných úvěrů. Je to atraktivní nástroj marketingu, ale zajímavá čísla úrokových sazeb nemusí být vždycky v souladu s realitou. Nevýhodné splátky se pak mohou vrátit jako bumerang.
Příkladem mohou být také online kalkulačky, které mnohdy potenciálním klientům vypočítají výši úroku takzvaně „od", takže reálná výše je ve finále mnohem vyšší a zákazník je od počátku maten.
Online banka Zuno, která jako jediná v Česku nemá žádné pobočky, refinancování úplně zjednodušila a zákazníkům nabízí tři základní úrokové sazby podle výše starého úvěru. Celkovou ušetřenou částku je možné dopředu spočítat přes kalkulačku na webových stránkách Zuno.
Pokud má starý úvěr sazbu do 11,49 %, Zuno nabídne úrok 6,9 %. Pokud je v rozmezí od 11,5 % do 16,49 %, klient dostane úrok 9,9 %. Pokud je starý úrok nad 16,5 %, v Zuno bude 14,9 %.
Klienti proto vždy dopředu vědí, jaké budou mít splátky, ušetřit můžou celkem až 21 000 korun. Za refinancování klienti neplatí žádné skryté poplatky a vše mohou vyřídit online bez chození na pobočky.
Sloučení půjček ušetří čas i peníze
„Obecně platí, že je vždy dobré si kromě úroků porovnat i celkovou cenu úvěru, tedy RPSN - roční procentní sazbu nákladů. U každého úvěru je třeba přizpůsobit se specifickým pravidlům každé banky. Správa jednoho úvěru výrazně šetří čas," říká Jozef Dudáš, produktový specialista úvěrových produktů online banky Zuno.
Refinancování má smysl pouze tehdy, když celková částka za splacení nového úvěru (včetně poplatků za poskytnutí úvěru a dalších) je nižší než celková částka nesplacené části úvěru ve staré bance, včetně všech poplatků s ní souvisejících.
Záleží na délce splácení
Je potřeba si uvědomit, že snížení měsíční splátky za cenu prodloužení splatnosti má své následky a tím je často předražený úvěr. Je jasné, že klient se orientuje podle výše měsíční splátky, ale pořád je velký rozdíl splácet 1 500 Kč deset let nebo 2 500 Kč čtyři roky.
„Dalším důležitým faktorem by měly být podmínky, za jakých lze provádět změny na existujícím úvěru, neboť finanční situace klienta se po dobu splácení může změnit. Je možné, aby si klient posunul datum splatnosti, připojistil se nebo půjčku předčasně splatil a za jakých podmínek? Všechny tyto otázky by si měl klient položit předtím, než začne s refinancováním, protože důležité nejsou jen vstupní podmínky, ale také servis existující půjčky," upozorňuje Dudáš.
Ještě než požádáte o refinancování, je důležité se rozhodnout, zda chcete splatit jen původní výši úvěru, nebo si chcete půjčit vyšší částku. Seznamte se s nabídkami, které jsou na trhu - snadno to můžete udělat online, což vám ušetří čas. Pak si už jen vyberte nabídku, která vám nejvíce vyhovuje.