Veronika díky rekvalifikaci vede soukromou školku
Veronika Šindelářová z Liberce vede úspěšnou soukromou školku. Její profesní kariéra se však původně ubírala jiným směrem - po absolvování hudební konzervatoře pracovala v bance. Během mateřské dovolené, které předcházely neveselé změny v osobním životě, si uvědomila, že by ji více naplňovala práce s dětmi. Veronika se proto díky rekvalifikaci stala profesionální chůvou a později se rozhodla založit vlastní miniškolku
Pokud má člověk jasný cíl, překážky ho nezastaví
Po skončení mateřské dovolené se Veronika pustila do plnění svého snu a založila soukromou miniškolku. I když to byl riskantní krok s nejasným výsledkem, vyplatil se. Veronika za úspěch vděčí především své houževnatosti a píli, ale také rekvalifikačnímu kurzu, díky němuž se stala profesionální chůvou.
Při své cestě za kariérou mezi dětmi se začala zajímat o možnosti vzdělávání a narazila na akreditované kurzy společnosti Domestica, které zakončuje zkouška z profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací. Právě zde úspěšně absolvovala kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.
Jak takový kurz probíhá? Účastníci musejí absolvovat teoretickou a praktickou část. V rámci teoretické průpravy navštěvují přednášky, které se po dobu dvou měsíců konají každý pátek a sobotu v Praze. „Pokud chce člověk dělat tuto profesi opravdu zodpovědně, musí mít patřičné vědomosti. Nejdůležitější je vývojová psychologie, kterou s námi na kurzech probírali opravdu dobře. Díky ní pochopíte, co můžete od dětí určitého věku čekat a jak s nimi jednat," popisuje Veronika výuku.
Kurz také vyžaduje praxi v předškolních zařízeních. „Já jsem praxi absolvovala přímo u sebe ve školce, kde jsem už předtím načerpala řadu zkušeností. Při práci s dětmi se ale učíte neustále, vždy vás dokážou překvapit. Praxe je alfou a omegou každé činnosti a člověk během ní zjistí, jestli ho tato práce opravdu baví a zda v ní najde dlouhodobější zalíbení," doplňuje Veronika.
Změna profesní dráhy se vyplatila
Kromě Veroniky pracují v miniškolce ještě tři zaměstnankyně - dvě z nich do školky přišly právě jako praktikantky během rekvalifikačního kurzu Domesticy. „Chodily ke mně na praxi, padly jsme si vzájemně do oka a tak jsem si je tu nechala. Jsme taková správná parta nadšených holek," říká Veronika s úsměvem.
Rekvalifikace Veronice přinesla možnost získat vázanou živnost a přijímat do školky děti mladší tří let. Odlišila se tak od jiných školek v Liberci, které často fungují bez podobného osvědčení. Pro rodiče je zárukou kvality, což se jí vyplácí. Kromě toho, že se letos podařilo zaplnit kapacitu školky, obdržela Veronika v lednu rozhodnutí o zařazení do rejstříku škol a školských zařízení. A tak 5. ledna letošního roku vznikla Mateřská škola Myšičky, která formálně patří mezi vzdělávací zařízení spadající pod MŠMT. „Z malého snu o školičce se tak po roce a půl vyvinulo něco většího, než jsem čekala. Posune nás to v našem snažení zas o krok dál," zakončuje Veronika vyprávění o úspěšné změně své kariéry.
O Národní soustavě kvalifikací
Národní soustava kvalifikací je průběžně budovaný, státem podporovaný a občany i zaměstnavateli využitelný registr profesních kvalifikací existujících na pracovním trhu v ČR. Umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o jejich profesní kvalifikaci, aniž by museli zasednout do školních lavic. Pomáhá všem, kdo se vydávají na cestu za lepší prací s cílem získat plnohodnotnou kvalifikaci a lepší pracovní uplatnění. K srpnu 2015 bylo schváleno 772 profesních kvalifikací a vykonáno přes 120 000 zkoušek.
Národní soustavu kvalifikací vede a spravuje Národní ústav pro vzdělávání.
Více na www.narodnikvalifikace.cz, www.nuv.cz/nsk2, www.vzdelavaniaprace.cz.