Když smrká celá rodina
Je to tady! Rýma! A pokud se ještě roznese v rodině... Jak rýmové období zvládnout?
Je to tady! Rýma! A pokud se ještě roznese v rodině... Jak rýmové období zvládnout? Děti přišly ze školy s rýmou, manžel začíná také posmrkávat. Je jen otázkou času, kdy to skolí i vás. Týden ani sedm dní se trápit rozhodně nemusíte, zkuste účinnou pomoc z lékárny i osvědčené triky našich babiček. Kombinace obojího zabere určitě.
Až se doma zachumláte do pyžam a županů, zkuste dát nožky do lavoru s horkou vodou a pěkně prohřáté pak do tlustých ponožek. Rýma způsobuje překrvení nosní sliznice vedoucí až k ucpání nosu. Působením horké vody a tepla se roztáhnou cévy v prohřívaných nohách a tím se mimo jiné odkrví i nosní sliznice. Zmírníte si tak pocit ucpaného nosu.
A že máte rýmu a nic vám nechutná?
Uvařte buď pořádnou česnečku, nebo silný vývar. Nadarmo se neříká, že česnek je přírodní antibiotikum. Pro děti je lepší jemnější vývar, který zasytí, zahřeje a ještě jim dodá potřebné tekutiny. Zkusit můžete také specialitku; vejce na hniličko posypané pořádnou dávkou čerstvého křenu. Pochutnáte si a krásně protáhnete nos. Výborné je pití domácího zázvorového čaje; nastrouhaný zázvor přelijte vroucí vodou, dle chuti přidejte med nebo třeba sirup z agáve, který je vhodný i pro ty, jež v novém roce hubnou. Po poradě s lékařem ho mohou i diabetici, neboť nezvyšuje hladinu krevního cukru tak rychle, jako třeba právě med.
Nezapomeňte také pravidelně větrat, čerstvý vzduch je důležitý pro miminka stejně, jako pro rodiče. Na noc můžete dát na topení mokré ručníky či prostěradla, bude se vám dýchat lépe. Hlavu si dejte do vyšší polohy pomocí polštáře nebo podložením matrace.
A po čem sáhnout v lékárně?
Přírodní mořskou vodu (třeba Stérimar) použijte při prvních příznacích rýmy. Mořská voda čístí a posiluje nos a u malých dětí je také výborným pomocníkem při odsávání hlenů - hleny v nose naředí a odsávačka je snáze odsaje. Pokud máte vy nebo dítě ucpaný nos, ptejte se v lékárně po Stérimaru Na ucpaný nos - nos uvolní díky své přiměřené koncentraci soli a díky mědi působí i protibakteriálně. Proto je vhodným pomocníkem při bakteriální rýmě (projevuje se hustějším zelenožlutým hlenem). Pokud už sáhnete po léčivých kapkách nebo spreji na rýmu, zvolte přípravek bez konzervačních látek - působí v plném rozsahu, ale je v nose šetrnější. Například z přípravků Nasivin Sensitive si vybere každý - miminka, malé i větší děti i dospělí. Nasivin Sensitive pro dospělé a děti od 6 let zkracuje trvání rýmy v průměru o dva dny, léčí původ rýmy, nejen příznaky, takže rčení „neléčená rýma 7 dní a léčená týden", s ním neplatí. Nezapomeňte zajít také do drogerie pro papírové kapesníky; jejich používání je hygieničtější než neustále vytahování kapesníku látkového, který je plný bacilů.