reklama

Strašák se jménem dětská mozková obrna. Dá se léčit?

Potkáváte děti, které mají problémy s chůzí, jsou na vozíčku či mají ruce v křeči, a říkáte si, jakou tak mají šanci na uzdravení? U mnoha případů lze odpovědět jedním slovem: “Velkou”.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká u dětí následkem komplikovaného porodu (např. předčasného porodu, dušení pupeční šňůrou, atd.), vážných infekcí v novorozeneckém věku či jiných vlivů ještě v období těhotenství. Jde vlastně o poškození mozku, v jehož důsledku nastává u člověka problém s řízením pohybových nebo mentálních schopností.

Sednout si či vstát je pro někoho nadlidský úkol

Pacienti s DMO jsou postižení fyzicky, někdy ale i mentálně. Podoba a míra postižení je u každého jiná. Někteří mají nohy či ruce ve svalové křeči, jiní mají svaly naopak zcela ochablé. Nepohyblivou mohou mít pouze jednu končetinu, dvě, tři anebo všechny. Liší se také jejich dovednost základních pohybových úkonů - jako je sed, klek, stoj, chůze či, pro zdravého člověka samozřejmé, držení hlavy.

Malá Andrejka se při porodu přidusila pupeční šňůrou, v důsledku čehož u ní došlo k poškození mozku. Postižená je díky tomu fyzicky i mentálně, má epilepsii a dokonce i nespecifikovanou metabolickou vadu. Neumí se sama najíst, ani napít, je upoutaná na invalidní vozík. Nemluví. O komunikaci se pokouší prostřednictvím obrázků. Sedět s oporou nebo držet hlavu se musela naučit. Péči o Andrejku věnuje její maminka veškerý svůj čas. I takový osud mají děti, u kterých je dětská mozková obrna diagnostikována.

Řešením může být neurorehabilitace

Naštěstí lze dětskou mozkovou obrnu léčit. I u nás existuje několik přístupů k rehabilitaci těchto pacientů, která je posouvá dále v jejich pohybových schopnostech. Účinným způsobem léčby se ukázala být tzv. neurorehabilitace za pomoci oblečku TheraSuit(R), při které dochází k tvorbě nové nebo přepsání staré paměťové stopy pohybu (v mozku se vytvoří nová nervová spojení, a tak je člověk schopen naučit se, co dříve neuměl). Takovou léčbu nabízí v České republice několik zdravotnických zařízení. Ambulantně ji provádí jediné - pražská Neurorehabilitační klinika AXON, jejíž terapie Kosmík zahrnuje ještě další podpůrné způsoby léčby (např. Snoezelen, oxygenoterapii,…), které dále umocňují účinek terapie. Je tedy komplexní a hlavně intenzivní, a proto prokazatelně pomáhá.

Někteří pacienti potřebují absolvovat více terapií, aby dosáhli svých cílů. Ne všechny způsoby léčby jsou však hrazeny zdravotními pojišťovnami, a tak rychlost pacientových pokroků často záleží na tom, kolik terapií si rodina může dovolit, případně jestli se jí podaří sehnat sponzora. Například již zmiňovaná klinika AXON z tohoto důvodu vytvořila transparentní účet, na nějž mohou přispět jakoukoliv částkou všichni, kteří by se na zlepšení zdravotního stavu dětí s DMO chtěli podílet.

V České republice je evidováno přibližně 7 tisíc dětí a mladistvých s dětskou mozkovou obrnou. Díky stále kvalitnější léčebné péči se jejich počty snižují, ale riziko zůstává především u nedonošených dětí a dětí s nízkou porodní váhou. Ročně se v České republice podle dostupných informací narodí sto až dvě stě dětí s DMO, které potřebují intenzivní zdravotní péči.

reklama
Doporučené recepty
    reklama