reklama

Kolik vlastně nemocnice dluží?

Praha - Firma Pharmos tvrdí. že dluh nemocnic, kvůli kterému distributoři před deseti dny zastavili dodávky léků, je třikrát větší, než David Rath tvrdí.

Tuto informaci obsahuje dopis, který firma Pharmos odeslala premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD).

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "Svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim měly dlužit 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co premiér slíbil, že stát dluh srovná.

Tři fakultní nemocnice ale podle dnešního vyjádření firmy údajně k 22. únoru dlužily distributorům léčiv ve skutečnosti 1,2 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví doposud tvrdilo, že zjišťuje, jak vysoké pohledávky fakultních nemocnic vlastně jsou.

Kompletní text dopisu firmy Pharmos předsedovi vlády čtěte ZDE

Podle představitelů firmy Pharmos ale tato informace znamená, že by bylo možné léky znovu dodávat až tehdy, pokud by vláda na splacení dluhů za nemocnice uvolnila celou tuto částku.

"Všichni současní dodavatelé nemohou přijmout úhrady splatných pohledávek tak, aby nebyli zvýhodněni. Ustanovení trestního zákona říká, že ve stejném poměru musí být uspokojeni i ostatní věřitelé, jinak by byli poškozeni," míní firma Pharmos.

Nemocnice dluží i jinde

Už ve středu deník Aktuálně.cz jako první informoval o tom, že fakultní nemocnice nemají pouze tyto dluhy, dalších 300 milionů korun dluží dodavatelům zdravotnických pomůcek.

Dodavatelské sdružení Czechmed vyzvalo premiéra k nápravě a pohrozilo, že v případě, že ministerstvo zaplatí pouze dluhy za distribuci léků, podá žalobu. "Jednalo by se o protizákonné upřednostňování věřitele," řekl Aktuálně.cz Tomáš Vican, prezident CzechMed.

O dluzích nemocnic u dodavatelů zdravotnických pomůcek čtěte ZDE

"Ministerstvo ví, že mu zde to nebezpečí hrozí. Ale za předpokladu, že by situace v zásobování s léky začala být kritická, jsou v zákonech možnosti, které umožňují zajistit je tak, aby pacientům nehrozila žádná újma," řekl Aktuálně.cz Vítězslav Klíma z tiskového odělení ministerstva.

Pharmos upozorňuje také na fakt, že dodavatelé nebudou moci kvůli porušení zákona přijímat platby za dodávky, které v současnosti dodávají. "Mohli by tak učinit, pokud by jejich faktury byly pohledávkami nejstaršími," míní.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama