Velký test lískooříškových oplatek
Srovnali jsme 21 oplatek od 9 výrobců, abychom zjistili, kolik opravdových oříšků v sobě mají ty, které nesou název lískooříškové, oříškové nebo s oříškovou náplní.
V kterých jsou opravdu oříšky?
Srovnali jsme 21 oplatek od 9 výrobců, abychom zjistili, kolik opravdových oříšků v sobě mají ty, které nesou název lískooříškové, oříškové nebo s oříškovou náplní. Po Vánocích jsme zkrátka zvyklí na domácí cukroví z poctivých surovin a není důvod si skutečné pamlsky nedopřávat i dále. Zjistili jsme, že skoro polovina hodnocených oplatek obsahuje méně než 3 % oříšků a že za velmi oříškové i de facto neoříškové oplatky zaplatíme v obchodě skoro stejně.
Není všechno oříškové, co se tak jmenuje
V porovnání obsahu oříšků nejlépe dopadly oplatky s růžovým obalem Manner, jejichž výrobce udává obsah 12 % oříšků v krému. Protože oplatky Manner jsou jediné, které mají na etiketě uvedený podíl oříšků v krému, a na obalech ostatních oplatků jsou oříšky zahrnuty vždy v celkovém výčtu surovin, pracujeme s přepočtem oříšků na celkový objem oplatky. Tím jsou údaje všech výrobků srovnatelné. Celkový podíl oříšků v oplatkách Manner tedy činí 9,84 %. Kousky oříšků jsou vidět na první pohled a příjemně křupou mezi zuby. Na druhém místě jsou oplatky Knoppers s 9,1 % oříšků v oplatce a v těsném závěsu s 9 % jsou oplatky s logem Napoli, které opět vyrábí Manner.
S tím, že sladkost tělo potřebuje, souhlasí i odborník na zdravou výživu Petr Havlíček. Má však jednu výhradu. „Když máme něco občas mlsat, mělo by to být kvalitní" říká zkušený poradce z CPH. Jíst oplatky z přirozených surovin a bez náhražek doporučuje také fitness trenér Mgr. Michal Velkov z BIG ONE FITNESS, který uvádí: „Pokud jíme skutečné oříšky a ne jen jejich chemická aromata, a to platí o jakýchkoli opravdových surovinách, tělo si z nich dokáže vzít energii a zpracovat je, jak má, aniž by si je ukládalo tzv. do zásoby, protože by nevědělo, co s nimi."
Tradiční české oplatky v našem srovnání bohužel pokulhávají. Lázeňské trojhránky Kolonáda obsahují 5,5 % oříšků, Zlaté oplatky Opavia v sobě mají jen 2,3 % oříšků a na úplném chvostu je lískooříšková Siesta s rovným 0% obsahem oříšků. Zmíněnou chuť dotváří pouze aroma.
Je libo krémová lahoda, nebo suchá svačinka?
Dalším kritériem, který jsme po našem velkém zkušebním nákupu oplatek hodnotili, je podíl krému. Jestli jsou oplatky spíše sušší a lepí se na patro, nebo příjemně kloužou po jazyku a nevyvolávají pocit sucha v ústech.
- Original Neapolitaner Manner (82 %, Josef Manner & Comp AG) Vítěz testu
- Kolonáda tradiční lázeňské trojhránky (80 %, Mondelez Czech Republic s.r.o.)
- Milch-Haselnuss-Schnitte Napoli (74 %, Josef Manner & Comp AG)
Stáhněte si výsledky testovaných oplatek.
Některé oplatky (v tabulce jsou označené hvězdičkou) mají kromě náplně také (většinou) čokoládovou polevu. Například u Fidorek tvoří poleva 60 % hmotnosti oplatky, čili zdánlivě nízký údaj o náplni (27 %) nic neříká. Chuťově jsou nejsušší tatranky v průhledném obalu od výrobce I.D.C. (61% podíl náplně).
Nejvíc oříškové oplatky nejsou nejdražší
Zajímavých výsledků jsme dosáhli při porovnání množství oříšků v oplatkách s jejich cenou. Nejnižší cenu za opravdové oříšky (resp. jejich gram v kilogramu oplatek) mají ty oplatky, které oříšků obsahují procentuálně nejvíc. Přitom nejsou v porovnání se svými konkurenty nejdražší.
Jasným vítězem této kategorie je opět Original Neapolitaner Manner. Tyto oplatky mají největší podíl oříšků ze všech testovaných oplatek a zároveň za oříšky v nich zaplatíme nejméně, jak ukazuje tabulka níže.
- Original Neapolitaner Manner (400 g) (9,84 %*, 187,3 Kč/kg, 19,03 Kč**) Vítěz testu
- Original Neapolitaner Manner (75 g) (9,84 %*, 239 Kč/kg, 24,26 Kč**)
- Milch-Haselnuss-Schnitte Napoli (9 %*, 263 Kč/kg, 29,24 Kč**)
- Tatranky Sedita (7,5 %*, 220 Kč/kg, 29,33 Kč**)
- Kolonáda tradiční lázeňské trojhránky Grand oříšek Opavia (5,5 %*, 178 Kč/kg, 32,36 Kč**)
- Tatranky celomáčené Sedita (6 %*, 196,7 Kč/kg, 32,78 Kč**)
- Kolonáda tradiční oplatky Opavia (4,5 %*, 163,6 Kč/kg, 36,35 Kč**)
- Knoppers (9,1 %*, 332 Kč/kg, 36,48 Kč**)
- Attack Hazelnuts Sedita (6 %*, 230 Kč/kg, 38,33 Kč**)
- Tatranky s lískovými oříšky Opavia (4,4 %*, 189,4 Kč/kg, 43,04 Kč**)
* podíl oříšků v balení
** cena za gram oříšků v 1 kg oplatek
Zdravá sladkost nezruinuje rozpočet
Opravdu oříškové oplatky jsou cenově srovnatelné s jejich mnohem méně „skutečnými" soukmenovci, dokonce jsou ještě levnější, jak ukazuje náš test. Do zdravého mlsání se tedy můžeme pustit bez výčitek svědomí k peněžence. Můžeme se přitom inspirovat právě naším testem. Dobrou chuť!
Podívejte se, na kolik nás oplatky vyjdou.
Pozor, čeká nás zdražování oříšků a čokolády (a s nimi i oplatek)
Tři suroviny obvyklé v oplatkách v novém roce podraží: lískové oříšky (loni v Turecku, které dodává na světový trh 70 % oříšků, zmrzla většina úrody), kakaové boby a kokos. Růst cen kakaových bobů bude podle odborníků dlouhodobý. Je pravděpodobné, že se na nějakých 10-15 let stane čokoláda luxusním zbožím stejně, jako tomu bylo před 50 lety. Důvodem je rostoucí poptávka po kakau v Indii a Číně a špatné klimatické podmínky v hlavních pěstitelských oblastech (Ghana, Pobřeží slonoviny), které společně vedou k nedostatku kakaa na světovém trhu. Stárnutí kokosových palem a různé přírodní katastrofy zase vedou k úbytku kokosu. Palmy byly většinou zasazeny před 50 či 60 lety, přitom nejvyšší výnosnost mají kolem 30. roku. A kokosové plantáže se neobnovují, protože je vlastní hlavně malí zemědělci bez finančních prostředků na obnovu.