5 tipů, jak změnit hygienu: Udělejte to pro vaše děti!
Inspirujte se našimi tipy a triky, jak zábavnou formou naučit malé děti správným hygienickým návykům. Podporujte je ve sdílení hraček, ale šíření bakterií dejte červenou!
S výukou zdravých návyků bychom s dětmi měli začít již v nejútlejším věku. Přestože osobní hygiena není zrovna jejich největší prioritou, nesmíme se hned vzdávat.
Je důležité mít na paměti, že hygienické návyky nespočívají jen v tom, jak vypadáme navenek. Týkají se především toho, jak aktivně předcházet přenosu virů a bakterií. Bez nadsázky by se dalo říci, že čistější dítě je následně i zdravější dítě. Proto je důležité začít s výukou hygieny co nejdříve. Přečtěte si následující tipy, abyste mohli začít ještě dnes.
Jak na mytí rukou?
První důležitý bod, který by vaše dítě mělo znát, se týká mytí rukou. Většinou moc nevnímáme, k čemu všemu ruce v průběhu celého dne používáme - otevíráme dveře, splachujeme toaletu, dotýkáme se displeje tabletu nebo mobilního telefonu. Mějme se na pozoru! Každá taková aktivita znamená i možnost přenosu bakterií. Naučte vaše dítě, aby si mylo ruce po odchodu z toalety, před jídlem i po hře venku. Omezíte tak možnost onemocnění. Pokud chcete vyzkoušet zajímavou novinku, doporučujeme Dettol - bezdotykový dávkovač mýdla* . Vy i vaše dítě už nebudete muset sahat na pumpičku, která může být plná bakterií od špinavých rukou, a mytí rukou se stane zábavou.
Jak na očistu po použití nočníku?
Nevíte, jak dítě naučit kolik toaletního papíru je tak akorát? Udělejte značku na zdi. A nezapomeňte mu připomenout, že „práce" není dokončená, dokud není poslední kousek papíru úplně čistý. Toaletu navštěvujeme všichni a stejně jako umývání rukou je i používání toaletního papíru jedním ze základních hygienických návyků. Mnoho dětí má však problémy zvládnout tento konkrétní úkon. Ať už jde o přemíru toaletního papíru, nebo nedokonalé utření, nedejte najevo rozpaky. Nejdůležitější je vše vysvětlit s úsměvem. Pokud jste v rozpacích vy, vaše dítě bude také a bude chtít tento krok jednoduše přeskočit.
Jak na péči o vlasy?
Vlasy dítěte není nutné mýt každý den. Mohlo by to totiž vést k jejich zbytečnému vysoušení. Bezpodmínečně důležité je ale česání a pravidelné zastřihávání. Přesně tak, jako někdo nemá rád zeleninu, existuje i averze k používání hřebenu nebo kartáče. Hodně malých dětí nesnáší, když jim někdo kartáčuje vlasy, a nikdy z toho opravdu nevyrostou. Je však dobré vědět, že česání působí nejen jako prevence před zacucháním, ale odstraňuje také mrtvé kožní buňky z pokožky hlavy. Proto je tak důležité.
Jak na čištění zubů?
Rodiče by měli začít s čištěním již od prvních zoubků. Když je dítěti kolem pěti šesti let, může postupně začít s učením samo. Zkuste zpívat nebo pustit nějakou písničku, aby získalo správný návyk potřebné délky. Starším dětem byste měli ukázat, jak používat dentální nit, stejně tak ústní vodu. A nezapomínejte ani na očistu jazyka. Zápach z úst bývá častým výsledkem nedostatečné ústní hygieny. Mějte na paměti, že výuka správného čištění v raném věku pomůže nastavit zdravé návyky pro celý budoucí život.
Jak na správnou koupel?
Zařiďte, aby se koupel stala zábavou. Dovolte dětem používat barevné hračky určené do vody a rozhodně podporujte cákání! Pomáhá totiž, aby se voda a mýdlo dostaly i na těžko dostupná místa, jako je podpaží nebo kůže za ušima. Důkladné mytí předchází šíření bakterií.
* Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.