reklama

Kokoška pastuší tobolka

Capsella bursa-pastoris
Lidové názvy: srdíčka, lopatička, babí kapsy, selská hořčice
Čeleď: brukvovité (křížaté)

Popis byliny

Kokoška pastuší tobolka je jednoletou až dvouletou bylinou s variabilním vzhledem a výškou od 20 do 60 cm.
Má vřetenovitý, silně větvený kořen. Ten nese přímou, někdy poléhavou, většinou bohatě větvenou lodyhu. Lodyha může být lysá nebo řídce chlupatá. Objímavě na ní vyrůstají kopinaté až čárkovité, zpravidla celokrajné listy. Dolní listy vytvářejí husté přízemní růžice. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, chobotnatě laločnaté až peřenosečné, jen zřídka nedělené. Všechny listy bývají ochlupené.
Drobné kvítky kokošky mají bílou, narůžovělou nebo žlutavou barvu. Jsou obojaké. Vytvářejí bezlistenné koncové hrozny. Kokoška kvete od února až do října, při příznivém počasí dokonce i v zimním období.
Plodem jsou zploštělé šešulky trojúhelníkovitě srdčitého tvaru. Každá šešulka obsahuje až desítky hnědých semen.

Původ a výskyt

Kokoška pastuší tobolka má zřejmě původ ve Středozemí a Malé Asii. Dnes roste takřka po celém světě. I u nás se vyskytuje hojně, od nížin až po horské oblasti.
Jako nenáročný, vysoce odolný plevel provází kokoška kulturní plodiny, zejména pícniny. Roste v obdělávané i pusté půdě. Snáší i sešlapávané, namáhané nebo chudé půdy, stejně jako chladnější podnebí. K vidění je na polích a zahradách, ve sklenících a pařeništích, na pastvinách, rumištích, skládkách, při okrajích cest a chodníků, na hřištích nebo železničních náspech.

Léčitelství

Kokoška pastuší tobolka obsahuje cholin, acetylcholin, histamin, tyramin, betain, saponiny, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a některé minerální látky. Obsažené látky mohou ve větším množství vyvolat i otravy projevující se obrnou nervového systému. Z toho důvodu se kokoška nikdy neužívá dlouhodobě, některé zdroje vnitřní podávání kokošky zcela vylučují.
V lidovém léčitelství slouží celá kvetoucí nať rostliny. Sbírá se po celou dobu vegetace. Suší se ve stínu i na slunci, při umělém sušení do teploty 40 °C. Po usušení se drtí, uchovává se v temnu a suchu.
Semena kokošky mají i kulinářské uplatnění, představují alternativu hořčičných semínek.

Léčivé účinky kokošky

- zastavuje vnitřní i vnější krvácení
- reguluje krevní tlak
- podporuje krevní oběh a srdeční činnost
- příznivě ovlivňuje činnost jater a sleziny
- je prospěšná pro správnou funkci ledvin a močového ústrojí
- dezinfikuje močové cesty
- harmonizuje menstruační cyklus
- pomáhá s léčbou gynekologických obtíží
- zevně hojí záněty, pohmožděniny, hemoroidy aj.

Podávání a užití

Vnitřní užití

V minulosti se sušená kokoška přidávala do vína nebo pálenky. Dnes se kvůli výraznému působení vnitřně užívá jen vzácně, a to v podobě čajového nálevu (recept níže). Maximální denní dávka čaje z kokošky, který zaujme ostrou a hořkou chutí, je pouze do 0,5 l denně. Navíc se pije po doušcích, nikdy ve větším množství.
Kokoška rozhodně není vhodná pro těhotné, protože vyvolává stahy hladkého svalstva, a tedy i předčasný porod. Osoby s onemocněním srdce by její užití měli vždy konzultovat s lékařem. Droga může negativně reagovat s léky na srdce.
Kokoška pastuší tobolka bývá součástí čajových směsí ledvinových, metabolických či detoxikačních. Při gynekologických problémech se kombinuje s kontryhelem nebo řebříčkem.

Vnější použití

Drcený prášek ze sušené kokošky se uplatní jako zásyp, který zaceluje krvácející kožní rány. Krvácení zastavuje i čerstvá šťáva z natě nebo odvar z kokošky. Odvar poslouží také jako obklad na pohmožděniny a otoky. Vně hojí záněty šlach a svalů. Funguje i jako ústní voda při paradentóze či kloktadlo při zánětech ústní dutiny a bolesti v krku. Z odvaru lze připravit i sedací koupel ulevující při krvácivých hemoroidech nebo gynekologickém krvácení.
Čerstvá šťáva nahradí ušní kapky.

Čaj z kokošky – recept

Čaj z kokošky se připravuje z 1 – 2 lžiček sušené drogy, které se zalijí šálkem vroucí vody. Nechá se luhovat cca 10 min., příp. se krátce povaří, poté scedí.
Pije se vždy jen po doušcích, 4 – 6x denně. Nikdy ne více než 1 – 2 šálky za den.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama