Diagnostice ABKM pomůže i instinkt maminky
Pokud je v nepohodě miminko, naruší to snadno chod celé rodiny. Péče o dítě najednou není jen zdrojem štěstí, ale vyvolává i stres a někdy až chronickou únavu rodičů. „Rodiče mohou cítit zklamání, že jim rodičovství nepřináší takovou radost, jakou si mysleli, že bude," doplňuje Mgr. Zuzana Kocábová z oddělení klinické psychologie ve FN Motol. Zdrojem neustálého pláče přitom nemusí být nedostatečné uspokojování potřeb dítěte, ale spíše zdravotní problémy. Mezi ty snadněji řešitelné, ale často nerozpoznané, patří i alergie na bílkovinu kravského mléka, která postihuje nejčastěji kojence a batolata.
Léčba není náročná
Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), která vzniká tehdy, reaguje-li imunitní systém dítěte negativně na bílkoviny obsažené v kravském mléce, je vůbec nejčastější potravinová alergie u miminek. „Postihuje 2 - 3% kojenců, což při počtu narozených dětí kolem 100 tisíc představuje 2 - 3 tisíce dětí ročně," upřesňuje MUDr. Pavel Frühauf, CSc. z Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN Praha. Léčba potom spočívá ve vysazení veškerých výrobků obsahujících nejen kravské, ale také kozí, ovčí a sójové mléko, aby se předešlo dalším alergickým reakcím. Dostatečný přísun živin zajistí náhradní mléčná výživa. Pokud je miminko plně kojené, musí dietu dodržovat maminka, aby se problematické bílkoviny nedostávaly do mateřského mléka.
Oříškem je ABKM diagnostikovat
Pravý problém nastává, chceme-li ABKM rozpoznat. Příznaky, které jsou velmi rozmanité a špatně specifikovatelné, nastupují často až s několikahodinovým zpožděním a mohou být snadno zaměnitelné s jiným onemocněním. Proto byl vyvinut skórovací systém CoMiSS (Cow's Milk-related Symptom Score), který pomáhá vyhodnotit, jestli jednotlivé obtíže a jejich závažnost odpovídají ABKM. Stačí během několika minut vyplnit jednoduchý formulář, díky kterému snadněji rozeznáme, zda je nutné navštívit pediatra a zajistit tak včasnou léčbu.
Vůbec nejčastějším ukazatelem alergie je časté „ublinkávání", průjem, zácpa, nebo dokonce krev ve stolici. Dalšími průvodními jevy potom mohou být dýchací obtíže (rýma, chronický kašel, sípání) a kožní příznaky, především kopřivka nebo ekzém. Jelikož neexistuje jednoznačný laboratorní test, s diagnózou pomůže až několikatýdenní vysazení všech zdrojů bílkovin kravského mléka z potravy dítěte (tzv. eliminačně-expoziční test).
Dejte na svůj instinkt
Každá maminka pozná, když s jejím dítětem není něco v pořádku. Proto je dobré spoléhat na mateřský instinkt a vnímat potřeby svého miminka. Pokud u něj pozorujete únavu, špatný spánek nebo nechuť, začněte si všímat i dalších projevů a souvislostí, ve kterých se objevují. Při přechodu na normální stravu zavádějte jednotlivé potraviny postupně, pozorujte a zapisujte si jeho reakce na ně.
Pozor ale na ukvapené závěry, vyřadit mléko nebo jinou potravinu ze stravy byste měli jedině na doporučení lékaře. Snaha předejít alergii preventivním vynecháním určitého výrobku může vést k dalším problémům. „Kravské mléko opravdu nemůže úplně za všechny obtíže malých pacientů a vysazovat ze stravy mléko a mléčné výrobky bezdůvodně a hlavně bez vhodné náhrady může vést zejména k nedostatku vápníku a z toho plynoucích obtíží," varuje MUDr. Lucie Pechočová, praktická lékařka pro děti a dorost, Medipont, České Budějovic.