Magda po rekvalifikaci pomáhá tišit smutek pozůstalých
Poté, co jí zemřela maminka, se Magda Kümmelová rozhodla, že chce pomáhat lidem, kteří čelí nelehké situaci ztráty svých nejbližších. Poradenství pozůstalým poskytovala Magda dlouhou dobu v hospici neoficiálně, až nakonec složila zkoušku v rámci Národní soustavy kvalifikací a získala celostátně platné osvědčení jako Poradce pro pozůstalé. I přesto, že podobně vzdělaných přibývá, stále je ale odborníků, podporujících pozůstalé v nejtěžších chvílích velký nedostatek.
Životní koloběh je neúprosný, a proto se s odchodem blízkých musí v průběhu let vyrovnávat každý, výjimkou není ani Magda. Její těžce nemocnou maminku chtěli lékaři poslat do LDN, což Magda za žádnou cenu nechtěla dopustit. Nakonec se dozvěděla o možnosti péče, kterou nabízel hospic v Prachaticích, kde s maminkou nakonec strávila poslední chvíle.
Tato bolestná životní událost ji ovlivnila natolik, že se sama aktivně zapojila do péče i o ostatní nemocné pacienty a jejich nejbližší. Zároveň se rozhodla, že by o záslužných službách zařízení, kde se nevyléčitelně nemocným i jejich rodinám dostává kompletní zdravotní, sociální i spirituální péče, mělo dozvědět co nejvíce lidí. Magda v hospici zpočátku působila jako dobrovolnice, práci se ovšem věnovala tak intenzivně, že postupně přebrala roli jakéhosi "psychologa" pro těžce nemocné, jejich rodiny a také pro pozůstalé. Ačkoliv praxe a znalosti pro tuto práci měla, stále jí chybělo formální potvrzení.
„Potřebovala jsem doklad o kvalifikaci v tom, čemu jsem se již delší dobu vlastně věnovala. Až díky osvědčení o profesní kvalifikaci, jež jsem získala, může nyní hospic oficiálně prezentovat a nabízet tyto služby," říká Magda.
Práce jako poslání
Z finančních důvodů Magdu živí stálá práce v jiném oboru, ale přesto do hospice dochází několikrát týdně. Svému poslání se pak věnuje každou volnou chvíli, víkendy nevyjímaje. Její podpory mohou samozřejmě využívat všichni - tedy i ti, kterým někdo blízký umírá nebo již zemřel, a to nejen v hospici v Prachaticích.
„Sklony k pomáhání druhým jsem měla už odmala, ale až po mých bezprostředních zkušenostech jsem poznala, že hospic je přesně to místo, kam patřím a které jsem celý život hledala. Zkušenosti z praxe jsou k nezaplacení, ale přínos kurzu, který jsem absolvovala před zkouškou, je také obrovský. Mohu teď pozůstalým poskytovat odbornou pomoc i kvalifikované rady, například částečně i z oblasti pohřebního a hřbitovního práva či Občanského zákoníku," popisuje Magda, která mimo jiné provozuje také web hospicpt-zivyweb.webnode.cz. Ten se věnuje oblasti paliativní péče, která u nás bohužel stále patří k opomíjeným tématům.
Kurz probíhá formou samostudia a ukončuje ho zkouška z profesní kvalifikace s písemnou, ústní i praktickou částí. „Praktická část byla asi nejnáročnější a nejzajímavější, komise měla totiž pozvanou i profesionální herečku, která velmi věrohodně hrála pozůstalou. Nervózní jsem nebyla, naopak mi bylo líto, že kurz skončil, protože mě to bavilo," říká Magda.
Popularita smutné, ale potřebné služby narůstá
Magda vynakládá nesmírné úsilí, aby se veřejnost o poskytování služeb umírajícím a pozůstalým dozvěděla. Přála by si, aby se paliativní péče stala, po vzoru zahraničí, běžnou a dostupnou službou v rámci zdravotnictví. „Zařazení této profese do Národní soustavy kvalifikací byl podle mě skvělý nápad, protože jsem přesvědčená, že je to užitečná věc. Nejen kvůli pozůstalým, kteří bývají bezradní, ale i kvůli novým pracovním příležitostem v tomto oboru."
O Národní soustavě kvalifikací
Národní soustava kvalifikací je průběžně budovaný, státem podporovaný a občany i zaměstnavateli využitelný registr profesních kvalifikací existujících na pracovním trhu v ČR. Umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o jejich profesní kvalifikaci, aniž by museli zasednout do školních lavic. Pomáhá všem, kdo se vydávají na cestu za lepší prací s cílem získat plnohodnotnou kvalifikaci a lepší pracovní uplatnění. K srpnu 2015 bylo schváleno 772 profesních kvalifikací a vykonáno přes 120 000 zkoušek.
Národní soustavu kvalifikací vede a spravuje Národní ústav pro vzdělávání.
Více na www.narodnikvalifikace.cz, www.nuv.cz/nsk2, www.vzdelavaniaprace.cz.